Португалія

Незважаючи на той факт, що Португалія – одна з найдальших країн-членів ЄС, у зв’язку з війною українцям надається багатостороння підтримка у вигляді допомоги з працевлаштуванням, медичними послугами, освітою, тощо. У той же час, необхідно відмітити, що країна не забезпечує безпосередню фінансову підтримку для переселенців з України чи послуги безкоштовного користування муніципального транспорту, як це роблять інші члени ЄС. ЛГБТІ+ особи та гетеросексуали мають абсолютно однакові права і свободи, оскільки Португалія – це одна з країн Європи, де найтолерантніше ставляться до ЛГБТІ+ спільноти.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист, Португалія надала тимчасовий захист українцям, які вимушено залишили Україну через кризу в країні.

Для того, щоб скористатися статусом тимчасового захисту, а також соціальними та економічними перевагами (наприклад, отриманням доступу до різних послуг, зокрема, медичних послуг у державних установах, соціальним забезпеченням та можливістю працевлаштування, з-поміж іншого), вам потрібно зареєструватися, щоб отримати Статус тимчасового захисту, який автоматично включає в себе:

 • Дозвіл на тимчасове проживання
 • Ідентифікаційний номер платника податків (NIF)
 • Ідентифікаційний номер соціального страхування. (NISS)
 • Ідентифікаційний номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS).

Як подати заяву на отримання тимчасового захисту
Примітка. Спочатку тимчасовий захист надається на один рік, але його можна продовжити, якщо умови, що перешкоджають поверненню осіб до своєї рідної країни, залишаються дійсними.
Заявки можна подавати онлайн через SEFforUkraine.sef.pt (доступно португальською, англійською та українською мовами). Цей сервіс доступний для всіх громадян України, їхніх родин, а також громадян інших країн, що проживали в Україні, незалежно від того, чи вони вже знаходяться в Португалії.
Оскільки онлайн реєстрація доступна лише для осіб, яким більше 18 років, неповнолітні повинні подавати заяву особисто в одному з 24 ексклюзивних сервісів SEF, щоб валідувати свою приналежність.

Заяви на отримання тимчасового захисту можна також подавати особисто до Національних центрів підтримки та інтеграції іммігрантів (CNAIM) у Лісабоні, Порто і Фаро, а також до деяких представництв SEF. Див. інформацію про представництва та їхні години роботи тут.

Більше інформації доступно на платформі «Португалія для України» (Portugal to Ukraine platform).

Фінансову підтримку

Статус тимчасового захисту в Португалії не включає в себе фінансові засоби для проживання, але доступна безвнескова схема, яка передбачає покриття оренди житла, харчування та інші життєво необхідні послуги.

Доступ до системи охорони здоров’я

Португалія має широкомасштабну державну систему охорони здоров’я, яка фінансується за рахунок податків. Номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS), який надає доступ до всіх основних медичних послуг у державній системі, надається відразу з заявою про тимчасовий захист. Будь-яка особа, зареєстрована в Національній службі охорони здоров’я, може скористатися необхідними медичними послугами, які надаються безкоштовно в межах системи, у той час як не життєво необхідні послуги та лікування потребують мінімальної спільної оплати.

За винятком невідкладної медичної допомоги, для лікування на стаціонарі потрібно отримати направлення від португальського лікаря. У державних лікарнях Португалії можна отримати серед інших і такі послуги:

 • амбулаторне лікування;
 • догляд за хворими;
 • післяопераційний догляд;
 • ведення вагітності;
 • психіатрична допомога;
 • догляд за хворими на невиліковні хвороби.

Стандартна страховка може не покривати витрати на лікування в лікарні. Перевірте, що включено в страховку, до отримання послуг.

Протягом 14 днів після прибуття до Португалії вам потрібно звернутися до медичної установи у своїй місцевості, щоб зареєструвати себе і свою родину. Таким чином, ви можете стежити за своїм попереднім станом здоров’я і отримати доступ до Національної програми імунізації (PNV) і вакцинації від COVID-19.

Наступна консультація для дітей і молоді
У робочі дні тижня SNS запропонує консультацію в Dona Estefânia Hospital для молоді і дітей, що прибувають з України. Будуть надані послуги перекладу.

Зателефонуйте за номером 967 059 865 для призначення зустрічі з метою триажування. Зустріч буде призначена в другій половині дня після триажування, яке буде проведене вранці. Дітям та підліткам порекомендують певну терапію або наступні консультації на підставі їхніх потреб, виявлених після первинного клінічного обстеження.

Житло

Якщо ви не можете оплачувати проживання в Португалії, вам потрібно попросити про допомогу від Урядової комісії у справах імміграції (ACM), яка тісно співпрацює з Соціальною службою у питанні забезпечення проживання для осіб, які його потребують. Ви можете звернутися за адресою електронної пошти Sosucrania@acm.gov.pt, заповнити онлайн формуляр на Дипломатичному порталі Португалії (доступному португальською, англійською і українською мовами), або відвідати один з трьох Національних центрів підтримки іммігрантів (CNAIM) у Лісабоні, Фаро або Порто.

Ви також можете відповідати критеріям спеціального режиму програми «Entry Door» («Вхідні двері»), яка забезпечує фінансову підтримку для покриття витрат на проживання в туристичних установах або оренди будинку. Підтримка доступна на термін до 18 місяців і може бути продовжена на термін до 30 місяців. Більше інформації доступно на вебсайті «Португалія для України» (Portugal to Ukraine)

Також, тут ви зможете знайти корисну інформацію про варіанти проживання у Португалії:

Платформи для негайного розміщення: https://www.host4ukraine.com, https://www.shelter4ua.com, https://refugees.casafari.com, and https://solidarybed.org.

Доступ до освіти

Школи
Незалежно від легалізації, всі іноземні діти і молодь віком від 6 до 18 років мають доступ до державної системи освіти Португалії і мають такі ж права, що і португальські громадяни.
Для того, щоб віддати дитину в школу, зверніться до найближчої школи за місцем проживання. Знайти найближчу школу можна за таким посиланням: https://www.dgeste.mec.pt/. Рішення щодо обсягу підтримки дитини-біженця, в тому числі вивчення португальської в рамках програми для іноземців, реалізації програми поступової інтеграції при вивченні різних предметів або інших інтеграційних програм школи приймають самостійно.
Дізнайтеся про надзвичайні перестороги для забезпечення привітного прийому неповнолітніх у португальських школах.

Вища освіта
До осіб, які бажають закінчити свою освіту у португальському вищому навчальному закладі, застосовується статус студента у надзвичайній ситуації з гуманітарних причин. Є також положення щодо надання стипендій від Португальської держави для покриття плати за навчання та витрат на проживання. Необхідно подавати заявки безпосередньо до вищих навчальних закладів або через платформи, які займаються попитом і пропозицією.
Студенти, які хочуть вступити до португальських вишів, можуть зробити це безкоштовно, однак, вони мають сплатити щорічний адміністративний збір в розмірі 697 євро. Також слід пам’ятати, що основною мовою викладання є португальська. Однак, кілька університетів пропонують програми англійською, тож варто дізнатися мову програми, яку пропонує обраний вищий навчальний заклад.

Еквівалентність наукових ступенів
Прохання про визнання наукових ступенів та дипломів вищої освіти, присуджених/виданих іноземними вищими навчальними закладами, потрібно подавати виключно онлайн, шляхом заповнення формуляра.

Транспорт

Подорожі до та всередині Португалії
Якщо існує потреба транспортування осіб з інвалідністю з України до Португалії, цю ситуацію потрібно обговорити з Урядовою комісію з питань імміграції через електронну пошту sosucrania@acm.gov.pt або шляхом заповнення онлайн формуляру на португальському Дипломатичному порталі.

Португальські транспортні компанії (авіалінії TAP і залізнична компанія CP) також пропонують варіанти безкоштовних подорожей.
Flixbus має безкоштовні квитки для біженців за маршрутом від Пшемишля/Жешува (Przemyśl/Rzeszów) до країн-членів ЄС.

Громадяни України, що прибувають до Португалії, можуть будь-куди подорожувати залізницею, пред’являючи паспорт або ID картку України у касі або кондуктору поїзду.

Муніципальний транспорт працює за звичними тарифами, винятків для українців немає.

Автомобіль (страхування, водійське посвідчення, тощо)

Після прибуття до Португалії та до отримання візи на проживання за тимчасовим захистом, ви можете водити автомобіль в Португалії, використовуючи ваше іноземне водійське посвідчення протягом 185 днів.

Ви можете водити автомобіль протягом близько 90 днів з іноземним дозволом на водіння після отримання тимчасового захисту, але ви повинні подати заяву на обмін вашого дозволу на водіння автомобіля на водійське посвідчення Португалії.

Вам не потрібно демонструвати верифікацію законності вашого водійського посвідчення чи складати будь-які теоретичні чи практичні іспити. При цьому ви також звільнені від оплати відповідних платежів.

Допомогу у працевлаштуванні

Після отримання дозволу на проживання біженці отримають дозвіл на роботу.

Інститут зайнятості та професійної підготовки (IEFP, I.P), має розділ, присвячений громадянам України, які шукають роботу в Португалії. Щоб подати заявку на вакансію, надішліть електронний лист і вкажіть три сфери або професії, на яких ви бажали б працювати, додавши своє резюме або опис профілю, на адресу job.ukraine@iefp.pt. Більш детальна інформація на www.iefp.pt/portugal-for-ukraine.

В IEFP є контактний центр, доступний українською мовою (+351 215 803 470), який працює кожного робочого дня з 9.00 до 17.00. Телефонна лінія допомагає громадянам України, які шукають роботу, подавати заявки на вакансії.

Зайнятість у сільській місцевості
IEFP також надає фінансову підтримку особам, які бажають працювати у внутрішніх регіонах Португалії за програмою «Emprego Interior Mais». Потрібно подати заявку на онлайн порталі IEFP.
Фіксована сума становить 2 659,20 євро (6-кратна вартість Індексу соціального забезпечення (IAS) у 2022 році), до чого ви можете додати 20% на кожного члена родини, з обмеженням в 1 329,60 євро (3-кратна вартість IAS).
Див. всю інформацію, включаючи умови і допоміжні платежі, на онлайн порталі IEFP.

Для отримання більш детальної інформації про податкові зобов’язання і внески див. сторінку «Іммігранти: податки і соціальне забезпечення в Португалії».

Визнання професійних кваліфікацій
У контексті ситуації в Україні, було прийнято рішення про спрощення визнання професійних кваліфікацій з відхиленням вимог згідно до законодавства.
Якщо ви бажаєте займатися регульованою професією, ви повинні звернутися до компетентного органу для з’ясування умов, необхідних для ведення професійної діяльності.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Одностатеві шлюби були узаконені в Португалії з 5 червня 2010 року, тому держава загалом визнає одностатеві партнерства, зареєстровані в інших країнах.
Цивільні союзи та партнерства вважаються рівнозначними або подібними до шлюбу у Португалії. De facto партнерство у Португалії – це не статус шлюбу. Однак, його визнання має наслідки, подібні до шлюбу.

Для визнання партнерських/сімейних відносин (стосовно українців) приймається будь-який доказ, включаючи свідчення.

Правове визнання ґендеру

Португалія знаходиться серед країн, які запроваджують найдоступніші процедури правового визнання ґендеру, тобто, країн, у процедурах яких превалює самовизначення. Цей кластер об’єднує країни по всьому ЄС, які підтримують найвищі стандарти прав людини щодо правових вимог, викладених у їхньому законодавстві для доступу до правового визнання ґендеру.

Якщо потрібна порада з приводу питань стосовно правового визнання ґендеру та інших питань, будь ласка, пишіть на @lgbtukrainebot

Місцеву підтримку

Лесбійські організації в Португалії:
Club Safo - підтримка лесбійок.
Web: https://clubesafo.pt/
Facebook: https://www.facebook.com/ClubeSafo/

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ УКРАЇНСЬКИМ БІЖЕНЦЯМ

Ukrainian Refugees UA-PT
Електронна пошта: helpua.pt@gmail.com
Сайт: https://helpua.pt
Тел.: +351 969 293 235 (WhatsApp / Telegram / Viber)
Тел.: +351 301 207 011
Графік роботи: 10.00 – 18.00 португальський час | 12.00 –20.00 український час
Facebook: https://www.facebook.com/helpua.pt
Instagram: https://instagram.com/helpua.pt

Українська асоціація в Алгарве (південь Португалії)
Електронна пошта: auafaro@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/AssociacaodosUcranianosnoAlgarve

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ ЛГБТ+ БІЖЕНЦЯМ

ILGA Portugal
Електронна пошта: ilga@ilga-portugal.pt
Тел: +351 218 873 918
Сайт: www.ilga-portugal.pt/sosukraine

 • зв’язок з іншими організаціями для правового та логістичного супроводу (проживання, харчування, медичні послуги та соціальний захист);
 • спеціалізована психологічна допомога;
 • інтеграція у волонтерську та культурну діяльність асоціації;
 • (несертифіковані) уроки португальської мови;
 • спрямування вас до інших ЛГБТІ+ організацій в Португалії/найближчому регіоні.
Підтримку з домашніми тваринами

Всі люди, які прибувають з України, можуть ідентифікувати своїх тварин і вказати їхні щеплення, а також попросити про допомогу від Генерального директорату з питань продовольства і ветеринарії за наступною контактною інформацією: acsccdim@dgav.pt або tcastro@dgav.pt і pdomingos@dgav.pt.