Польща

це сусідня країна, яка вже прийняла більш ніж 3 млн українців, які втікають від війни. Вона має найбільш різноманітну і дієву інфраструктуру для надання допомоги переміщеним особам з України, тут немає мовного бар’єру, оскільки вся інформація доступна українською мовою, а органи влади Польщі і волонтери часто запрошують перекладачів для полегшення інтеграційних процесів. Однак, статус прав ЛГБТІ у Польщі найгірший з усіх країн-членів Європейського Союзу (згідно зі звітом ILGA-Europe за 2021 рік).

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист Польща надала тимчасовий захист українцям, які вимушено залишили Україну через кризу в країні.

Громадяни України, які залишили свою батьківщину через російську агресію, можуть законно перебувати в Польщі протягом 18 місяців, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Є також спосіб подальшої легалізації проживання громадян України, які втекли від війни. Особи, чиє перебування на території Польщі є чи було визнано легальним, отримають дозвіл на тимчасове проживання. Такий дозвіл буде наданий на один період тривалістю в 3 роки, починаючи від дати прийняття рішення.

Громадянин України повинен подати заяву про отримання дозволу на тимчасове проживання не раніше, ніж через 9 місяців від дати прибуття, і не пізніше, ніж через 18 місяців після 24 лютого 2022 року. Заява, подана до закінчення 9 місяців від дати прибуття, не буде розглянута воєводством.

Всі процедури первинної легалізації уніфіковані і скорочені до одного процесу (з відповідними діями) - отримання спеціального номера PESEL. Номер PESEL включає в себе:

  • дату народження;
  • податковий номер;
  • изначення статі;
  • реєстраційний номер.

Реєстрація для отримання PESEL проводиться в місцевій адміністрації. Щоб знайти адресу найближчого відділу, перейдіть за посиланням і введіть адресу свого поточного перебування.

Далі вам потрібно підготувати документи:

  • Заяву про надання номера PESEL громадянину України у зв’язку зі збройним конфліктом:
    Також бланк заяви можна отримати у місцевій адміністрації.
  • Документ, який посвідчує особу, вказану у заяві. Якщо такого документу немає, ваше підписання відповідних свідчень є юридично рівнозначним свідченням про те, що ваші дані є коректними.

Дані для зазначення у свідченнях:

  • Ім’я і прізвище,
  • дата і місце народження,
  • країна народження і громадянство,
  • дата прибуття до Польщі,
  • український реєстраційний номер – за його наявності.

У випадку заповнення заяви від імені неповнолітньої особи (дитини віком до 18 років), необхідно вказати відомості про батьків та/або особу, яка піклується про дитину.

  • Кольорове фото розміром 35 x 45 мм.

Примітка. При поданні заяви у вас візьмуть відбитки пальців.

Фінансову підтримку

Одноразова виплата для адаптації українців виплачується на суму в 300 злотих на кожного члена сім’ї. Виплата надається після подання клопотання до місцевої адміністрації. Вона надається всім заявникам без особливого розгляду.

Також українці можуть мати право на багато соціальних пільг, включаючи 500+ (500 злотих на дитину на місяць: приблизно 106 євро), 300+ (300 злотих на дитину на рік для придбання шкільного приладдя: приблизно 63 євро), допомога на сімейне забезпечення (для другої та кожної наступної дитини віком від 12 до 36 місяців, до максимальної суми в 12 000 злотих на дитину: приблизно 2 553 євро), субсидії на дитячий садок, сімейні пільги і соціальне забезпечення.

Доступ до системи охорони здоров’я

Кожному громадянину України, що законно проживає в Польщі, гарантовано доступ до державної системи охорони здоров’я на таких же підставах, як і для громадян Польщі.

У рамках державної системи охорони здоров’я безкоштовно надаються такі послуги:

  • базова медична допомога,
  • спеціалізована амбулаторна допомога,
  • діагностика, призначена лікарем,
  • перебування у лікарні,
  • психіатрична допомога,
  • реабілітація (за винятком курортів),
  • стоматологічні послуги.

Що ви повинні зробити для отримання допомоги від державної системи охорони здоров’я?
Для того, щоб ви могли скористатися всіма вищевказаними послугами, ви повинні представити документ, який підтверджує, що ви перетнули польський кордон не раніше 24 лютого 2022 року.
Для отримання детальнішої інформації телефонуйте на номер 800 190 590.

Тут можна знайти додаткову інформацію про доступні медичні послуги в Польщі.
Інформація для онкологічних пацієнтів з України

Специфіка ЛГБТІ+. Більшість людей охоплені державним медичним страхуванням. Однак, доступні медичні послуги не особливо інклюзивні для ЛГБТІ+ осіб. Університетська навчальна програма для працівників у сфері охорони здоров’я зазвичай не покриває теми щодо ЛГБТІ+. Хоча деякі ГО працюють над подальшим інформуванням медичних працівників щодо цих питань, багато лікарів не знають про проблеми зі здоров’ям з певною специфікою щодо сексуальної орієнтації і ґендерної ідентичності. Зазвичай вони припускають, що всі їхні пацієнти – гетеросексуали і цисґендери. Особлива недостатність компетенції і послуг відмічена щодо питань трансґендеру. Багатьом транс-особам доводиться займатися самолікуванням. Люди також повинні самостійно фінансувати операції для зміни ґендеру та гормональну замісну терапію.

Житло

Якщо ви щойно прибули до Польщі і не маєте, де жити – будь ласка, розгляньте схвалені державою варіанти проживання тут.

Також тут можна знайти корисну інформацію щодо варіантів проживання (НЕ ПЕРЕВІРЕНО):

Доступ до освіти

Також громадяни України матимуть доступ до соціального забезпечення, виплат для батьків, сімейну допомогу або фінансування для зменшення платежів, які вносяться батьками для того, аби їхня дитина перебувала у crèche, дитячому клубі або яслах/дитячому садку.

Початкова та середня освіта
Відповідно до Закону від 12 березня 2022 року, доступ до дошкільної та обов’язкової освіти є безкоштовним та відкритим для всіх українських дітей віком до 18 років незалежно від законної підстави проживання учня у Польщі.
Для українських учнів-переселенців організовують додаткові підготовчі 1-8 класи в середніх школах, а також забезпечують їх підручниками для вивчення польської мови як іноземної.

Вища освіта
Частиною урядової програми «Солідарність з Україною» є те, що з березня по вересень 2022 року студенти вищих навчальних закладів та аспіранти можуть продовжувати своє навчання у Польщі та проводити роботу, необхідну для підготовки дисертацій. Національне агентство з питань академічного обміну буде керувати цією програмою. Крім того, уряд відміняє плату за процес визнання їхнього рівня освіти у Польщі.

Транспорт

Люди, що тікають від війни в Україні, можуть скористатися безкоштовним проїздом у поїзді. Це другий клас PKP Intercity, економ-клас TLK і IC, а також регіональні перевізники.

Правом на безкоштовний проїзд можуть скористатися наступні категорії:

  • діти та підлітки віком до 18 років;
  • жінки;
  • чоловіки віком від 60 років;
  • чоловіки віком 18-60 років, які є недієздатними або мають інвалідність.

Крім того, особи з українським документом, що посвідчує особу, можуть безкоштовно подорожувати громадським транспортом Варшави.

Допомогу у працевлаштуванні

Доступ до ринку праці

Громадянам України гарантований доступ до ринку праці у Польщі. Аби скористатися цим варіантом, роботодавець повинен зайти на портал praca.gov.pl, щоб поінформувати відповідний відділ зайнятості протягом 14 днів після найму іноземця.

Також громадяни України зможуть скористатися послугами ринку праці, серед іншого, у вигляді розміщення вакансії, консультацій щодо зайнятості та підготовки – на тих же принципах, що й для громадян Польщі.

Економічна діяльність

Громадяни України зможуть розпочинати та вести економічну діяльність на території Польщі на тих же принципах, що і громадяни Польщі, за умови, що вони отримають номер PESEL.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

У Польщі немає юридичного визнання одностатевих пар, хоча одностатеві пари, які проживають разом, мають певні обмежені пільги, наприклад, щодо оренди спільного домогосподарства, права не свідчити проти свого партнера та право на проживання згідно із законодавством ЄС.

Жодні спеціальні юридичні заходи не підтримують імміграцію одностатевих пар. Одностатеві партнери не можуть отримати статус утримувача, оскільки одностатеві партнерства не визнані законом (як і нешлюбні відносини загалом) (у випадку, якщо одна особа з пари не має громадянства України і знаходиться поза сферою дії Директиви ЄС про тимчасовий захист).

Одностатеві пари не можуть законно усиновити дитину у Польщі. Більше того, лесбійські пари не мають доступу до програм штучного запліднення.

Правове визнання ґендеру

Немає чіткого закону щодо права на законну зміну ґендеру. Судова практика визначає, що транс-особи можуть змінити своє ім’я і юридичну стать за допомогою судової ухвали. Всі юридичні документи можуть бути змінені для вказання статі як «чоловічої» чи «жіночої», окрім повного свідоцтва про народження, яке можна лише супроводити коментарем. Крім того, така особа не може укладати шлюб. Судова ухвала може бути використана як законна підстава для виправдання юридичної зміни імені при поданні керівнику Офісу реєстрації заяви про зміну імені. Немає іншого юридичного позначення статі, окрім «чоловіча» і «жіноча».

Місцеву підтримку

EL*C присутні на кордоні й надають безпечне житло тим, хто його перетинає, а також, допомогу з переїздом у європейські країни. Телефон гарячої лінії EL*C: +48 571 944 400.

ЛГБТ ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ УКРАЇНСЬКИМ БІЖЕНЦЯМ:
Інформація про різні організації в Польщі, які надають допомогу ЛГБТ+ українцям, які тікають від війни: https://ukraina.paradarownosci.eu/

Free legal aid
Fundacja Trans-Fuzja
Загальні громадські організації, які допомагають українцям, що тікають від війни:
Інтерактивна мапа допомоги, доступної у Польщі (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)
FAQ для українців (з дітьми), які прибувають до Польщі
HUMANITARIAN HELP UA (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)
UNHCR HELP POLAND
СПЕЦІАЛЬНИЙ САЙТ ПОЛЬСЬКОГО УРЯДУ
UKRAINIAN HOUSE

У Варшаві є 4 міські центри інформаційної допомоги для громадян України. Вони допомагають з продуктами харчування, проживанням і зайнятістю.

  • Centrum Wielokulturowe w Warszawie na Pradze-Północ (ul. Jagiellońska 54, тел. +48 22 648 11 11 або +48 604 932 969).
  • Pałac Kultury i Nauki Warszawa (вхід від Dworca Centralnego, тел. +48 10 2006463.
  • Dworzec Wschodni (ul. Kijowska 20, основна зала).
  • Dworzec Zachodni (al. Jerozolimskie 142).

Допомога у Гданську

UA POMOC (проживання, продукти харчування, медицина, транспорт, тощо)
SOS park (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

Спеціальні ЛГБТІ+ організації, які допомагають українцям, що тікають від війни:
Тут є інформація про різні організації по всій Польщі, які надають допомогу і сприяють ЛГБТІ+ українцям, які втікають від війни
Безкоштовна правова допомога
Fundacja Trans-Fuzja

Підтримку з домашніми тваринами

Біженці з України можуть взяти з собою до п’яти тварин – при такій кількості польські прикордонники й прикордонники інших країн ЄС не вимагатимуть дотримання звичайних процедур перетину кордону з тваринами (а саме, наявності ідентифікаційного чіпа, дійсного щеплення від сказу, титрів на антитіла до сказу і довідок, виданих ветеринаром). Тварини будуть щеплені після перетину кордону з Польщею.