Греція

Греція – це одна з країн, де політична відкритість до ЛГБТІ+ зростає, і за останні декілька років відбулися важливі покращення. Країна не пропонує жодної фінансової підтримки для українців, що втікають від війни, і уряд загалом пропонує їм відразу починати працювати в туристичній сфері Греції. Важливо пам’ятати те, що рівень безробіття дуже високий. Проживання в основному надається у великих центрах розселення, і люди можуть розраховувати лише на невідкладні медичні послуги.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Греція пропонує українським біженцям тимчасовий захист, який надається у регіональних офісах із питань притулку в містах Афіни, Салоніки, Патрас та на острові Крит. Керівництво цією процедурою здійснює Міністерство імміграції та Служба притулку, а також Агентство з питань притулку Європейського Союзу. Якщо у вас є якісь запитання стосовно цієї процедури, будь ласка, зверніться за телефоном 0030-2131629600 або електронною поштою: ukraine@migration.gov.gr.
Бланк заяви та інформацію для українських біженців можна знайти тут.

Щоб подати заяву на отримання тимчасового захисту, особи, що відповідають критеріям, повинні зареєструватися на зустріч онлайн через цифрову платформу, надавши адресу своєї електронної пошти. Протягом 90 днів їм нададуть тимчасовий захист на один (1) рік; згідно з Директивою 2001/55 Ради ЄС, це надає їм право доступу до:

  • ринку праці та
  • медичної допомоги.

Власники українського біометричного паспорта можуть в’їжджати без будь-якої візи.

Власники небіометричного українського паспорта (старого типу) без будь-яких проїзних документів або з простроченим паспортом можуть також в’їжджати до Греції через всі офіційні пункти в’їзду, але їм буде видано документ від поліції, який дозволяє перебування протягом максимум 90 днів: протягом цього періоду вони зможуть подати заяву на отримання тимчасового захисту.
Біженці з України, які подорожують з дітьми, повинні показати свідоцтво про одруження або свідоцтво про народження. Якщо у вас їх немає, вам потрібно заповнити і подати офіційну заяву, у якій зазначити:

  • кількість дітей,
  • їхні імена та прізвища,
  • їхню стать,
  • їхні дати народження.

Водії приватних автівок, що в’їжджають до Греції, повинні пред’явити дійсне водійське посвідчення. Українські приватні автівки звільнені від сплати за проїзд по платних автострадах. Якщо ви в’їжджаєте приватною автівкою, вам потрібно подати свої дані до митного пункту міста. Ви маєте право вільно користуватися своєю автівкою у країні протягом шести місяців після прибуття. Пройдіть до Митного пункту в місці перетину кордону й отримайте документ із зазначенням дати в’їзду автівки до Греції. Для отримання подальшої інформації вам потрібно звернутися до Митного пункту за місцем вашого проживання.
Якщо ви не отримали «зелену картку» (страховку на автівку поза межами країни реєстрації) перед від’їздом з України, ваш автомобіль з українськими номерами буде безкоштовно покритий страхуванням протягом 30 днів у якості винятку. Після закінчення 30 днів вам потрібно застрахувати свій автомобіль в Українському офісі міжнародного страхування на суму приблизно 180 євро на місяць або отримати тимчасові грецькі номери для автомобіля, щоб застрахувати своє авто у страхових компаніях Греції.

Неповнолітні особи віком до 18 років, які подорожують поодинці, або особи, які подорожують з дітьми, що були розлучені зі своїми батьками, або знають про будь-яку дитину в такій ситуації, можуть скористатися Національним механізмом реагування на надзвичайні ситуації для ідентифікації та захисту неповнолітніх без супроводу, заснованим Міністерством з питань імміграції та притулку. Цей механізм переведе дітей до спеціальних закладів для невідкладного розселення і подбає про відповідну ідентифікацію (за її потреби) та процедури опікунства.
Ви можете звернутися до них:
За телефоном: (цілодобова лінія): 0030 2132128888, 0030 2132128380, 0030 2132128381, 0030 2132128382
Електронною поштою: ssuam.tracing@migration.gov.gr

Фінансову підтримку

Одержувачі тимчасового захисту з дійсним дозволом на проживання можуть отримати доступ до національної системи соціальної допомоги. Вона називається Дохід соціальної солідарності (Social Solidarity Income (SSI)) і включає в себе: фінансову підтримку (максимум 200€ для голови родини, плюс 100€ для кожного додаткового дорослого, плюс 50€ на дитину з тієї ж родини; максимальна щомісячна виплата складає 900€, незалежно від складу родини).

Доступ до системи охорони здоров’я

У випадку необхідності невідкладної медичної допомоги ви можете зателефонувати за номером 166.
Багато громадських організацій керує медичними центрами та клініками, які пропонують різні медичні послуги спошукачам притулку і біженцям в Греції. Щоб дізнатися більше інформації, можете зателефонувати:

PRAKSIS: 210-8213704
Doctors of the World: 210-3213150
Medecins Sans Frontieres: 210-5200500
Hellenic Red Cross: 210-3613848
Solidarity Now: 210-6772500

Українські біженці мають право на безкоштовний доступ до громадських лікарень та медичних центрів, включаючи заклади з підтримки психічного здоров’я і фізичної реабілітації, навіть якщо вони ще не отримали номер соціального страхування (АМКА). Без наявності АМКА українські біженці можуть мати доступ до державної системи охорони здоров’я, пред’явивши свій паспорт або, за його відсутності, документ, виданий поліцією.
Для отримання безкоштовної психосоціальної підтримки українці в Греції можуть звернутися до гарячої лінії психосоціальної підтримки, якою керує Компанія регіонального розвитку та психічного здоров’я (EPAPSY), партнер УВКБ ООН. Лінією управляє громадський працівник психосоціальної підтримки, який володіє українською та російською мовами, гаряча лінія працює з понеділка по п’ятницю, з 09:00 до 17:00, телефонуйте за номером (+30)6936514117.
Також ви можете звернутися на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я для отримання безкоштовної психосоціальної підтримки від професійних психологів українського походження; гаряча лінія працює з понеділка по п’ятницю, з 09:00 до 21:00, телефонуйте за номером 10306 (виберіть 4).

Житло

Існує можливість короткострокового проживання у відкритому комплексі Сінтікі для тих, хто бажає там перебувати, поки не буде завершено процес видання проїзних документів, за їх необхідності.
Ті, хто бажає отримати житло на довший період часу, може подати прохання на окремій платформі Міністерства з питань імміграції та притулку Греції за посиланням: https://migration.gov.gr/accomodation-ukraine/
При поданні заяви потрібно додати фото проїзного документу (сторінки паспорту з вашими даними та печаткою про в’їзд до Греції) і вказати дату, з якої вам необхідне буде житло.
Міністерство забезпечить вас місцем у вже наявних центрах розселення: у центрі гостинності Серрес ІІ у Північній Греції та центрі гостинності Елевсін у регіоні Аттика.

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

У Греції діти віком від 6 місяців до 5 років можуть відвідувати центри для дітей молодшого віку (vrefonipiakos stathmos).
Якщо вашій дитині від 2,5 до 5 років, ви можете попросити про місце в дитячому центрі (paidikos stathmos), яким керує муніципалітет або який має приватне фінансування. Починаючи з 4 років, діти можуть відвідувати дошкільний підготовчий заклад (nipiagogeio), який є обов’язковим після досягнення віку 5 років.
Українські діти можуть записатися до державних шкіл. Для отримання детальнішої інформації див. спеціальну вебсторінку Міністерства освіти Греції, на якій є також інструкція українською мовою. Доступ до освіти в Греції не примушує вас чи членів вашої родини залишатися в Греції.

Початкова освіта (Demotiko) триває шість років, нижча середня освіта (Gymnasio) триває три роки. Вища середня освіта триває три роки і включає в себе уніфіковану середню школу (Eniaio Lykeio) і технічну професійну школу (TEE). Студенти можуть вибирати між професійними та академічними дисциплінами у віці 15 років, наприкінці Gymnasio. Якщо ви закінчили середню школу в іншій країні, ставлення до вас таке ж, як і до інших іммігрантів; немає спеціальних положень законодавства, які сприяють вступу біженців та спошукачів притулку до університетів Греції. Міністерство освіти надає більше інформації тут англійською мовою.

Транспорт

З 18 травня біженці від війни в Україні в регіоні Аттика можуть безкоштовно користуватися автобусами, тролейбусами, метро та трамваями протягом 90 днів. Одержувачі такої послуги можуть отримати персоналізовані електронні проїзні квитки «Athenacard» у касах OASA. Можна отримати спеціальну картку, яка дає право на безкоштовний проїзд станціями метро (наприклад, Синтагма).
Детальні інструкції щодо того, як активувати картку для безкоштовних поїздок, є на сторінці Об’єднаної діаспори України в Греції.

Допомогу у працевлаштуванні

Щоб працювати легально, вам потрібен номер платника податків (AFM) і номер соціального забезпечення (АМКА), який можна отримати після отримання дозволу на проживання.
Отримавши тимчасовий захист, ви можете починати шукати роботу. У Греції дуже високий рівень безробіття, тому ви можете стикнутися з проблемою.
Веб-сайти, на яких можна шукати роботу у Греції. Generation 2.0 Red (англійською і грецькою); Skywalker (грецькою); Kariera(грецькою); Vacancies in Greece (англійською).
Для отримання детальнішої інформації див. https://help.unhcr.org/greece/living-in-greece/access-to-employment/

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

У 2015 році уряд прийняв закон, який дозволяє цивільне партнерство (але не шлюб) одностатевих пар. У 2018 році одностатевим парам надали право бути прийомними батьками. У Греції одностатевим парам не дозволено усиновлювати дітей. Однак, законодавство дозволяє їм надавати опіку. Парам лесбійок загалом не дозволено проходити лікування від неплідності. Однак, якщо одна з партнерок підпише нотаріально завірену заяву, в якій вкаже, що вона проходить його в якості самотньої жінки і використовує донорську сперму, тоді вона може отримати доступ до штучного запліднення. Для порівняння – що стосується всіх неодружених гетеросексуальних пар, законодавство визначає вимогу підписання нотаріально завіреного документу, в якому має бути зазначено, що жінка є самотньою або, у випадку наявності партнера, що він погоджується на це лікування і буде законним батьком дитини. Нотаріально завірену заяву можна підписати після прибуття пари/жінки до Греції.

Правове визнання ґендеру

У 2017 році трансґендерним особам надали право на правову зміну їхнього ґендеру без вимоги проходження операції. Правовими вимогами для зміни ґендеру в Греції є обов’язкове розлучення (якщо особа перебуває у шлюбі, через неможливість укладання одностатевих шлюбів) та судова постанова.

Місцеву підтримку

На хвилі минулої кризи з біженцями було засновано групу LGBTQIA+ Refugees Welcome для захисту і підтримки тих, кого називають «найменшою меншиною в Афінах». Beaver – це спільнота жінок, заснована для створення безпечного простору для жінок та «інших непристосованих осіб». Вони мають затишне кафе у районі Газі в Афінах, яке часто проводить якісь заходи та вечірки. Неприбуткова спільнота Checkpoint анонімно надає безкоштовні тести на ВІЛ і супровідну підтримку.