Латвія

Латвія – одна з найгірших країн ЄС у плані доступу ЛГБТІ+ спільноти до прав, але переселення до цієї країни може бути хорошим варіантом, якщо ви шукаєте базовий набір засобів захисту, який надає вам право на працевлаштування, проживання, освіту, соціальну допомогу та медичні послуги, а також деякі інші пільги, наприклад, одноразову допомогу при працевлаштуванні у розмірі 500 євро.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Громадянам України, які мають біометричний паспорт, непотрібна віза протягом перших 90 днів. Резидентам без біометричного паспорта безкоштовно нададуть візу.
Крім того, згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист ви отримаєте право подавати заяву на довгострокову візу з правом на працевлаштування або прохання про притулок в Латвії.
Довгострокова віза видається на один рік. Можливість поновлення візи залежатиме від подальшого розвитку ситуації в Україні.
Ви можете подати прохання про візу:

  • у центральному центрі підтримки для резидентів України, Kalku Street 1, Riga;
  • у Територіальних офісах OCMA за межами Риги;
  • поштою або кур’єрською поштою, надсилаючи документи до Міграційного департаменту OCMA в Ризі, Čiekurkalna 1.līnija 1, k-3, LV-1026 або будь-яких територіальних підрозділів поза межами Риги.

Документи, потрібні для подачі заявки на отримання візи:

  • Копія вашого паспорта (ваші дані та сторінки з візами та/або відмітками про перетин кордону).
  • У випадку надсилання документів поштою необхідно додати фото розміром 35 мм х 45 мм. При особистій подачі документів фото не вимагається.
  • Формуляр заяви на отримання довгострокової візи.

Віза надається у тому ж місці, де було подано запит на її отримання, і є безкоштовною.

Фінансову підтримку

Резиденти України можуть отримати в Латвії такі виплати:

  • Одноразова виплата у кризовій ситуації – 272 євро на дорослого і 190 євро на дитину.
  • Додаткова щомісячна виплата у розмірі 109 євро на першу особу та 76 євро на кожну наступну особу в українському домогосподарстві.
  • Інша матеріальна допомога або соціальні послуги в залежності від особистих потреб.

Більше інформації можна знайти на вебсайті Міністерства соціального забезпечення.

Крім того, українці мають право на такі пакети допомоги після отримання свідоцтва від муніципальної соціальної служби з питань кризових ситуацій:

  • одна особа зможе отримати два пакунки з продуктами харчування, предметами гігієни та предметами домашнього вжитку,
  • два додаткові пакунки з дитячим харчуванням, якщо в родині є малі діти віком від 7 до 24 місяців, а також додатковий пакунок предметів гігієни, якщо в родині є малі діти віком до 2 років,
  • Крім того, родини з дітьми шкільного віку зможуть отримати пакунок необхідного шкільного приладдя.

Маючи це свідоцтво, ви зможете отримати пакунки допомоги у більш ніж 400 пунктах розподілу по всій Латвії.
Свідоцтво можна отримати в муніципалітеті (див. «Міста та регіони»). Можна також отримати готову їжу на благодійних кухнях без пред’явлення свідоцтва чи інших документів. Більше інформації тут.

Доступ до системи охорони здоров’я

Медичні послуги з боку держави
Кожен українець, який прибуває до Латвії, має право на таку ж безкоштовну державну медичну допомогу та медичні послуги, включаючи ліки, які доступні і для громадян Латвії.
Більше інформації про доступні медичні послуги можна знайти тут.

Невідкладна медична допомога
Якщо ви або член вашої родини потребуєте невідкладної медичної допомоги після прибуття до Латвії, будь ласка, повідомте черговим представникам державної прикордонної служби в місці перетину кордону або зателефонуйте за номером 113.

Медична допомога для дітей
Фонд дитячої лікарні пропонує допомогу щодо координації медичних послуг для українців, а також фінансову підтримку у випадку необхідності медичних послуг, не покритих державою, транспортування до медичного закладу, психологічної підтримки, ліків або медичних засобів. Більше інформації тут. Телефон +371 25680140

Психологічна та емоційна підтримка
Доступна безкоштовна психоемоційна підтримка для дітей, підлітків та їхніх сімей. Більше інформації тут.

Житло

Латвія забезпечує безкоштовне проживання та харчування для резидентів України в Латвії протягом перших 120 днів після їхньої реєстрації в Латвії.
Якщо вам потрібне житло, зверніться на цілодобову гарячу лінію +371 27380380
Якщо ви знаходитесь у Ризі, ви можете також звернутися на міську гарячу лінію Риги за номером +371 80000800 (у робочі дні з 8.00 до 18.00). В основному українців у Латвії розміщують у готелях та приміщеннях для туристів, а також у родинах жителів Латвії.
Деякі групи осіб, які з об’єктивних причин могли мати труднощі з пошуком житла після періоду використання державного житла, зможуть отримати допомогу з житлом після завершення 120 днів, але не довше ніж до 31 грудня цього року.
Особи, які мають право на житло після закінчення 120 днів: люди з інвалідністю; піклувальники про осіб з інвалідністю; люди пенсійного віку відповідно до пенсійного віку, встановленого в Латвії; особи, які отримують освіту в дошкільному закладі, закладі початкової, загальноосвітньої або професійної освіти на очній формі навчання або є стаціонарними студентами вищого навчального закладу в Латвії; жінки під час декретної відпустки; один із батьків дитини під час періоду догляду за дитиною.

Українці, витрати на проживання яких перевищують їхній дохід або які не повністю покривають свої витрати на проживання, можуть подати заявку на допомогу з оплатою витрат на проживання. Виплати надаються та виплачуються муніципальною соціальною службою. Протягом перших трьох календарних місяців виплата виплачується без оцінки матеріального стану, а після завершення перших трьох місяців – з оцінкою матеріального стану. Інформація щодо процедури подачі заявки та необхідних документів доступна тут.

Довгострокове проживання
Для знаходження довгострокових варіантів щодо квартир можна користуватися такими вебсайтами (НЕ ПЕРЕВІРЕНО):
SS.com
City24.lv
CityReal.lv
Zip.lv
RentInRiga.lv

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Кожна дитина, яка приїхала до Латвії як біженець з України, має можливість отримати освіту державною мовою або мовою меншин (зокрема, українською) на рівні дошкільної та початкової освіти. Також діти зможуть відвідувати позашкільні освітні групи без будь-яких обмежень. Інформація щодо процедур прийому до шкіл доступна на вебсайті Міністерства освіти та науки.

Також українці можуть продовжити своє навчання в якості студентів по обміну, а дослідники можуть отримати роботу в дослідницьких установах Латвії, отримуючи таку ж підтримку для свого навчання, як і студенти Латвії або дослідники поточних програм спільних досліджень. Перелік вищих навчальних закладів, навчальних програм та контактних даних доступний тут.

Транспорт

У Латвії українці можуть користуватися регіональним громадським транспортом і перевозити свій багаж у ньому – поїздами і автобусами – безкоштовно після пред’явлення посвідчення особи. Більше інформації можна знайти тут.
Українці, зареєстровані в Ризькому центрі підтримки, можуть безкоштовно користуватися громадським транспортом столиці.

Допомогу у працевлаштуванні

Українці можуть почати працювати в Латвії, якщо вони отримали довгострокову візу (статус тимчасового захисту) з правом на працевлаштування без обмежень протягом одного року. При працевлаштуванні українці мають право на одноразову допомогу у розмірі 500 євро. Для отримання цієї виплати вам потрібно подати заяву до Державної служби зайнятості (SEA) протягом одного місяця після початку роботи. Більше інформації щодо подачі заявки на допомогу при працевлаштуванні можна знайти тут.

Безкоштовний номер Державної служби зайнятості: +371 80200206
Доступні вакансії та роботи доступні на вебсайті SEA.
Інформація щодо можливостей роботи та практична інформація доступні на краудсорсингових платформах можливостей роботи www.ukraine-latvia.com/jobs
Більше інформації щодо вимог та правил при працевлаштуванні в Латвії доступно на вебсайті Державного інспекторату праці (SLI).

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

ЛГБТІ+ особи в Латвії стикаються з правовими та соціальними викликами, які не виникають у не ЛГБТІ+ жителів. Одностатева сексуальна активність є легальною в Латвії, але домогосподарства одностатевих пар не відповідають критеріям до отримання таких же інструментів правового захисту, які є в гетеросексуальних пар. Латвія не визнає одностатеві шлюби або будь-який тип партнерства, зокрема, зареєстровані партнерства.

Законодавство Латвії дозволяє будь-якій особі віком від 25 років усиновлювати дітей. Однак, особи, які не перебувають в одному шлюбі, не можуть усиновити одну і ту ж дитину. Для неодружених пар це означає, що лише один партнер з пари може всиновити дитину. Однак, пари лесбійок можуть мати доступ до штучного запліднення та екстракорпорального запліднення.

Правове визнання ґендеру

У Латвії можна змінити стать хірургічним шляхом і легально змінити свою ідентичність для відображення цього. Латвійське законодавство не визначає легальну процедуру визнання ґендеру, але для легальної зміни ґендеру необхідно подати медичне свідоцтво до органів влади.

Місцеву підтримку
ЛГБТ+ організації

Асоціація ЛГБТ та їхніх друзів «Mozaika»
Вони допоможуть вам порадою та, за необхідності, нададуть правову підтримку, допомогу з доступом до медичних послуг, харчування та проживання.
Stabu iela 19-2, Rīga
+371 28440340
office@mozaika.lv
together@mozaika.lv

Не ЛГБТІ+ організації, які допомагають українцям

Інформація про неурядові організації, які надають підтримку громадянам України, доступна тут. Перелік також включає в себе організації, які надають підтримку особам із порушеннями зору та слуху, а також особам із інвалідністю, і можуть допомогти з технічними засобами і поданням заяви на отримання спеціальних квитків для паркування.

Цей вебсайт містить інформацію про спеціальні пропозиції латвійських компаній та неурядових організацій для людей з України (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

Щоб об’єднати осіб, які хочуть віддати свій одяг, взуття, меблі, предмети домашнього вжитку, товари для дітей тощо, та тих, кому потрібна така допомога, було створено інтерактивну карту https://www.kartadopomogy.lv. Вона надає інформацію про більш ніж 110 місць в Латвії, де ви можете надати або отримати речі й допомогу, необхідні вам (НЕ ПЕРЕВІРЕНО).

Підтримку з домашніми тваринами

Якщо ви подорожуєте з України зі своїм домашнім улюбленцем, будь ласка, зверніться до найближчого ветеринара, щоб домовитися про прийом відразу після вашого заселення. Ветеринар безкоштовно огляне, зареєструє, чіпує та вакцинує тварину. Вебсайт Служби продовольства та ветеринарії: www.pvd.gov.lv.
Якщо ви прибудете до Риги, ви знайдете волонтерський приймальний пункт усередині автобусної станції Риги. Він відкритий щодня з 8:00 до 24:00.