Словенія

Словенія поступово покращує ситуацію щодо захисту прав ЛГБТІ+ спільноти. Зокрема, у 2022 році Словенія дозволила одностатеві шлюби. Однак, правова зміна ґендеру в Словенії все ще залишається складним питанням. Згідно зі статусом тимчасового захисту Словенія надає українцям, що втікають від війни, основні послуги підтримки, зокрема, житло та харчування у центрах розселення або фінансову підтримку для самостійної оренди житла, медичні послуги, працевлаштування, освіту, фінансову допомогу, право на возз’єднання сім’ї та безкоштовну правову допомогу.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

З 10 березня 2022 року у Республіці Словенія запроваджено тимчасовий захист для осіб, переміщених з України через військове вторгнення Збройних Сил Росії.
Такі особи повинні заповнити бланк Заяви на отримання тимчасового захисту, який потрібно подати в поліцію, крім того, їм потрібно також представити всі наявні докази, які є важливими для прийняття рішення щодо надання тимчасового захисту.
Особи, що проходять процедури тимчасового захисту, звільнені від сплати мита.
Адміністративна установа використовує спрощене провадження для перевірки фактів і вирішує, чи відповідає заявник умовам для надання тимчасового захисту. Заявник, якому було надано тимчасовий захист, отримає картку, дійсну в якості дозволу на тимчасове проживання у Республіці Словенія, яку видасть адміністративна установа. Картка, надана особі під тимчасовим захистом, буде дійсною протягом періоду дійсності тимчасового захисту (протягом одного року після того, як рішення вступило в силу; цей період може бути продовжено максимум двічі по шість місяців).
Окрім права на тимчасове проживання у Республіці Словенія, особа з наданим тимчасовим захистом також матиме право на:

 • проживання і харчування у центрах розміщення або фінансову допомогу на приватне житло,
 • медичні послуги,
 • працевлаштування,
 • освіту,
 • фінансову допомогу або кошти на кишенькові витрати,
 • возз’єднання родини,
 • безкоштовну правову допомогу,
 • інформацію щодо прав та обов’язків і допомогу у використанні прав, зазначених у Законі про тимчасовий захист переміщених осіб.
Фінансову підтримку

Особи, які не проживають у центрі розселення і які не подали заявку на міжнародний захист (спошукачі притулку) і не мають власних фінансових засобів, або які не мають жодної особи у Республіці Словенія, хто може і буде зобов’язаний утримувати їх, можуть відповідати критеріям до отримання фінансової допомоги. Потрібно заповнити бланк Заявки на отримання фінансової допомоги латинськими літерами і подати його до Департаменту забезпечення та інтеграції мігрантів під час годин його роботи, або надіслати його поштою. До заяви необхідно додати такі документи:

 • копії банківських виписок про надходження коштів на розрахункові рахунки заявника та/або його членів родини за попередній місяць перед поданням заяви;
 • копії банківських виписок про надходження коштів на розрахункові рахунки особи, яку вона, відповідно до вимог чинного законодавства Республіки Словенія, зобов’язана та має можливість утримувати - за попередній місяць перед поданням заяви
 • докази про отримання тимчасового захисту (копія рішення про статус особи з тимчасовим захистом, або копія посвідчення особи зі статусом тимчасового захисту).

Розмір грошової допомоги визначатиметься згідно з основним розміром мінімального доходу за такими критеріями:

 • для першої дорослої особи або заявника – 100% (близько €420);
 • для кожної наступної дорослої особи у сімʼї – 70% (близько €295);
 • для дитини віком до 18 років – 30% (близько €125);
 • для неповнолітньої дитини без супроводу дорослих – 100% (близько €420).

Неповнолітнім особам, які на території Республіки Словенія перебувають тільки з одним із батьків, грошова допомога збільшується на 30% основного розміру мінімального доходу на особу.
Про всі обставини та зміни, які впливають на призначення та виплату грошової допомоги, необхідно повідомити шляхом заповнення відповідного формуляру протягом восьми днів з моменту їх виникнення або з моменту, коли одержувачі допомоги про них дізналися.
Особа, не здатна надати виписки про надходження коштів на її банківські рахунки, повинна подати відповідну заяву.

Кишенькові витрати

Є деякі особи, які мають право на отримання коштів на кишенькові витрати, а саме – особи, які отримали тимчасовий захист, перебувають у центрі розміщення і не мають доходу або інших способів заробітку, а також немає жодної особи, яка зобов’язана та має можливість їх утримувати у відповідності до законодавства Республіки Словенія. Служба з питань забезпечення та інтеграції мігрантів надасть таким особам, що отримали тимчасовий захист, кошти на кишенькові витрати на підставі власноруч підписаної заяви про те, що особа не має жодних інших доходів та не отримує інших грошових надходжень, а також не має нікого, хто, відповідно до чинного законодавства Республіки Словенія, зобов’язаний та має можливість її утримувати.
Такі особи мають право отримувати кишенькові гроші, починаючи з першого числа наступного місяця після заселення у центр розміщення. Виплата кишенькових грошей виконується уповноваженою Службою щомісяця за поточний місяць і дорівнює 30% основного розміру мінімального доходу.

Отримання податкового номеру і відкриття банківського рахунку

Для подання заявки на отримання фінансової допомоги потрібно надати податковий номер і номер банківського рахунку. Заяву на отримання податкового номеру можна подати навіть до отримання статусу тимчасового захисту. Потрібно заповнити форму DR-02 і подати її до податкової інспекції:

 • особисто (необхідно мати з собою документ, що посвідчує особу) або
 • поштою (необхідно прикласти копію документу, що посвідчує вашу особу).

Контактні дані офісів податкової інспекції.
Для відкриття банківського рахунку потрібно надати документ, що посвідчує особу (картку про надання тимчасового захисту, паспорт), довідку про реєстрацію місця проживання і податковий номер. Рахунок можна відкрити у будь-якому банку.

Доступ до системи охорони здоров’я

Громадяни України мають право на невідкладні медичні послуги:

 • невідкладну медичну допомогу і транспортування автомобілями невідкладної допомоги;
 • невідкладне лікування й екстрені медичні та стоматологічні послуги у відповідності до Закону про права пацієнтів згідно з рішенням лікаря;
 • медичні послуги для жінок: контрацептиви, переривання вагітності, медичний догляд при вагітності і родах.
Житло
Житло для осіб під тимчасовим захистом

Державний департамент з питань забезпечення та інтеграції мігрантів забезпечує належне розселення осіб під тимчасовим захистом. Зважаючи на кількість біженців, що прибули з України, Департамент намагається збільшити можливості розселення мігрантів. Прийом осіб проводиться у центрі розміщення у місті Логатець і далі мігрантів розселяють у доступні місця проживання. Після заповнення певного центру для розміщення використовується наступне доступне приміщення.
Наразі мігрантів розселяють у центр розміщення у місті Дебелі Ртіч, але у майбутньому Департамент також планує використовувати центри у Єльшане, Горня Радгона і Веленє (наразі центри розміщення у Веленє призначені лише для людей, що подорожують до інших країн і потребують лише короткострокового перебування у Словенії).

Приватне житло

Багато українських біженців знайшли можливість проживання з друзями чи родичами. У цьому випадку вони повинні подати заявку на отримання тимчасового захисту і зареєструвати місце свого проживання у найближчому поліцейському відділку або адміністративній установі. Особи, які отримали тимчасовий захист і зареєстровані за приватними адресами, також мають право на отримання грошової допомоги для покриття своїх витрат на проживання.
EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може запропонувати вам лише тимчасове житло (максимум  на декілька місяців). Зверніться до команди з питань розселення за номером +48 571 944 400 або напишіть на адресу info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Запис до дитячого садка відбувається протягом усього року, і батьки можуть записати свою дитину до дитячого садка на повну або часткову програму догляду, якщо у вибраному ними садку є наявне місце для їхньої дитини. Інформація про вільні місця у дитячих садках певних муніципалітетів доступна на інформаційних стойках Міністерства. Дитячі садки доступні для дітей віком від 11 місяців і до вступу до початкової школи. До запису дитини до дитячого садка батьки повинні надати довідку від лікаря із зазначенням щеплень дитини (від кору, паротиту і краснухи). Батьки, які отримали тимчасовий захист і мають право на отримання фінансової допомоги або кишенькових грошей, повністю звільнені від плати за дитячий садок протягом терміну дійсності цього права. Щоб отримати звільнення від платежів, батьки повинні надати дитячому садку відповідні докази відповідності критеріям для отримання допомоги чи кишенькових грошей.

Загальноосвітня школа і базова освіта. Осіб віком до 18 років, які отримали тимчасовий захист, записують для отримання початкової освіти за такими ж умовами, що й громадян Республіки Словенія. У відповідності до положень базової загальноосвітньої програми зазвичай їх записують до школи, розміщеної у шкільному районі їхнього проживання. Батьки записують своїх дітей до школи шляхом особистого звернення до школи або звернення у супроводі своїх родичів, що живуть у Словенії.
Учні під тимчасовим захистом мають право на безкоштовний ланч, снеки і безкоштовний проїзд у транспорті.
Учні під тимчасовим захистом отримують підручники від фонду підручників, а вартість шкільного приладдя покривається Департаментом з питань забезпечення та інтеграції мігрантів.

Запис до закладів середньої і вищої освіти

Осіб віком до 18 років під тимчасовим захистом записують до закладів середньої освіти за такими ж умовами, що й громадян Республіки Словенія, що означає, що їхня освіта безкоштовна, однак, вони повинні відповідати умовам до вступу, викладеним у Законі про загальноосвітню середню освіту і Законі про професійну освіту.
Особа, яка отримала тимчасовий захист, може записатися на програму і факультет у закладі з вільним місцем. Особа, що має міжнародний захист, може також записатися до закладу загальноосвітньої або вищої професійної освіти протягом навчального року. У переліку загальноосвітніх шкіл Республіки Словенія зазвичай контактною особою є директор школи або шкільний психолог-консультант.
Особи, що отримали тимчасовий захист, можуть подавати заявку на прийом до закладів вищої освіти в часових межах подання заяви, спеціально визначених для них. Вони повинні подати свою заяву на прийом через eVŠ портал, де публікується інформація про навчальні програми, запропоновані вищими навчальними закладами у Республіці Словенія, а також інструкції щодо того, як заповнювати заяву на вступ.

Транспорт

Міністерство інфраструктури видало постанову, за якою проїзд у громадському транспорті в Словенії є безкоштовним для біженців з України.

Допомогу у працевлаштуванні

Особа, яка отримала статус тимчасового захисту, має вільний доступ до ринку праці і може зареєструватися як непрацевлаштований спошукач роботи у Службі зайнятості Словенії (ESS). Кожному зареєстрованому непрацевлаштованому біженцю Служба зайнятості призначає особистого консультанта. Разом вони розробляють план особистого працевлаштування, перевіряють знання і досвід роботи і визначають можливі варіанти працевлаштування. Особлива увага приділяється вивченню словенської мови і ознайомленню з системою ринку праці.
До деяких важливих заходів щодо інтеграції українців у ринок праці відносяться:

 • виробнича практика: підтримка робочої та соціальної інтеграції через практичний досвід на реальних робочих місцях для того, щоб особа могла покращити свою конкурентоздатність на ринку праці;
 • початкова інтеграція на семінарах щодо ринку праці: отримання інформації та знань про ринок праці Словенії (види працевлаштування, зарплата, здоров’я, безпека тощо);
 • підтримка вразливих груп: семінари для вироблення навичок розвитку кар’єри, функціональної грамотності, фінансової грамотності для вразливих груп;
 • включення до всіх наявних активних заходів політики працевлаштування: курси словенської мови, короткострокові програми підготовки, включення в освіту тощо.
Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

З 2006 року було узаконено зареєстроване партнерство одностатевих пар з обмеженими правами успадкування, соціального забезпечення і прав найближчих родичів, а у 2017 році було прийнято законодавство щодо цивільних союзів. Зрештою у 2022 році Конституційний Суд Словенії прийняв рішення про легалізацію одностатевих шлюбів в Словенії, а відповідні правоохоронні процедури перебувають на стадії розробки та запровадження.

Усиновлення другим партнером та усиновлення одностатевою парою дозволені в країні з 2011 та 2022 року відповідно. Також Словенія дозволяє усиновлення самотніми особами незалежно від їхньої сексуальної орієнтації. Однак, у лесбійок та бісексуалок немає доступу до штучного запліднення у країні.

Правове визнання ґендеру

Транс-особи в Словенії все ще знаходяться у досить складній ситуації через систему традиційних цінностей, дискримінацію та соціальне виключення. Закон про реєстрацію смерті, народження та шлюбу дозволяє правове визнання ґендеру осіб (зміну їхнього ґендерного позначення) і включення цього факту до реєстру. Однак, сама процедура дуже нечітка, оскільки закон не дає жодних вказівок щодо критеріїв, які потрібно брати до уваги «компетентному постачальнику медичних послуг або лікарю» при визначенні того, чи особа «змінила свій ґендер», і не дає жодних інструкцій щодо того, який саме постачальник медичних послуг або лікар має повноваження видавати завірене свідоцтво, в якому чітко зазначено, що особа змінила свій ґендер.

Місцеву підтримку
LGBT+ організації

Legebitra
info@legebitra.si
Trubarjeva 76a
1000 Любляна
014305144

Društvo DIH
info@dih.si
+386 41 562 375
+386 51 815 476
Slomškova ulica 25
1000 Любляна

Zavod TransAkcija
https://www.facebook.com/transakcija
Trg prekomorskih brigad 1
nadstropje, soba 317
1000 Любляна

Kvartir Society
info@kvartir.org
https://www.facebook.com/drustvokvartir

Організації, які допомагають українцям

Червоний Хрест Словенії

Slovene Philanthropy
Організація надає матеріальну допомогу, зокрема, продукти харчування, одяг або засоби гігієни.
До працівників організації можна звернутися у будь-який робочий день з 10:00 до 18:00 особисто в їхньому головному офісі, телефоном за номером +386 1 430 12 88 або по WhatsApp за номером  +386 41 654 726.

Український гуманітарний центр «Червона калина»
Гуманітарна допомога (продукти харчування, одяг), культурні та освітні заходи, інформаційна підтримка
Latinski trg 6, 1000 Ljubljana

Університет Любляни пропонує допомогу для біженців. Ви можете написати їм на такі адреси: sasa.zagorc@pf.uni-lj.si, ana.samobor@pf.uni-lj.si, samo.bardutzky@pf.uni-lj.si

Підтримку з домашніми тваринами

Словенія тимчасово послабила правила ввезення домашніх тварин через кордон, але вам доведеться заповнити цей формуляр і надіслати його на адресу pets-crisisUA.uvhvvr@gov.si. Після прибуття до свого кінцевого пункту призначення у Словенії повідомте органам влади про це за тією ж адресою. Обов’язково тримайте свою домашню тварину ізольованою.