Бельгія

Бельгія – одна з передових ЛГБТІ+-дружніх країн. У 2021 році ILGA-Europe поставила її на друге місце серед країн Європейського Союзу за рівнем захисту прав ЛГБТІ+. Окрім основного набору, передбаченого наданням тимчасового захисту, який передбачає короткострокове проживання, необмежений доступ до ринку праці, доступ до державної системи охорони здоров’я та освіти, Бельгія надає одну з найбільших фінансових виплат в ЄС для українців. З іншого боку, це спричиняє великий наплив біженців від війни, що створює серйозний виклик для здатності органів влади Бельгії (потрібно бути готовими до затримок із наданням послуг).

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист, громадяни України, які проживають в Україні, і громадяни третіх країн або особи без громадянства, які отримали захист в Україні, та члени їхніх сімей можуть подати заяву на отримання статусу тимчасового захисту в Бельгії.
Перш ніж розпочати будь-яку іншу процедуру ви повинні особисто звернутися до Центру реєстрації (Brussels Expo, Hall 8 - 1020 Brussels) і подати заяву на отримання тимчасового захисту, а також свої документи, що посвідчують особу.

Щоб призначити зустріч:

  • Перейдіть на сайт www.register-ukraine.be
  • Ви повинні використовувати бельгійську IP адресу для реєстрації. Це означає, що ви повинні використовувати SIM картку бельгійського оператора або під’єднатися до бельгійського WiFi.
  • Заповніть форму і зарезервуйте часовий проміжок, щоб зареєструвати себе і свою родину.
  • Ви отримаєте QR код електронною поштою. Перевірте свою папку «Спам».
  • З’явіться на прийом у центрі реєстрації зі своїм QR кодом і документами, що посвідчують особу.
  • Станьте у спеціально передбачену для цього чергу. Ваш QR код буде відскановано на вході та виході з центру реєстрації.

Уся процедура складатиметься зі збору ваших ідентифікаційних даних, біометричних даних (відбитків пальців) і копіювання ваших документів (наприклад, паспорта, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дітей тощо).
За відповідності умовам до надання тимчасового захисту ви отримаєте документ про попередню реєстрацію (додаток 15). Вас також попросять дати дозвіл на реєстрацію ваших особистих даних (номера телефону та/або електронної пошти) у Національному реєстрі фізичних осіб.
Додаток 15 коштує 15 євро, вам доведеться заплатити цю суму при поданні заяви на отримання дозволу на проживання. Термін дії Додатку 15 становить 45 днів; він надає вам необмежений доступ до ринку праці. Окрім видачі додатку 15, адміністрація подасть запит до місцевої поліції для проведення розслідування щодо проживання і верифікації вашої фактичної присутності за вказаною адресою.

Якщо результати верифікації вашої адреси позитивні, вас запросять (вам призначать дату зустрічі) з’явитись і подати заяву на дозвіл на проживання (А-картку) в Адміністративному центрі муніципалітету вашого перебування. Картка дозволу на проживання є біометричною (з відбитками пальців) і коштує 25 євро. Ви можете замовити її до закінчення терміну дії вашого документу про попередню реєстрацію (додатку 15). Вам повідомлять про дату, після якої ви зможете забрати А-картку, коли отримаєте коди активації своєї картки за своєю адресою. Ви можете безкоштовно забрати картку в Службі обслуговування населення Адміністративного центру у місті Брюссель (на другому поверсі) (без призначення зустрічі).
Видача А-картки завершує процедуру вашого отримання дозволу на проживання. Термін дії А-картки закінчується 4 березня 2023 року.
Цей термін дії може бути продовжений двічі по 6 місяців, якщо Рада Європейського Союзу не ухвалить рішення про припинення тимчасового захисту достроково.

Фінансову підтримку

Для отримання соціальної допомоги вам потрібно спочатку зареєструватися на отримання статусу тимчасового захисту, а тоді лише звернутися до Громадського центру соціальної допомоги (CPAS/OCMW) у муніципалітеті за місцем вашого проживання.
Особи, які користуються тимчасовим захистом, можуть отримати допомогу, еквівалентну прожитковому мінімуму.
Сума допомоги, яку ви можете отримувати кожного місяця, визначається законодавством залежно від категорії, до якої ви відноситесь:

  • Категорія 1: ви проживаєте з однією або кількома іншими людьми у спільному домогосподарстві. Ви можете мати право на отримання суми коштів для спільно проживаючих осіб (743,78 євро на особу з 01.05.2022 - сума змінюється кожного місяця)
  • Категорія 2: ви проживаєте самі. Ви можете мати право на отримання суми коштів для самотніх людей 1115,67 євро на особу з 01.05.2022 - сума змінюється кожного місяця)
  • Категорія 3: ви утримуєте родину з хоча б однією неодруженою неповнолітньою дитиною (1507,77 євро на особу з 01.05.2022 - сума змінюється кожного місяця).

Крім того, отримання прожиткового мінімуму не перешкоджає вам отримувати додатковий прибуток; однак, ви повинні обговорити точну суму додаткового прибутку, а також будь-які інші вимоги з вашим соціальним працівником у Громадському центрі соціальної допомоги (CPAS/OCMW).

Також у Бельгії діти мають право на отримання фінансового внеску для підтримки сімей у вихованні дітей. Такими внесками є Пакет зростання (Growth Package) у Фландрії та Виплати на дитину (Child Benefit)s у Валлонії й Брюсселі. Перейдіть за посиланням, щоб отримати детальнішу інформацію і подати заяву.

Доступ до системи охорони здоров’я

Особи, які користуються статусом тимчасового захисту, мають право на членство у кооперативному фонді медичного страхування (mutuelle), щойно вони зможуть підтвердити свій статус проживання за допомогою свідоцтва про тимчасовий захист, підтвердження реєстрації чи Додатку 15.
Тут можна знайти перелік різних mutuelles, представлених у Брюсселі.

Очікуючи права на приєднання до корпоративного фонду медичного страхування, особи, які покинули Україну через війну і заявили у Громадському центрі соціального забезпечення (PCSW), що вони претендують на отримання статусу тимчасового захисту, можуть отримувати невідкладну медичну допомогу. У цьому випадку Громадський центр соціального забезпечення зареєструє вас у компанії корпоративного страхування. Платежі, які ще називають внесками, можуть покриватися Громадським центром соціального забезпечення.

Невідкладна ситуація

Щоб звернутися до чергового терапевта загальної практики:

Щоб звернутися до чергового стоматолога:

Щоб звернутися до чергового фармацевта:

У випадку хронічних захворювань, які потребують спеціалізованого догляду, ви можете проконсультуватися з терапевтом загальної практики, який призначить вам лікування або, за потреби, направить на відповідне спеціалізоване лікування.
Для лікування туберкульозу ви можете також звернутися до спеціалізованого центру VRGT:

Для отримання лікування від ВІЛ ви можете також звернутися до консультативного центру:

Вакцинація. Захистіть себе і своїх дітей від серйозних захворювань (поліомієліт, правець, кір), отримавши щеплення. У Бельгії найважливіші вакцини є безкоштовними.
Ви можете знайти інформацію про обов’язкові і рекомендовані щеплення для всієї сім’ї на вебсайті https://www.vaccination-info.be/

Житло

Протягом періоду адаптації у Бельгії органи влади Бельгії рекомендують за можливості проживати з членами родини або друзями. Якщо такого варіанту у вас немає, органи влади можуть спрямувати вас до житла, яке надають різні муніципалітети Бельгії. Fedasil може запропонувати первинний прийом на 1-2 ночі. Будь ласка, зверніться до центру реєстрації за адресою: Brussels Expo, Paleis 8, Heysel.
Будь ласка, отримайте докладнішу інформацію на вебсайті органів влади Бельгії: Мені потрібне місце проживання - Україна (I need a place to stay – Ukraine) (info-ukraine.be)

Детальнішу інформацію щодо житла та прийому можна знайти тут: Загальні послуги та служби підтримки (General services and helpdesks) – UNHCR Бельгії
EL*C створила мережу розміщення лесбійок, яка об’єднала осіб, що надали свої квартири і вільні кімнати українським біженцям. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Як і всі діти в Бельгії, діти, які просять притулку, повинні обов’язково отримувати освіту. Діти віком до 12 років відвідують початкову школу у місці свого проживання і, за можливості, приєднуються до звичайних класів. Діти, які відвідують середню школу, зазвичай спочатку певний час проходять спеціальне навчання, протягом якого вони отримують інтенсивні мовні заняття, а потім переходять до звичайного навчання.

Вища освіта

Особи, які мають український науковий ступінь і бажають продовжити своє навчання у навчальному закладі Бельгії, повинні звернутися до закладу, де вони безпосередньо бажають навчатися.
Бельгійські університети розробили спеціальні програми для українців, які бажають продовжувати отримання вищої освіти в Бельгії. Для отримання докладнішої інформації зверніться до університету, будь ласка.

Транспорт

Усі бельгійські поїзди, а також міжнародні поїзди з або до Німеччини, Нідерландів, Люксембургу і Франції є безкоштовними:
- SNCB: безкоштовні подорожі на всіх поїздах з українським паспортом, ID карткою або квитком «Help Ukraine», який можна отримати в DB Reisezentrum (туристичних центрах DB) на будь-якій залізничній станції
- Thalys: Thalys приймає українських біженців зі спеціальним компенсаційним квитком, який можна отримати на залізничних станціях.

  • Доступно лише на трьох наступних напрямках: Брюссель - Париж, Німеччина - Брюссель, Німеччина - Париж
  • Лише в одну сторону
  • За бронювання в межах 2 днів (непостійного)
  • За пред’явлення українського паспорта, української ID або дозволу на проживання в Україні
  • Лише другим класом
Допомогу у працевлаштуванні

Маючи статус тимчасового захисту, ви отримуєте необмежений доступ до ринку праці, якщо ви маєте необхідний дозвіл на проживання (А-картку або Додаток 15 і очікуєте на А-картку). Такий же доступ до ринку праці надається певним членам родини одержувача тимчасового статусу, які самі не є одержувачами цього статусу, але чиє перебування пов’язане з перебуванням вищезгаданого одержувача.

До кого звертатися?

Actiris - Брюссельське регіональне агентство з питань працевлаштування (Brussels regional employment agency)
Tour Astro
Avenue de l'Astronomie 14, 1210 Brussels (і 17 регіональних відділів)
Телефон: 800 35 123 (Лінія для спошукачів роботи)
Електронна пошта: chercheursemploi@actiris.be
Онлайн: www.actiris.be

ONEM (Національна служба з питань працевлаштування (National Employment Office)) - Брюссельський відділ
Place Marcel Broodthaers 4, 1060 Brussels
Телефон: +32 (0)2 542 16 11
Онлайн: www.onem.be (FR/NL)

Федеральна державна служба зайнятості, працевлаштування і соціального діалогу
Rue Ernest Blerot, 1, 1050 Brussels
Електронна пошта: information@emploi.belgique.be
Онлайн: www.emploi.belgique.be (FR/NL)

А-картка дійсна лише для найманих працівників; якщо українці бажають заснувати у Бельгії незалежний бізнес, їм доведеться подавати заяву на отримання професійної картки за стандартною процедурою.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Сексуальні відносини між особами однієї статі є легальними. Одностатеві шлюби були представлені у Законі від 13 лютого 2003 року для модифікації Цивільного кодексу Бельгії. Згідно з Законом від 23 листопада 1998 року зареєстроване партнерство відкрите для всіх пар, включаючи одностатеві пари. Транс-особи можуть законно укласти шлюб з особою статі, протилежної набутому ними ґендеру, згідно зі Статтею 143 Цивільного кодексу Бельгії (модифікованого Законом від 13 лютого 2003 року).

У Бельгії шлюб між двома особами однієї і тієї ж статі можливий за умови, що один із партнерів має громадянство Бельгії або постійно проживає в Бельгії протягом більш ніж трьох місяців, що може застосовуватися до українців, які подали заяву на тимчасовий захист і отримали статус проживання у країні.

Примітка. Очікуйте, що потрібно буде надати:

  • Посвідчення особи (наприклад, паспорт)
  • Свідоцтво про народження
  • Шлюбний контракт (за потреби)
  • Докази адреси (наприклад, договір оренди, нещодавні квитанції про оплату)
  • Доказ національності
  • Докази громадянського стану (наприклад, свідоцтво про одруження чи смерть, якщо ви були одружені раніше)
  • Докази проживання – бельгійські органи влади очікуватимуть надання свідоцтва, описаного нижче, однак, якщо місце вашого проживання – це не Бельгія, і там не видають такі свідоцтва, необхідно надати інші докази. Принаймні один партнер повинен надати докази проживання у Бельгії. Місцеві органи влади повинні бути спроможними видати bewijs van woonst voor huwelijksdoeleinden / certificat de domicile pour mariage, що буквально означає «свідоцтво про проживання для одруження». Вам потрібно довести свій статус проживання такому органу влади, наприклад, принести свій договір оренди.

Можливо, доведеться завірити іноземні документи за допомогою штампу апостилю, також відомого як «апостилізація» чи «легалізація», або його еквіваленту. Органи влади ставлять на документ печатку з унікальним номером ідентифікації, вказуючи, що це справжня та точна копія для визнання за кордоном. Усі документи, які не були видані голландською чи французькою мовами, повинні бути перекладені ліцензованим перекладачем. Якщо переклад було зроблено не в Бельгії, він повинен бути завірений штампом апостилю або його еквівалентом.

Згідно з Федеральним законом від 18 травня 2006 року одностатеве усиновлення і різностатеве усиновлення є рівнозначними. Дружину біологічної матері дитини автоматично реєструють як батька у відповідності до Закону від 7 липня 2014 року, який вступив в силу 1 січня 2015 року.
Закон про іноземців уможливлює возз’єднання родини одностатевих партнерів. Згідно з Кодексом міжнародного приватного права Бельгії достатньо, щоб один з партнерів був з країни, яка дозволяє одностатевий шлюб (не обов’язково з Бельгії).

Правове визнання ґендеру

Федеральний закон про трансґендерів від 25 червня 2017 року надає транс- та інтерсекс-особам право змінити свій офіційно зареєстрований ґендер на чоловічий чи жіночий, а також змінити своє ім’я. Офіційно зареєстровані ґендер та ім’я можна змінити у всіх ідентифікаційних документах, включаючи свідоцтво про народження. Це стосується громадян Бельгії та іноземців, зареєстрованих у реєстрах населення. Від осіб, яким більше 18 років, зміна офіційно зареєстрованого ґендеру вимагає подання письмової заяви й отримання консультації окружного прокурора (для попередження шахрайства). Процедура правової зміни ґендеру займає від трьох до шести місяців. Від осіб віком 16–17 років правова зміна ґендеру вимагає отримання згоди від батьків і психологічного оцінювання на підтвердження того, що рішення було прийнято добровільно. Особа віком 12–16 років може змінити лише своє ім’я, але не офіційно зареєстрований ґендер. Зміна імені вимагає згоди батьків або, у випадку відсутності їхньої згоди, згоди ad hoc опікуна, призначеного судом сімейного права. Вимагається письмова заява. Від осіб, яким більше 18 років, зміна імені вимагає письмової заяви і певних документів, зокрема свідоцтва про народження, доказу легального проживання, витяг із кримінального реєстру. Процедура зміни імені займає від шести місяців до одного року.

Місцеву підтримку

Федеральні органи влади заснували інформаційний вебсайт про ситуацію в Україні – www.info-ukraine.be.

«WHY ME Help»
Надає представникам ЛГБТ+ спільноти, що просять притулку, такі послуги:

  • Правова допомога;
  • Медична допомога;
  • Допомога з пошуком житла у випадку надзвичайних обставин або хвороби;
  • Культурні та освітні послуги.

Контактна інформація:
Головний офіс: 42 Rue Marche au Charbon, 1000 Brussels – Бельгія
Електронна пошта: whyme-2012@hotmail.com
Телефон: +32 466 16 40 38, +33 782 21 49 33

PRISME (Питання міграції ЛГБТ+) (Валлонія)
25 rue Pierreuse 4000 Liège
Контактна інформація: info@federation-prisme.be +32 4 222 17 33

Het Roze Huis (Фландрія) – це організація, до якої можна звертатися з будь-яких питань щодо сексуального і ґендерного різноманіття. Ця організація є також відправною точкою для місцевих органів влади, організацій і преси у питаннях щодо представників ЛГБТ+ спільноти.

ADRESDraakplaats 1 en 2
2018 Antwerpen
TEL+32 (0)3 288 00 84

Загальні ЛГБТІ організації

Rainbow House Bruxelles – це головна організація ЛГБТІ у Брюссельському регіоні.
Адреса: 42 Rue Marche au Charbon, 1000 Брюссель

çavaria vzw – це головна організація ЛГБТІ у Фландрії.
Kammerstraat 22, 9000 Гент
Контактні дані: info@cavaria.be +32 (0)9 223 69 29

Maison Arc-en-ciel – це головна організація ЛГБТІ у Валлонії.

Загальні громадські організації

Червоний Хрест Бельгії

Підтримку з домашніми тваринами

Безкоштовний догляд за домашніми тваринами українських біженців можна отримати у Фонді принца Лорана після пред’явлення свідоцтва про тимчасовий захист або А-картки, дійсної протягом одного року. Зверніться до однієї з 6 ветеринарних клінік у Бельгії.
Брюссель. Rue des Renalds 1C, 1000 Brussels
+32(0)25116646
disp-bru@sfprlaurent.be
Понеділок - п’ятниця, 10.00 - 12.00

Гент. Vogelenzangpark 9, 9000 Ghent
+32(0)92330313
disp-gent@sfprlaurent.be
Понеділок - п’ятниця, 10.00 - 12.00

Гассельт. Jukstraat 33, 3500 Hasselt
+32(0)011188948
disp-hasselt@sfprlaurent.be
Вівторок і четвер, 10.00 - 12.00

Хорну. Av. de la Corderie 85, 7304 Hornu
+32(0)65458046
disp-hornu@sfprlaurent.be
Вівторок, середа і четвер, 10.00 - 12.00

Льєж. Rue Saint-Laurent 79, 4000 Liege
+32(0)43383938
disp-liege@sfprlaurent.be
Понеділок - п’ятниця, 9.00 - 11.00

Шарлеруа. Rue Fransois Dewiest 96, 6040 Jumet
+32(0)71513003
disp-charleroi@sfprlaurent.be
Понеділок і п’ятниця, 10.00 - 12.00