Литва

Литва – це країна, загалом дружня до українців. Українським біженцям надаються різні виплати, соціальні права, доступ до невідкладної медичної допомоги і системи освіти. Дітям і молоді простіше інтегруватися, тому що Литва має різні освітні заклади, де навчальна програма викладається литовською, російською, польською чи німецькою мовами. Українці можуть шукати роботу навіть без мовного екзамену, і коли вони знаходять роботу, вони є автоматично застрахованими державою, що дає їм доступ до більшої кількості медичних послуг. Гомосексуальність є визнаною, а правова зміна ґендеру – можлива, однак, дуже складна процедура, і лише одностатеві шлюби, укладені за кордоном, отримують визнання, тому українська одностатева пара не зможе одружитися або усиновити дитину в Литві.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

З 4 березня 2022 року у Литві тимчасовий захист доступний для українців, які втікають від війни, а також для тих українців, які законно проживали у Литві до початку військової агресії, згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист. Статус тимчасового захисту може бути продовжено ще на один рік.

Громадяни України з біометричним паспортом можуть в’їжджати та перебувати у Литві без візи до 90 днів. Протягом цих 90 днів українці можуть подати заяву до Міграційної служби та отримати національну візу або дозвіл на проживання та працевлаштування в Литві, який буде дійсним для подорожей в межах ЄС. Українцям дозволено легально перебувати на території країн-членів ЄС до кінця війни. Медичне страхування та послуги освіти для дітей є доступними відразу після реєстрації на отримання дозволу на проживання у реєстраційному центрі в Литві. Там українським біженцям та їхнім сім’ям, які не мають дійсних паспортів, видадуть свідоцтво реєстрації за кордоном, дійсне до вирішення їхньої правової ситуації. Будь ласка, зверніть увагу, що посольства та консульства України за кордоном поновлюють паспорти громадян України і вносять дані про дитину у паспорти батьків.

У Литві є 5 реєстраційних центрів:

  1. у Вільнюсі, вул. Minties 3 (Joachim Lelevel Gymnasium);
  2. у м. Алітус, вул. Pramones 1B;
  3. у м. Маріямполе, вул. Park 9;
  4. у м. Клайпеда, вул. Paryziaus Kominos 16A;
  5. у м. Шяуляй, вул. Jablonskio 16.

Реєстраційні центри надають тимчасове проживання (до трьох днів), харчування, первинну медичну допомогу. Осіб, яким потрібне довгострокове проживання, забезпечують ним. Якщо ви вже у Вільнюсі, ви можете звернутися з приводу житла до www.sylnirazom.lt або зателефонувати за номером +370 677 22222.

Фінансову підтримку

Українці, які отримали тимчасовий захист, мають право на соціальну допомогу: усі види допомоги для дітей (включаючи виплату на дитину; усиновленим дітям також надають виплати), одноразова допомога при поселенні, компенсація частини орендної оплати житла та інші соціальні виплати. Вони також мають право на соціальні послуги.

Українці зможуть також отримати щомісячну компенсацію вартості дошкільної освіти і цільову компенсацію вартості догляду за дитиною. Пенсіонери, які живуть у Литві та отримують пенсію в Україні, будуть також отримувати соціальну допомогу.

Українці, які отримали тимчасовий захист в Литві і не мають ніякого доходу, мають право на соціальні виплати, зокрема, на компенсацію витрат за опалення, питну і гарячу воду.

Якщо громадяни України отримали притулок або тимчасовий захист у Литві, вони можуть отримати виплати лікарняних, виплату у зв’язку з вагітністю й родами, виплату у зв’язку з батьківством, виплату по догляду за дитиною, виплату для безробітних, виплату у зв’язку з травмуванням на робочому місці та професійними захворюваннями лише після того, як матимуть страхування (отримають роботу із гарантованим страхуванням, стануть самозайнятою особою та отримають страхування через сплату податків тощо) і почнуть відповідати вимогам інших положень стосовно виплат.

Доступ до системи охорони здоров’я

Під час реєстрації після прибуття українцям надають картку реєстрації із зазначенням їхнього особистого коду електронної медичної картки (ESI). Цей ESI код потрібно показувати у лікарні або аптеці, щоб отримати медичні послуги та рецептурні ліки.
Після отримання дозволу на тимчасове проживання українці будуть застраховані державною системою охорони здоров’я. Якщо ви знайдете роботу, ви також будете робити внески до системи медичного страхування через сплату податків і будете автоматично застраховані.
Якщо вам не видали дозвіл на проживання і ви ще не маєте роботи, вам доведеться купити приватну медичну страховку, перелік компаній, які надають приватне страхування, можна знайти тут. Якщо у вас немає медичного страхування, але вам потрібна невідкладна медична допомога, послуги для громадян України надаються безкоштовно. До невідкладної медичної допомоги входять перша медична допомога і невідкладні медичні послуги, які надають медичні заклади (що надають як стаціонарні, так і амбулаторні послуги).

Інші безкоштовні послуги для громадян України:

  • Вакцинація від COVID-19
  • Послуги для дітей
  • Послуги для вагітних
  • Реабілітація для жертв війни (емоційна і психологічна підтримка, послуги з підтримки психічного здоров’я)

Для отримання детальнішої інформації щодо доступних послуг і контактної інформації клінік, див. тут
Міністерство охорони здоров’я та Державний фонд медичного страхування підготували цю інструкцію про медичні послуги в Литві.

Житло

Житло на короткий період часу можна знайти у реєстраційних центрах у Вільнюсі, Алітусі або Маріямполе. AirBnb та Booking.com – основні платформи для пошуку житла на короткостроковий період. Ви можете знайти будинок або квартиру на наступних платформах: AruodasDomopliusRebaltic, або скористайтеся сайтом Shelter.

Допомога з тимчасовим житлом – безкоштовне житло тут.
Можна зателефонувати на цілодобову гарячу лінію з питань житла за номером +370 677 22222.
Також існує одноразова виплата для поселення українців, яка надається для придбання базових речей для житла, яке вони орендують самостійно. Ця виплата доступна для осіб віком від 18 років, які є працевлаштованими або самозайнятими особами, зареєстрованими у Службі зайнятості, навчаються за програмою загальноосвітнього навчання або за офіційною програмою професійної підготовки чи навчаються у закладі вищої освіти, є людьми пенсійного віку, вагітними жінками та самотніми батьками, що виховують дітей віком до 3 років, піклувальниками, дідусями чи бабусями, людьми з інвалідністю, які неспроможні працювати. Передумовою для отримання виплати на поселення є офіційно зареєстрована оренда принаймні на 6 місяців.
Сума виплати залежить від кількості осіб під тимчасовим захистом, що проживають разом. Одноразова виплата на поселення може також бути використана для сплати депозиту для оренди.
Щоб отримати одноразову виплату на поселення, українці повинні подати заяву відповідного зразка до муніципалітету свого проживання, який прийме рішення протягом 5 робочих днів.
https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/informatsiia-dlia-gromadian-ukrayini-1/sotsialna-pidtrimka

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Компенсація витрат на дошкільну освіту дітей віком до 6 років призначена для сприяння інтеграції дітей у дошкільну освіту, що дасть можливість батькам шукати роботу та працювати.
Українські сім’ї, які мають дітей шкільного віку, що починають ходити до школи в Литві, мають право на безкоштовні шкільні обіди, а також на допомогу з придбанням шкільного приладдя на початку нового навчального року.

Українські діти можуть ходити до дошкільних установ; якщо вони розмовляють лише українською і російською, навчальний процес буде адаптовано. Навчання є безкоштовним. Для запису дитини до дошкільного закладу зверніться до місцевого координатора:
https://smsm.lrv.lt/uploads/smsm/documents/files/Ukrain%20Koordinatori%C5%B3%20savivaldyb%C4%97se%20kontaktai%20LT.pdf

Українських школярів приймають до литовських шкіл незалежно від початку навчального року. Всі вони отримають необхідну допомогу. Литовські спеціалісти визначать, чи можуть діти навчатися у своїх відповідних класах чи їм краще спочатку вивчати литовську мову в окремих групах, тому ви повинні перевірити наявність таких груп вивчення мови у школі. Якщо ви не бажаєте, щоб освітній процес вашої дитини здійснювався російською мовою, у Литві є школи, навчання в яких проводиться білоруською, польською та німецькою мовами. Шкільне навчання є безкоштовним. Шкільні та дошкільні заклади можуть приймати дітей без дозволу на тимчасове проживання або візи.

Контактні дані координаторів:
https://smsm.lrv.lt/uploads/smsm/documents/files/Ukrain%20Koordinatori%C5%B3%20savivaldyb%C4%97se%20kontaktai%20LT.pdf

Професійна освіта
Ви можете продовжити свою професійну освіту в будь-який час. Детальну інформацію можна отримати в координаторів:
https://smsm.lrv.lt/uploads/smsm/documents/files/
Ukrain%20Koordinatori%C5%B3%20savivaldyb%C4%97se%20kontaktai%20LT.pdf

Перелік та контактні дані закладів професійної освіти в Литві
https://smsm.maps.arcgis.com/apps/dashboards/94cf3e99e74f438eafbf949bb3c456d4

Ви можете також обрати свою спеціальність і навчальний заклад тут (литовською мовою)
https://profesinis.lamabpo.lt/programu-sarasas/

Студенти вищих навчальних закладів можуть продовжити своє навчання в Литві. Їх забезпечать житлом і вони зможуть навчатися безкоштовно. Університети можуть запропонувати навчальну програму російською, українською та англійською мовами. Інформація про навчання в Литві https://studyin.lt/

Визнання професійної кваліфікації в Литві: https://www.skvc.lt/default/en/60/recognition_lithuania

Щоб дізнатися, які документи потрібні для вступу до вищого навчального закладу і що робити, якщо у вас їх немає, перейдіть за посиланням: https://www.skvc.lt/default/en/60/apply/documentation_requirements

Транспорт

У Литві громадяни України можуть безкоштовно користуватися залізничним і громадським транспортом, отримавши квиток у касі або пред’явивши документ у громадському транспорті. Дізнайтеся більше про безкоштовний проїзд у громадському транспорті Литви за посиланням.

Допомогу у працевлаштуванні

У березні уряд Литви оголосив, що протягом наступних двох років особи, які прибувають до Литви після втечі від агресії Росії в Україні, будуть звільнені від мовних вимог щодо певних професій після того, як отримають статус тимчасового захисту.

https://socmin.lrv.lt/en/news/shcho-vazhlivo-znati-ukrayintsiam-khto-khoche-vlashtuvatisia-na-robotu-chi-na-pochatku-roboti
Якщо ви маєте громадянство України й бажаєте працювати в Литві, вам не потрібно отримувати жодного спеціального дозволу, тому що ви автоматично отримуєте право на працевлаштування після реєстрації в Імміграційній службі та отримання дозволу на тимчасове проживання. Існують спеціалізовані сайти, які вже пропонують вакансії для українців у Вільнюсі та інших містах: Scobocv.lt (для вакансій, які не вимагають знання литовської / англійської мови). Go Vilnius пропонує контактні дані основних сайтів пошуку роботи, а також дані агентств з рекрутингу.
Після заповнення відповідних документів українці можуть подати заяву до Служби зайнятості:
у м. Шальчинінкай, вул. Architect, 4 (телефон 1883 або електронна пошта info@uzt.lt):
+370 658 26 755 у м. Вільнюс
+370 374 09 882 у м. Каунас
+370 672 28 204 у м. Йонава
+370 672 98 949 у м. Алітус
+370 658 24 346 у м. Клайпеда
+370 610 38 727 у м. Паневежис
+370 616 46 608 у м. Шяуляй
+370 607 54955 у м. Маріямполе

Докладніше: www.uzt.lt/ua
Вказані нижче платформи також можуть допомогти вам знайти роботу:
https://investlithuania.com/guide-for-ukrainians-ru/
http://balticassist.com/career

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

У Литві гомосексуальність визнається з 1993 року, однак одностатеві шлюби та усиновлення не є визнаними, законодавство Литви визнає лише одностатеві шлюби, укладені за кордоном. Заборонена дискримінація на основі ґендеру чи сексуальної орієнтації у таких сферах життя Литви, як житло, працевлаштування та військова служба. ЛГБТІ+ особи можуть усиновити дитину як самотні батьки, а не як пара.

Правове визнання ґендеру

У Литві можна легально змінити свій ґендер та ім’я без проведення операції зі зміни статі. Однак, у Литві немає процедур правового визнання ґендеру та зміни ґендеру медикаментозним шляхом. Цивільний кодекс визначає, що «повнолітня неодружена особа має право на зміну статі у випадках, коли це здійсненно з медичної точки зору», але супутнє законодавство так і не було прийнято. Соціальна ситуація трансґендерних осіб у Литві залишається складною. https://www.einnetwork.org/ein-voices/2022/5/2/legal-gender-recognition-in-lithuania-steps-towards-ensuring-respect-for-the-private-life-of-transgender-persons.

Місцеву підтримку

LGL – це найбільша ЛГБТІ+ спільнота Литви. https://www.lgl.lt/en/
Адреса: V. Šopeno str. 1-1, LT-03211 Вільнюс, Литва
Телефон: +370 5 2610314

Допомога від уряду Литви
https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/informatsiia-dlia-gromadian-ukrayini-1/sotsialna-pidtrimka
У відповідь на потоки українців, що приїжджають до Литви, 20 червня 2022 року було засновано цілодобову гарячу лінію 1808. Її оператори консультують українською, англійською та російською мовами.
Є також корисний буклет для людей, що втікають з України:
https://suukraina.lt/ua/refugee-guide/