Нідерланди

Нідерланди – одна з країн, привабливих для ЛГБТІ+ спільноти, оскільки в цій країні вразливі верстви населення мають повний спектр прав та свобод. Окрім цього, загальна підтримка українських біженців – на середньому рівні, щомісячна виплата – нижча від середньої величини, громадський транспорт – безкоштовний, і є безкоштовне медичне страхування. Важливо відмітити, що з травня 2022 року спрощена процедура отримання дозволу на працевлаштування доступна для громадян України (власників українських паспортів) та тих членів родини, які не є українцями і підпадають під дію (і можуть це довести) Директиви про тимчасовий захист.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист (EU Temporary Protection Directive) біженці з України можуть просити про тимчасовий захист у Нідерландах. Схема тимчасового захисту для України дозволяє її учасникам бути прийнятими і отримувати медичні послуги, а неповнолітнім дітям – отримувати освіту в Нідерландах.

Якщо ви прибуваєте до Нідерландів з України, від вас не вимагається негайне подання заяви про отримання тимчасового захисту. Ви можете перебувати тут без візи протягом 90 днів. Українські біженці підпадають під спеціальні правила (так званий «Тимчасовий захист»). Згідно із заявами уряду зареєстровані українські біженці зможуть перебувати в Нідерландах принаймні до 4 березня 2023 року. Цей період може бути продовжений до трьох років. Перш ніж вас попросять зареєструватися в IND (Імміграційній службі Нідерландів), вам потрібно спочатку зареєструватися у нідерландському муніципалітеті.

Реєстрація українців у BRP
Українські біженці повинні обов’язково зареєструватися в Базі даних особистих записів (BRP) муніципалітету, в якому вони перебувають, навіть якщо вони не живуть у цьому муніципалітеті (а, наприклад, проживають з сім’єю, яка їх прийняла). Це стосується осіб, які мають докази громадянства України у вигляді ID картки або паспорту. Українці, які не мають (або мають не всі) документів (наприклад, всі українські паспорти, ID картки та/або свідоцтва (про народження, одруження, всиновлення)), повинні спочатку звернутися до посольства України в Гаазі. Після реєстрації в Базі даних особистих записів (BRP) їм видадуть особистий ідентифікаційний номер (BSN).

Реєстрація в IND
Служба імміграції та натуралізації автоматично отримає повідомлення про вашу реєстрацію в BRP. Незабаром IND попросить мігрантів подавати заяви на отримання притулку. Це слугуватиме підтвердженням того, що вони підпадають під дію особливих правил, застосовних до українських біженців.

Група у Facebook – Oekraïne vluchtelingen NL
Ця група у Facebook створена для того, щоб зводити українських біженців з нідерландцями, які бажають допомогти. Допомога може бути різних видів. Це може бути дарування різних предметів, волонтерська робота та інші ініціативи.

Фінансову підтримку

Досі немає визначеності щодо виплати на проживання для українських іммігрантів. Виплата на проживання ще має бути визначена урядом. Відповідно, невідомо, як ви її отримаєте. Станом на 1 квітня, біженці з України мають отримувати щомісячну виплату на проживання на суму в 260 євро на особу. Окрім субсидії на проживання, біженці, які живуть з приймаючою сім’єю, отримують щомісячний бонус. Дорослі отримують додаткові 215 євро на місяць, а діти отримують додаткові 55 євро на місяць. Біженці можуть використовувати ці кошти на громадський транспорт, відвідування сім’ї або заняття спортом. Також вони можуть використовувати ці кошти, щоб допомагати приймаючій сім’ї оплачувати витрати на проживання, хоча це не вимагається.

Немає встановленої максимальної виплати на проживання для однієї приймаючої сім’ю, і виплата не припиняється, якщо одне домогосподарство приймає декількох біженців. Виплати на проживання вже почали надавати у деяких містах, однак не у всіх. Як наслідок, є відмінності між регіонами. Ви можете запитати у муніципалітеті, чи доступне вже отримання виплати на проживання у місті, в якому ви перебуваєте. Якщо український біженець працює і заробляє кошти, йому чи їй більше не надають виплату на проживання. Виплата на проживання є індивідуальною. Якщо ви почнете працювати, малоймовірно, що це матиме якісь негативні наслідки для фінансової допомоги вашій сім’ї.

Доступ до системи охорони здоров’я

Медичні послуги
Медичні витрати українських біженців будуть покриті.
Ви можете скористатися такими широкими сервісами, як Google Maps, щоб знайти найближчого лікаря загальної практики, або спеціалізованими сервісами, які спеціально призначені для пошуку вашого місцевого лікаря. Просто введіть свій індекс і натисніть, щоб дізнатися більше про медичну практику, включаючи адресу вебсайту і номер телефона клініки. Будь ласка, пам’ятайте, що, зважаючи на COVID-19 та інші фактори, не всі клініки будуть приймати нових пацієнтів. Однак, ви можете приєднатися до списку очікування, який щомісячно оновлюється.

Ви повинні надати підтвердження своєї особи (паспорт, ID картку, тощо) і свій BSN (Burger Service Nummer – ваш особистий ідентифікаційний номер) під час процедури реєстрації. Зазвичай пацієнтів просять також пред’явити номер свого медичного страхування. Однак, це неважливо для українських біженців. Натомість, офіс вашого лікаря подасть заявку до спеціального фонду, який і оплатить витрати на надання вам послуг. Важливо пам’ятати, що лише найважливіші медичні послуги охоплені оплатою, а саме:

  • Візити до лікаря загальної практики, призначене ним лікування;
  • Медичні препарати;
  • Лікування в стаціонарі, операції і процедури, що виконуються лікарями, наприклад, хірургами, педіатрами, кардіологами та онкологами;
  • Фізіотерапія (тільки для певних хронічних захворювань);
  • Послуги стоматолога (для людей до 18 років);
  • Ведення вагітності й пологи;
  • Надання транспорту для перевезення у випадках, коли необхідна невідкладна медична допомога, та інші випадки на розсуд лікря.
Житло

Коли ви приїжджаєте до Нідерландів, ви можете або залишатися зі своїми друзями чи родиною (без візи/статусу тимчасового захисту), або проживати у державному закладі (з проханням про статус тимчасового захисту).

Державні та приватні ініціативи розміщення біженців: https://www.refugeehelp.com/get-help/category/housing
Якщо ви шукаєте притулок і не хочете подавати заяву на отримання статусу тимчасового захисту, ви можете звернутися до багатьох ініціатив щодо приватного розміщення, які з’явилися по всіх Нідерландах.

Ось декілька прикладів (НЕ ПЕРВІРЕНІ):
Група у Facebook – Oekraïne vluchtelingen NL
Takecarebnb (для тих, хто шукає притулок – люди можуть запропонувати свою гостинність)
Люди для людей (People for People) - ініціатива з боку нідерландських технологічних компаній
https://www.refugeehelp.nl/get-help/category/housing
Ukrainian Support (Українська підтримка)
Підтримка для друзів з України (Supporting UA Friends)
Допомога за межами України (Help outside Ukraine)

Ви можете звернутися до української діаспори: Якщо ви біженець з України і шукаєте місце для проживання в Нідерландах, напишіть лист на адресу ua.refugees.in.nl@gmail.com. Вкажіть у електронному листі своє ім’я, прізвище, контактну інформацію (номер телефону, адресу електронної пошти, тощо), стать і вік. Якщо ви представляєте групу біженців, надайте вищевказану інформацію щодо кожного члена своєї групи в одному листі.

Доступ до освіти

Денний догляд за дітьми
Діти біженців з України можуть відвідувати центр денного догляду, якщо їм від 0 до 4 років. Можливо, за це доведеться платити, будь ласка, дізнайтесь у місцевому органі влади місцевості, в якій ви проживаєте.

Шкільне навчання для дітей з України
Діти, які вимушено покинули Україну, мають таке ж право на освіту, як і всі інші діти, і від них вимагається відвідування школи з 5 років до 18 років так само, як і від дітей з Нідерландів. Батьки можуть звернутися до будь-якої школи, щоб записати своїх дітей. Далі школа визначає, чи може вона прийняти учня, чи потрібно спочатку записати учнів до перехідної програми для покращення їхніх мовних навичок. Пам’ятайте, що серед шкіл все ще є багато невизначеності щодо того, як вони наразі повинні поводитися з українськими учнями. Місцеві органи влади будуть радитися з школами для вирішення цього питання найближчим часом. Бажано звернутися до місцевих органів влади, якщо у вас є якісь запитання щодо шкільного навчання.

Транспорт

Весь громадський транспорт Нідерландів тимчасово безкоштовний для українських біженців. Для тих, хто подорожує потягом: пред’явіть український паспорт і залізничний квиток з Німеччини, Бельгії, Франції чи Австрії на поїздку, яка почалася не раніше ніж 24 години тому, ви можете отримати квиток на один день у касах NS (залізничної компанії). Після прибуття в Нідерланди біженці можуть безкоштовно подорожувати автобусом, трамваєм чи метро (пред’явивши український паспорт). Якщо вхідні ворота на станції закриті, можете звернутися в касу для отримання безкоштовного квитка на один день.

Допомогу у працевлаштуванні

Починаючи з 1 квітня 2022 року, українські біженці, які бажають працювати як наймані особи, звільнені від потреби отримувати робочу візу, і це дозволяє їм знаходити роботу простіше і швидше. Внаслідок цього роботодавець не змушений подавати заявку на дозвіл на працевлаштування. З іншого боку, роботодавці повинні якомога швидше повідомити UWV (Агентство з питань страхування працівників) про те, що вони найняли українського біженця на роботу. Біженці з України, які пропрацювали з 4 березня до 1 квітня 2022 року, також звільнені від вимоги до їхнього роботодавця про подання заяви на робочу візу. Незважаючи на це, роботодавець повинен повідомити UWV якомога швидше.

Важливо! Наразі ці правила стосуються лише осіб української національності. Особи з України, які мають іншу національність, можуть працювати в Нідерландах лише після того, як отримають від IND підтвердження того, що вони підпадають під дію тимчасового захисту. Очікується, що цей процес почнеться з середини травня.

Для біженців, які зосереджені на роботі і інтернатурі, доступні декілька ініціатив.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Нідерланди – одна з найбільш просунутих країн у світі в питаннях визнання прав ЛГБТ+ спільноти. Одруження й усиновлення дітей є законним в Нідерландах, тому країна зазвичай визнає одностатеві партнерства, зареєстровані в інших країнах. Однак, якщо ви хочете укласти шлюб в Нідерландах, майте не увазі, що принаймні одна людина з тих, які укладають шлюб, має бути або громадянином Нідерландів, або легально проживати в цій країні.

Усиновлення дітей одностатевими парами (в тому числі всиновлення дитини партнера, або всиновлення обома партнерами) стало законним у 2001, тоді ж, коли стали законними одностатеві шлюби. У 2009 році Нідерландський парламент дав дозвіл одностатевим парам на всиновлення дітей за кордоном. Лесбійські пари мають право на доступ до репродуктивних технологій (ЕКЗ), обидві жінки мають однакові права на дітей. Три цикли ЕКЗ покриваються страховкою. Страховка також покриває інсемінацію. Сурогатне материнство на альтруїстичній основі в Нідерландах законне, на комерційній – ні.

Правове визнання ґендеру

У 2014 році парламент Нідерландів проголосував за те, щоб трансгендерні люди могли змінювати ґендер у свідоцтвах про народження та інших офіційних документах, не проходячи для цього стерилізацію або операцію з корекції статі. Крім того, трансгендерам дозволено служити в армії. Починаючи з 2025 року уряд розгляне можливість виключення ідентифікації за статтю з офіційних ідентифікаційних документів.
Для небінарних людей доступне свідоцтво про народження з графою “ґендер Х”. У грудні 2021 року вироком суду була скасована вимога для небінарних людей проходити оцінку психолога, щоб отримати можливість вимагати ідентифікації як “ґендер Х” при видачі паспорта.

Місцеву підтримку
Лесбійські організації:

Stichting OndersteBoven (Амстердам)

Організації, що допомагають ЛГБТ біженцям:

Sehaq Queer refugees group пропонує підтримку ЛГБТІ біженцям. Зв’язатися з ними можна через їхні сторінки у Facebook або Instagram.

LGBTI+ Asylum Support
Нідерландська НДО, яка підтримує лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсексів, які шукають притулку в Нідерландах. Організація направляє ЛГБТІ+ шукачів притулку та біженців у відповідні нідерландські організації, захищає права ЛГБТІ+ шукачів притулку та біженців, дає поради й забезпечує соціальну підтримку. Пишіть info@lgbtasylumsupport.nl.

Transgender Network Netherlands

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ УКРАЇНСЬКИМ БІЖЕНЦЯМ

Червоний хрест:
https://www.rodekruis.nl/english-information/

Stichting Ukrainians in NL
«Stichting Ukrainians in NL» забезпечує гуманітарну допомогу для українців в Нідерландах. Для отримання відповідей на запитання, зателефонуйте на їхню гарячу лінію: +31 10 200-56-61. Години роботи гарячої лінії: з 09:00 до 18:00. Перейти на сайт

OpenEmbassy
Whatsapp / Telegram / Signal: +31 6 42962696
Електронна пошта: oekraine@openembassy.nl
App: Welcome App
Facebook: www.facebook.nl/openembassynl
Insta: @openembassy

  • Відповіді на практичні і юридичні запитання
  • Мережа українських нідерландців
  • Мережа інших досвідчених нідерландців
  • Доступні послуги підтримки здоров’я (психічного)
  • (Тимчасове) проживання
  • Контактна інформація та інформація про родину та друзів у рідній країні

Facebook group Oekraïne vluchtelingen NL
Мета цієї групи на ФБ – допомогти українським біженцям зв’язатися з жителями Нідерландів, які хочуть надати їм допомогу. Йдеться про різні види допомоги: речі, волонтерські послуги, інші ініціативи.

Help outside Ukraine
Допомога української діаспори (не перевірено). Якщо ви український біженець і шукаєте житло в Нідерландах, пишіть на адресу ua.refugees.in.nl@gmail.com і вкажіть ім’я, прізвище й контактні дані. Якщо ви представляєте групу біженців, надайте інформацію про всіх членів групи.

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ ЛГБТ+ БІЖЕНЦЯМ
(LGBTI+ Asylum Support) ЛГБТІ + Підтримка щодо притулку

Зверніться електронною поштою на адресу info@lgbtasylumsupport.nl і дізнайтеся більше інформації на їхньому вебсайті.
LGBT Asylum Support – це нідерландська ГО, яка підтримує лесбійок, геїв, бісексуальних, трансгендерних та інтерсекс-персон (ЛГБТІ+), які шукають притулку і є біженцями в Нідерландах. Організація спрямовує ЛГБТІ+ спошукачів притулку і біженців до інших нідерландських організацій, захищає права ЛГБТІ+ спошукачів притулку та біженців і надає їм консультації та соціальну підтримку.

Transgender Network Netherlands

Допомога транс людям – біженцям.

Підтримку з домашніми тваринами
Якщо ви везете з собою домашніх тварин, будь ласка, принесіть/приведіть свою домашню тварину до ветеринара якомога швидше. Цей візит безкоштовний, він включатиме в себе перевірку стану здоров’я і вакцинацію, за необхідності. Також рекомендовано чіпувати і зареєструвати вашу домашню тварину. Якщо вам потрібна допомога з домашніми тваринами, будь ласка, зверніться на гарячу лінію Hulp voor Dieren uit Oekraïne за номером +31 88 811 33 33 (години роботи 09:00–17:00), електронна пошта: info@hulpvoordierenuitoekraïne.nl. Для отримання невідкладної допомоги для вашої домашньої тварини, зверніться до Невідкладної допомоги для тварин (Animal Ambulance).