Болгарія

ЛГБТІ+ особи в Болгарії стикаються з правовими викликами, які не виникають у не ЛГБТІ+ жителів. Подібно до більшості країн Центральної та Східної Європи Болгарія відома соціально консервативними поглядами щодо таких питань, як гомосексуальність. Незважаючи на це, якщо ви вирішите переїхати до Болгарії, ви отримаєте право на суттєву підтримку згідно з наданням тимчасового захисту для українців, зокрема, право на працевлаштування, соціальну підтримку, освіту та медичні послуги. Пам’ятайте, що держава покриває обов’язкове медичне страхування протягом 90 днів з дня прийняття рішення про надання тимчасового захисту. Після цього ви повинні попіклуватися про нього самостійно.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист Болгарія надала тимчасовий захист українцям, які вимушено залишили Україну через кризу в країні.

Такі українці отримують тимчасовий захист після усного прохання, висловленого Прикордонній поліції, Державному агентству у справах біженців або іншим органам Міністерства внутрішніх справ (міграційної служби, поліції). Процедура займає від 5 до 15 хвилин і тимчасовий захист надається негайно. Після реєстрації в Болгарії та отримання реєстраційної картки ви отримуєте певні права в Болгарії без потреби проходження інших реєстрацій чи отримання інших дозволів. Протягом терміну дії тимчасового захисту застосовуються такі права:

  • право перебувати на території Республіки Болгарія;
  • право на працевлаштування та професійне навчання;
  • належне житло або засоби розселення за необхідності;
  • соціальна допомога;
  • невідкладна медична допомога;
  • освіта для студентів та право на доступ до дитячого садка для дітей віком до 6 років;
  • право на безперешкодне повернення до країни походження.
Фінансову підтримку

За бажанням ви можете подати заявку на отримання соціальних послуг до Директорату з питань соціальної допомоги. Директорат надасть вам повну інформацію про типи відповідних соціальних послуг, а також умови їх отримання.
У Директораті з питань соціальної допомоги (залежно від вашої поточної адреси) ви повинні подати заяву-декларацію для оцінки права на отримання допомоги:

  • одноразової соціальної допомоги у розмірі до 375 болгарських левів;
  • одноразової соціальної допомоги для видання ID картки;
  • щомісячної соціальної допомоги – якщо ви маєте право на щомісячну соціальну допомогу, ви повинні відпрацьовувати 4 години громадських робіт протягом 14 днів кожного місяця;
  • цільової допомоги з опаленням (період подання заяви з 1 липня по 1 жовтня).

Якщо ви маєте статус тимчасового захисту, ви можете подати заявку на одноразову допомогу, яка становить 375 болгарських левів (192 євро) і надається родині (одній особі або родині з кількома членами).
Ви повинні подати реєстраційну картку іноземця із зазначенням тимчасового захисту для довідки, свій особистий документ із країни походження (наприклад, паспорт) та адресну картку іноземця (яку вам видасть Міграційний Директорат у Регіональному офісі Міністерства внутрішніх справ або готелі, в якому ви проживаєте). Потім ви подаєте заяву, у якій зазначаєте дані про себе та членів своєї родини. Протягом 27 днів після подання заяви вам повідомлять, чи було вам надано одноразову допомогу.
Ви можете отримати надану допомогу у поштовому відділенні, яке обслуговує адресу, за якою ви проживаєте, або на особистий банківський рахунок у Болгарії.

Доступ до системи охорони здоров’я

Українські громадяни з тимчасовим захистом у Болгарії мають такі ж права, що й громадяни Болгарії.
Медичне страхування для громадян України віком від 18 до 63 років (жінки) та до 65 років (чоловіки) покривається державою протягом 90 днів із дня отримання тимчасового захисту або з 26 квітня, якщо тимчасовий захист було надано до цієї дати. Після цього особи зі статусом тимчасового захисту повинні самостійно оплачувати своє медичне страхування. Винятками є діти до 18 років і дорослі – жінки віком від 63 років та чоловіки віком від 65 років. Сума внесків на обов’язкове медичне страхування для осіб, які не зареєстровані як самозастраховані особи, становить 28,40 болгарських левів (14,5 євро) в місяць.

Якщо ви потребуєте невідкладної медичної допомоги, будь ласка, зателефонуйте за міжнародним номером невідкладної допомоги 112.
На цій сторінці ви знайдете лікарні та лікарів, які пропонують безкоштовну медичну допомогу всім, хто втікає від війни в Україні.

Житло

Залежно від вашого статусу та майбутніх планів у вас є декілька варіантів пошуку житла. Уряд Болгарії забезпечує безкоштовне розселення в готелях по всій країні зі включеним харчуванням. Будь ласка, зверніть увагу на те, що з 1 серпня 2022 року розміщення в готелях Болгарії можливе лише за умови додаткової оплати.

Іншим варіантом розселення в Болгарії є заселення українців у табори та повторно відкриті рекреаційні центри. Тут умови менш комфортні, ніж у готелях.

Іншим тимчасовим варіантом є проживання у нерухомості, наданій одним з багатьох волонтерів (НЕ ПЕРЕВІРЕНО). Цей варіант теж є безкоштовним. Платною альтернативою є оренда на середній та тривалий період.

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Регіональні відділи освіти країни приймають заяви від українців, які прагнуть отримати або отримали міжнародний або тимчасовий захист та бажають записати своїх дітей до дитячого садка чи школи. Учнів та студентів, які є біженцями, спрямовують до відповідного навчального закладу залежно від віку, наповненості класу, місцезнаходження та бажання батьків. Мета полягає у завершенні цієї підготовчої роботи якомога швидше, щоб біженці могли приєднатися до навчання, щойно вони отримають офіційний легальний статус в Болгарії.

Дошкільна освіта: ви можете записати дитину до ясел лише тоді, коли дитина почне ходити (з віку в 1,5–2 роки). До дитячого садка приймають із 3 років. Є державні й приватні ясла та дитячі садки. Плата за приватний дитячий садок становить близько 500 болгарських левів (255 євро) за місяць. У державних дитячих садках плата становить близько 50 болгарських левів (25,5 євро) за місяць.

Muzeiko пропонує безкоштовний догляд за дітьми та послуги для сімейного проведення часу для дітей біженців із України, які наразі перебувають у Софії:

  • Послуги денного догляду з понеділка по п’ятницю, з 9:30 до 17:00 для дітей у таких вікових групах: 4–6; 7–9; 10–12 років. Це включає в себе денну програму та харчування.
  • Послуги догляду протягом пів дня, 9:30 до13:30 для дітей віком: 4–6; 7–9; 10–12 років. Це включає в себе денну програму та харчування.
  • Сімейний час для переміщених сімей з України (діти разом з батьками), перегляд експонатів Muzeiko, з середи до неділі у проміжку від 10:00 до 18:00.

Для запису українських дітей до дитячого садка або школи вам потрібна картка тимчасового захисту та персональний номер іноземця (LNCh), включений до реєстраційної картки одного з батьків (з 14 років – реєстраційної картки дитини). Заява подається до регіонального відділу освіти або електронною поштою. Відділ освіти направить дитину до відповідного дитячого садка/школи. Вам потрібно пройти медичний огляд та отримати медичну картку. Після співбесіди дитину запишуть до певної дошкільної групи обов’язкової дошкільної освіти або до певного рівня шкільної освіти (або їм нададуть виписку з української школи після закінчення певного класу).

Існує певна процедура визнання документів про отримання певної освіти (до 6 класу документи надаються директору школи, з 7 класу документи і дипломи подаються у відділ освіти, за це потрібно заплатити).

Вища освіта в Болгарії є платною, немає інформації про винятки чи стипендії для українських студентів у країні.

Транспорт

DZ та румунський залізничний пасажирський перевізник /CFR CALATORI/ пропонує пряме безкоштовне перевезення поїздами для громадян України на території обох країн в якості частини кампанії «Допоможи Україні (HELP UKRAINE)». Отже, ви можете подорожувати поїздом з одним квитком до обох країн і вам не потрібно отримувати новий квиток при перетині кордону.

Громадський транспорт у Болгарії є платним, хоча й недорогим.

Допомогу у працевлаштуванні

Українці та члени їхніх родин, які отримали тимчасовий захист в Болгарії, мають право працювати в країні без спеціального дозволу. Ви можете зареєструватися як спошукач роботи у Відділенні зайнятості за своєю постійною або поточною адресою. Вас попросять заповнити заяву-декларацію (формуляр), представити всі документи стосовно професії, освіти тощо. Далі ви отримаєте право на:

  • консультації щодо ринку праці Болгарії та специфіки пошуку роботи;
  • послуги щодо управління кар’єрою, професійного навчання;
  • пошук підходящих вам пропозицій, зведення вас із вашим роботодавцем.

Ви можете перевірити наявність вакансій у Відділенні зайнятості, відповідні вашим вимогам, використовуючи фільтри на цій сторінці: https://cutt.ly/oGwp9BH або на цій: https://ukraine.gov.bg/job-dashboard/
По-друге, консультації та вся можлива допомога щодо працевлаштування на гарячій лінії Міністерства праці та соціальної політики доступна за номером 0 800 88 001 болгарською, російською та англійською мовами.

Ви можете також самостійно шукати вакансії, для цього ми радимо вам скористатися декількома корисними посиланнями:

Міжнародні платформи

https://helpukrainians.jooble.org/bulgaria
https://www.uatalents.com
https://www.jobaidukraine.com/jobs
https://layboard.com/ua/vakansii/bolgariya

Біржі праці Болгарії:

https://cutt.ly/NGwaaAa
https://www.jobs.bg
https://www.jobtiger.bg
https://www.zaplata.bg
https://www.karieri.bg
https://www.rabota.bg

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

ЛГБТІ+ особи в Болгарії стикаються з правовими викликами, які не виникають у не ЛГБТІ+ жителів. У Болгарії заборонені одностатеві шлюби, оскільки Конституція Болгарії визначає шлюб як союз чоловіка та жінки. Незважаючи на це, Болгарія визнає одностатеві шлюби, укладені за кордоном.

У Болгарії одностатевим парам заборонене усиновлення дитини. Однак, самотнім особам дозволено усиновлювати дитину незалежно від їхньої сексуальної орієнтації, хоча прохання від самотніх чоловіків приймають рідко. Лесбійські пари не мають доступу до процедур екстракорпорального та штучного запліднення, оскільки це доступно лише для одружених гетеросексуальних пар. Незважаючи на це, з 2004 року самотні лесбійки отримували доступ до процедур екстракорпорального запліднення.

Правове визнання ґендеру

У Болгарії правовий ґендер особи не можна змінити у жодному офіційному документі, поки вона не пройде операцію зі зміни статі. Лише після проходження операції зі зміни статі можна змінити паспорт особи, водійське посвідчення, особисте посвідчення особи, свідоцтво про народження та уніфікований громадянський номер для відображення її нової статі. Більше того, особа не може мати операцію по зміні статі, якщо вона не звернулась до суду й не отримала судову ухвалу на свою користь. До інших передумов відносяться вік не менше 18 років та стерилізація. Більше того, держава не підтримує такі процедури і вони можуть багато коштувати.

Місцеву підтримку
Лесбійські організації

Bilitis – це ресурсний центр для лесбійок та бісексуальних жінок, який підтримує їх у їхньому соціальному, професійному, культурному та повсякденному житті. Група знаходиться в Софії і має намір створити групи підтримки по всій країні.

ЛГБТ+ організації

Deystvie
https://en.deystvie.org/contact

Rainbow Hub
http://lgbti-center.bg/

GLAS Foundation
https://glasfoundation.bg/

Інші організації, які допомагають українцям

Програма Болгарського Гельсінського Комітету для легального захисту біженців та мігрантів, які втікають від війни в Україні відкрила гарячу лінію правової допомоги.
Понеділок–п’ятниця, 08:00–18:00: 00359 8888 19 745 (гаряча лінія)

Болгарський Червоний Хрест допомагає з перекладами та супроводом, допомогою з розселенням у надзвичайних ситуаціях, психосоціальною та медичною допомогою, надає гуманітарну допомогу, допомагає з пошуком роботи та курсів болгарської мови і надає освітню підтримку.

Рада біженок в Болгарії надає інформацію щодо законодавчої бази та існуючої підтримки, допомагає з перекладами та супроводом, розселенням у кризових ситуаціях, психосоціальною підтримкою та гуманітарною допомогою.

Підтримку з домашніми тваринами

До Болгарії дозволено в’їжджати з домашніми тваринами незалежно від наявності чіпа для ідентифікації, супутніх документів чи свідоцтва про вакцинацію. Відповідні органи влади Болгарії прийняли спрощену процедуру для цих випадків. Для отримання детальнішої інформації щодо цього питання див. https://www.bfsa.bg або пишіть на адресу: ukraine@bfsa.bg.