Румунія

Румунія – це сусідня країна з низьким рівнем захисту прав ЛГБТІ+ спільноти (ЛГБТІ+ особи у Румунії можуть стикатися з правовими проблемами і дискримінацією, яких не зазнають жителі Румунії, що не належать до ЛГБТІ+ спільноти, немає рівності щодо укладання шлюбу та усиновлення). Румунія надає основний набір послуг з підтримки українцям, які втікають від війни. До цих послуг належать тимчасовий захист, дозвіл на роботу, безкоштовне медичне страхування, а також доступ до державної системи освіти. Однак, важливо відмітити, що для українців не передбачені ні фінансові виплати, ні довгострокове проживання, оплачуване державою.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Тимчасовий захист надається на один рік і може бути автоматично продовжений на періоди в 6 місяців, максимум до одного року, за умови тривалості загрозливої ситуації.

Якщо ви вирішите перебувати у Румунії і отримати тимчасовий захист, ви можете звернутися до представників органів влади, які знаходяться в тимчасових притулках і таборах для гуманітарної підтримки, або до центрів Генерального директорату з питань імміграції, наведених тут.

Маючи тимчасовий захист, ви отримуєте наступні права:

  1. отримати документ, який надає право залишатися на території Румунії;
  2. отримати інформацію у письмовому вигляді мовою, яку може розуміти заявник, щодо положень, які стосуються тимчасового захисту;
  3. отримати роботу, проводити незалежну діяльність, дотримуючись правил, застосовних до професії, а також займатися такою діяльністю, як освітні можливості для дорослих, професійна підготовка і досвід практичної роботи, у відповідності до законодавства;
  4. за потреби отримати необхідну допомогу для проживання у випадку, якщо ви не маєте достатнього матеріального забезпечення;
  5. отримати належну медичну допомогу, якщо у заявника є особливі потреби;
  6. мати доступ до державної системи освіти за умовами, забезпеченими відповідно до законодавства для румунських громадян, у випадку, якщо заявнику менше 18 років.
Фінансову підтримку

Якщо ви або член вашої родини втекли з України 24 лютого 2022 року або після цієї дати, перебуваєте у Румунії не менше 7 днів і потребуєте грошової допомоги для забезпечення своїх базових потреб, будь ласка, скористайтеся цією формою для призначення зустрічі (Програма готівкової допомоги UNHCR).

У межах таборів для тимчасового проживання та гуманітарної допомоги або інших центрів розселення, організованих комітетами округів/муніципалітету Бухареста для надзвичайних ситуацій, протягом періоду тимчасового проживання надається наступне забезпечення:

  1. харчування;
  2. одяг;
  3. засоби особистої гігієни;
  4. первинні медичні послуги і відповідне лікування, невідкладна медична допомога, а також безкоштовна медична допомога і лікування у випадку гострого або хронічного захворювання, що становить ризик для життя, у закладах національної системи охорони здоров’я;
  5. право на включення до національних програм охорони громадського здоров’я, спрямованих на попередження, спостереження і контроль за інфекційними захворюваннями у ситуаціях епідеміологічного ризику.

Якщо вам потрібні будь-які ресурси, харчування, продукти або одяг, ви можете зареєструвати своє прохання за посиланням https://sprijindeurgenta.ro/.

Доступ до системи охорони здоров’я

Іноземці або особи без громадянства, які приїжджають із зон бойових дій в Україні, отримують медичні послуги, ліки, медичні пристрої і засоби, які є частиною національних програм охорони здоров’я, так само, як і громадяни Румунії. Це не вимагає сплати внесків до системи соціального забезпечення чи особистого внеску за ліки, які надаються під час амбулаторного лікування.

Медичні послуги у спеціалізованих амбулаторних медичних установах надаються без необхідності пред’являти направлення від лікаря (форми, що використовується у системі соціального забезпечення).
Якщо вам потрібна спеціалізована медична допомога, ви страждаєте від рідкісного чи хронічного захворювання, є клініки, які допомагають людям, що потрапили у вразливу ситуацію або потребують невідкладної медичної допомоги, зокрема: Sanador (див. клініки у Бухаресті тут), Medicover (надає мамам-біженкам з України безкоштовні педіатричні консультації і забезпечує ведення вагітності - див. клініки тут). Для найшвидшого і найпростішого можливого доступу до медичних послуг, які вам потрібні, Medicover надає унікальний номер, за яким жінки-біженки з України можуть отримати інформацію: +4021 796 7391 (відповідає один україномовний оператор і п’ять англомовних операторів).

Житло

Наразі немає фінансової допомоги для оренди помешкання.
У відповідь на надзвичайну ситуацію по всій країні було влаштовано шість центрів для біженців. Вони знаходяться у таких містах, як Тімішоара, Марамуреш, Сучава, Джурджу, Тулча і Бухарест. Уряд Румунії надає українським матерям з дітьми безкоштовне житло. Харчування надається безкоштовно до вирішення ситуації. На офіційному вебсайті можна дізнатися детальнішу інформацію про правила надання допомоги українським біженцям.

Доступ до освіти
Рання освіта, початкова і середня школа

Українські діти можуть користуватися правом на освіту у румунських школах за таких же умов, як і румунські діти.
Права:

  • безкоштовне проживання у школах-інтернатах;
  • харчування, забезпечене за поточними соціальними програмами;
  • безкоштовні ресурси (приладдя, одяг, взуття, підручники);
  • медичний огляд у школах і безкоштовна вакцинація;
  • безкоштовне транспортування для учнів-сиріт, учнів з особливими освітніми потребами, учнів із особливими заходами захисту;
  • безкоштовні уроки румунської мови.
Вища освіта

Студенти, які є громадянами України, можуть продовжувати своє навчання у Румунії за таких же умов, як і студенти, які є громадянами Румунії, незалежно від того, чи мають вони документи на підтвердження свого навчання в Україні. До завершення свого навчання студенти докторантури мають представити вищому навчальному закладу в Румунії дипломи, які дозволили їм мати доступ до навчального циклу, до якого їх прийняли.
Громадяни України можуть скористатися державним фінансуванням Румунії для оплати свого навчання.

Процедура: Студенти повинні подати письмову заяву до університету, який вони вибрали для вступу. Університет оцінить заяву згідно зі своїми власними правилами і, у випадку позитивної відповіді, видасть Лист про прийняття академічної мобільності. Більше інформації на вебсайті Міністерства освіти.

Транспорт

Люди, що втікають з України, можуть безкоштовно скористатися поїздами CFR і маршрутними автобусами STB з «Квитком допомоги Україні».
Українські біженці можуть безкоштовно користуватися маршрутними автобусами Romfour від станції до станції. Romfour організовує автобусні перевезення до Італії й інших країн Європи.

Громадяни інших країн, які прибувають з України, можуть безкоштовно подорожувати всередині Румунії з CFR Călători. Також ви, як біженець, можете залишити Румунію і безкоштовно їхати до Угорщини. CFR Călători надасть безкоштовний квиток до кордону, а перевізник MAV – далі по території Угорщини до Будапешту чи до наступного кордону.

Допомогу у працевлаштуванні

Українці, які втікають від війни, можуть працювати без отримання дозволу на працевлаштування. Не потрібно отримувати візу, щоб отримати роботу. Якщо ви бажаєте працювати у сфері, в якій ви маєте досвід роботи або для якої ви вчилися і не маєте необхідних документів (дипломів, сертифікацій, атестацій), ви повинні зробити заяву, що ви пройшли підготовку або маєте досвід у цій сфері (однією з вимог є відсутність активного кримінального провадження). Ця заява є дійсною протягом 12 місяців, але термін її дії може бути продовжений на 6 місяців або 1 рік, протягом яких ви матимете всі права і обов’язки, забезпечені трудовим правом. Якщо ви вивчали медицину, стоматологію, ветеринарну медицину, фармакологію, архітектуру чи готувалися до будь-якої гуманітарної професії і хочете працювати в Румунії, ви повинні мати необхідні документи. Також українські громадяни, які прибули до Румунії через збройний конфлікт, можуть скористатися заходами стимулювання працевлаштування, а також захистом в межах системи страхування від безробіття за умовами, забезпеченими законодавством для громадян Румунії. Докладніше про безкоштовні послуги, запропоновані ANOFM (Національним агентством з питань працевлаштування).

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

ЛГБТІ+ особи у Румунії можуть стикатися з правовими проблемами і дискримінацією, які не становлять загрози для не-ЛГБТІ+ жителів. Загалом ставлення до них у Румунії є консервативним у плані прав громадян-геїв, лесбійок, бісексуалів і трансґендерів. Незважаючи на це, країна внесла значні зміни до законодавства щодо прав ЛГБТ. Однак, у 2022 році ILGA-Europe поставила Румунію на 26 місце з 27 країн Європи у питанні захисту прав ЛГБТ, позаду всіх країн Європи, окрім Польщі.
Румунія відноситься до країн Європи, які не визнають жодної форми цивільного союзу між особами однієї статі. Конституція Румунії визначає сім’ю як шлюб, укладений за вільним волевиявленням осіб, не вказуючи їхній ґендер. Однак насправді законодавство не залишає представникам сімейного статусу жодного простору для інтерпретації. Шлюбом може бути лише союз одного чоловіка і однієї жінки, а одностатева пара не може легально отримати захист держави як родина.

У країні немає визнання небіологічного батьківства для одностатевих сімей.
Законодавство щодо процедури усиновлення в Румунії не визначає обов’язковість гетеросексуальності усиновлювача, тому за національним законодавством гомосексуальна особа може заявити про бажання усиновити дитину. З іншого боку Румунія не дозволяє спільне усиновлення і усиновлення другим батьком.
Самотні жінки, включаючи лесбійок, мають законне право на доступ до допоміжних репродуктивних технологій, зокрема штучного запліднення.

Правове визнання ґендеру

З 1996 року стала можливою легальна зміна статі в офіційних документах для осіб, які пройшли операцію зі зміни статі. Однак, законодавство, яке визначає право трансґендерних осіб змінювати свою ідентичність, неоднозначне і неповне, що призводить до непослідовності судової практики щодо правового визнання ґендерної ідентичності. У деяких випадках органи влади забороняли визнання зміни ідентичності, поки не відбудеться втручання для зміни статі. Складна правова процедура визнання ґендеру часто унеможливлює отримання документів траснґендерними особами на підтвердження своєї ґендерної ідентичності, що призводить до труднощів щодо всіх послуг, які вимагають документів для посвідчення особи (медичні послуги, проїзні квитки, банківські послуги).

Закон про дані реєстрації актів цивільного стану і закон про процедури щодо ідентифікаційних документів пропонують непрямі інструкції щодо процедури зміни статі, а також імені й ідентифікаційних даних. Зміна цивільного стану вимагає судової ухвали, яка фактично ґрунтується на свідоцтві, виданому Національним інститутом юридичної медицини (Institutul Național de Medicină Legală) після безцеремонної суб’єктивної процедури, розробленої ad hoc для заповнення правового вакууму.

Місцеву підтримку

Якщо ви їдете з України і потребуєте безпечної і надійної інформації про доступ до території, наявних послуг, прав і обов’язків, а також застосування Директиви про тимчасовий захист і доступ до притулку у Румунії, будь ласка, відвідайте: https://dopomoha.ro/uk

ЗАГАЛЬНІ ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ ДОПОМАГАЮТЬ УКРАЇНЦЯМ, ЩО ТІКАЮТЬ ВІД ВІЙНИ:

Румунська національна рада з питань біженців (CNRR)
Послуги: інформування, правові консультації
Вебсайт: https://www.cnrr.ro/index.php/ro/
Електронна пошта: office@cnrr.ro
Гаряча лінія: (004) 0730073170
Телефон: (004) 0213126210

UNHCR у Румунії
Телефон офісу: +40 21 201 7873 (понеділок–п’ятниця: 9:00-17:30)
Гаряча лінія: +40 723 653 651 (доступна 24/7)
Електронна пошта: rombu@unhcr.org

Лесбійські організації

Лесбійське сестринство Cluj знаходиться у місті Клуж (Cluj) (Трансильванія) і надає допомогу з гуманітарною підтримкою для України і біженців.
ЛГБТІ+ організації, які допомагають українцям, що тікають від війни
Асоціація «ACCEPT» (ЛГБТКІА + ГО у Румунії) допомагає українським біженцям у наступних питаннях:

  • Допомога з переїздом;
  • Транспортування від кордону Румунії до Бухаресту;
  • Розміщення у притулку для ЛГБТКІА+ осіб і додаткових приміщеннях, дружніх до ЛГБТКІА+ осіб
  • Харчування та інші необхідні речі, зокрема одяг, ліки, засоби особистої гігієни, продукти для дітей тощо
  • Безкоштовні правові консультації
  • Безкоштовні психологічні консультації

Ви можете зателефонувати до них за номером +40 770 613 630 або надіслати їм електронний лист на адресу help@acceptromania.ro. На вказану вище адресу можна писати румунською, англійською або українською мовою. Телефонна гаряча лінія доступна лише румунською або англійською мовою. Також ви можете написати їм у WhatsApp і Telegram за цим номером телефону (+40 770 613 630) або на адресу 10 Lirei Street, Sector 2, Bucharest, Romania.

Підтримку з домашніми тваринами

Українські домашні тварини можуть бути завезені в Румунію без мікрочіпів, щеплень чи паспортів. Дозволено ввезення всіх домашніх тварин. Після прибуття до Румунії власник або відповідальна особа повинні заповнити форму, яку можна завантажити з веб-порталу ANSVSA.