Хорватія

Найкращі місця призначення для ЛГБТІ+ спільноти – це Дубровнік, Хвар, Раб, Крк, Ровинь, Рієка і Загреб. Червоний Хрест Хорватії допомагає українським біженцям у країні (англійською). Українські діти можуть бути записані до закладів початкової, старшої і вищої освіти. Є можливість отримання одноразової фінансової допомоги і працевлаштування. Надаються медичні і соціальні послуги. Ви можете знайти номери телефонів гарячих ліній і корисні контактні номери українською мовою тут.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Хорватія офіційно прийняла запровадження Директиви ЄС про тимчасовий захист українських біженців. Директива дозволяє біженцям з України в’їжджати до Хорватії й отримувати певні пільги без подання прохання про надання притулку.
Тимчасовий захист у Хорватії надається до 4 березня 2023 року. Якщо причини його запровадження залишаться чинними, дію тимчасового захисту буде автоматично продовжено двічі по 6 місяців або до 4 березня 2024 року.

Дозволяється ввозити з собою домашніх тварин і особисті речі, які звільняються від сплати ввізного мита.

Українці, які прибувають на кордон з Хорватією, повинні заявити, що вони є переміщеними особами, які потребують тимчасового захисту. Для в’їзду до Хорватії вони повинні показати свій паспорт або ID картку. Якщо вони прибули з неповнолітньою особою, поліція попросить пред’явити відповідні документи для з’ясування родинних зв’язків або інших відносин з неповнолітнім.

Директорат у справах захисту громадян опублікував два корисні буклети для українських біженців:

Корисна інформація для переміщених осіб – українською мовою тут

Важливі номери телефонів і підказки щодо безпеки – українською мовою тут

Якщо вас розмістили у приміщення для спільного проживання, ви не повинні звертатися до адміністративного офісу MUP, щоб подати заявку на отримання тимчасового захисту. У цьому випадку ви повинні подати прохання про надання тимчасового захисту працівникам MUP/поліції, які відповідають за це приміщення.

Примітка: Реєстрація у Червоному Хресті Хорватії не дорівнює поданню заявки на отримання тимчасового захисту. Тимчасовий захист – це сфера відповідальності MUP. Також заявки не можна подавати у приймальних центрах.

Якщо ви вже організували своє проживання у Хорватії, влаштоване вашою родиною, родичами чи друзями, ви можете подати заявку на отримання тимчасового захисту двома способами:

Після схвалення вашої заявки з боку MUP вони видадуть вам картку посвідчення іноземця згідно з тимчасовим захистом під назвою Iskaznica stranca pod privremenom zaštitom, яка вважається дозволом на проживання і підтверджує статус і права іноземця з тимчасовим захистом у Хорватії. Видається вона англійською і хорватською мовами. Ви повинні завжди мати цю картку при собі. Якщо картка втрачена чи викрадена, ви повинні повідомити про це в MUP.

Ви можете знайти офіційну інформацію про тимчасовий захист українською мовою тут.

Після отримання тимчасового захисту у Хорватії ви отримуєте такі права:

  • проживати протягом періоду тимчасового захисту;
  • працювати без дозволу на постійне проживання і працевлаштування або свідоцтва про реєстрацію працевлаштування;
  • обов’язкове медичне страхування;
  • фіксовані засоби для життя і проживання;
  • початкова та середня освіта;
  • возз’єднання родини;
  • перша соціальна допомога;
  • консультування;
  • психосоціальна підтримка;
  • житло, якщо ви відповідаєте вимогам Закону про соціальне забезпечення (діти без супроводу, діти з інвалідністю, особи літнього віку, дорослі з інвалідністю тощо);
  • одноразова виплата.

Ви можете знайти більше інформації про права і обов’язки українською мовою тут.

Фінансову підтримку

Одноразова виплата для однієї особи становить до 2500 кун, а для родини – до 3500 кун. Щоб отримати одноразову допомогу, ви повинні подати запит черговому соціальному працівнику у приймальному центрі або центрі колективного розміщення. Якщо ви проживаєте в окремому приватному житлі, ви можете подати запит через Центр соціального забезпечення (Centar za socijalnu skrb) і його відділи у Хорватії. Перелік центрів і їхніх відділів доступний тут.
Більше інформації про соціальні права і допомогу доступно українською мовою тут.

Доступ до системи охорони здоров’я

Українці під тимчасовим захистом мають право на обов’язкове безкоштовне медичне страхування (що охоплює невідкладну допомогу і відвідування лікаря загальної практики і спеціалістів). Стоматологічна допомога – лише невідкладна.
[Див.: Інструкція щодо медичних послуг і медичного страхування у Хорватії]

Більше інформації про право на медичні послуги доступно українською мовою тут.

Житло

Якщо ви не маєте влаштованого для вас місця проживання, вас спрямують на проживання до одного з трьох приймальних центрів/притулків у Varaždin, Osijek або Gospić.
Ті, хто залишається у притулку, можуть тимчасово перебувати там до 48 годин. У приймальному центрі вас зустрінуть працівники Служби соціального захисту, поліції і Червоного Хреста Хорватії. Протягом вашого перебування притулок знайде і запропонує вам влаштоване місце постійного проживання.

Червоний Хрест Хорватії під назвою Hrvatski crveni križ зареєструє вас у своїх документах. Це дасть вам право на психосоціальну підтримку, гуманітарну допомогу і тимчасовий захист як різновид невідкладної гуманітарної допомоги.

Якщо ви вже завчасно забезпечили себе житлом у Хорватії, наданим вашою родиною чи друзями, ви повинні повідомити про це прикордонну поліцію Хорватії. Вони дозволять вам продовжити поїздку до вашого місця призначення. Якщо ви приймете місце постійного проживання від притулку або проживатимете з господарем, який надає послуги проживання, ви повинні бути зареєстровані у e-Visitor. Цю реєстрацію може здійснити власник нерухомості або місця проживання. Власнику має бути знайомий цей процес, але якщо він його не знає, ось інструкція.

Власник приміщення повинен відвідати найближчий адміністративний офіс MUP і зареєструвати ваше тимчасове проживання. Ви не мусите йти до поліції з власником житла, але він повинен принести з собою:

  • бланк заяви – завантажте її тут;
  • копію вашого документу, що посвідчує особу;
  • договір оренди, документ про право власності на нерухомість або заяву від власника нерухомості про згоду на реєстрацію вашого проживання за адресою, а також копію документу власника нерухомості.

Кожного разу, коли ви змінюєте місце свого проживання, ви повинні повідомляти MUP про свою нову адресу протягом двох днів.

Доступ до освіти

Маючи тимчасовий захист, українські діти в Хорватії можуть записатися до школи або продовжити початкову і середню освіту у Хорватії за такими ж умовами, що й громадяни Хорватії.
Більше інформації про право на освіту, зокрема, про те, як записати дітей до дитячого садка, початкову школу або старшу школу, курси хорватської мови і навчання доступно українською мовою тут.

Освіта в Хорватії поділена на чотири рівні:

  • дитячий садок – від 6 місяців до 6 років
  • початкова школа – від 6 років до 15 років
  • старша школа – від 15 років до 18 років
  • коледж – 18 років і більше.

Croaticum пропонує безкоштовні онлайн курси на рівні володіння хорватською мовою A1 та A2 у співпраці з Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske (Центральний державний офіс для хорватів за межами Хорватії) та Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Easy Croatian – це неприбутковий освітній сайт, на якому є безкоштовні онлайн уроки хорватської мови, організовані за темами.
Українські студенти, які отримали тимчасовий захист, мають такі ж права на освіту, як і хорватські студенти. Вони мають право продовжити свою вищу освіту і рішення щодо їх прийому приймається відповідними факультетами з огляду на наявність вільних місць та інших критеріїв.

Транспорт

Особи, що втікають з України, можуть користуватися поїздами HŽ Putnički prijevoz безкоштовно за наявності «квитків солідарності» і квитка «Допомога Україні (Help Ukraine Ticket)».

Допомогу у працевлаштуванні

Протягом чинності тимчасового захисту українці можуть працювати в Хорватії без потреби отримання дозволу на проживання і працевлаштування або свідоцтво про реєстрацію працевлаштування. Вони мають право зареєструватися в HZZ – Службі зайнятості в Хорватії. Після реєстрації вони отримають радника, який допоможе їм скласти резюме і знайти роботу (інструкцію щодо пошуку роботи в Хорватії можна знайти тут).

Більше інформації щодо права на працевлаштування і роботу в Хорватії, зокрема, про процес реєстрації в HZZ, доступно українською мовою тут.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Одностатеві шлюби і одностатеві партнерства, укладені за кордоном, визнаються у Хорватії як цивільні шлюби (ЄС і не ЄС). Це ж стосується і незареєстрованих одностатевих партнерств, в яких пари спільно проживали протягом не менше 3 років. Їх визнають як неофіційні цивільні шлюби. Більше того, пари можуть укласти цивільний шлюб у Хорватії, навіть якщо обоє партнерів є громадянами країни, що не входить до ЄС/ЄЕЗ, або якщо їхня країна не визнає одностатеві шлюби.

Подання заяви на отримання дозволу на проживання для возз’єднання родини закріплено лише за різностатевими парами (незалежно від факту укладення шлюбу).

У Хорватії повне спільне усиновлення для одностатевих пар є законним з 2022 року, і самотня особа, незалежно від своєї сексуальної орієнтації, має право усиновити дитину.

Для вступу в цивільний шлюб обидва партнери повинні:

  • бути однієї статі;
  • бути віком не менше 18 років;
  • дати дозвіл на утворення партнерства.
Правове визнання ґендеру

Визнання ґендеру є легальним у Хорватії, і на підтвердження цього можна легально вносити зміни до свідоцтва про народження. Хорватія не вимагає таких медичних процедур, як стерилізація, хірургічне втручання чи гормональна терапія, в якості передумов правового визнання ґендеру. Однак, перед внесенням змін до офіційних документів у Хорватії вимагається наявність діагнозу про психічний розлад, оцінка часу, який особа прожила з новою ґендерною ідентичністю і громадянський статус неодруженої особи (що змушує осіб, які перебувають у шлюбі, розлучатися). До 2013 року зміна ґендеру мала бути вказана на свідоцтві про народження особи. Зараз проходження операції по зміні статі не повинно більше вказуватися на свідоцтві про народження. Це також стосується людей, які офіційно не мали операції для зміни статі, але все ж пройшли гормоно-замісну терапію.

Місцеву підтримку
ЛГБТІ+ організації, наявні та активні в країні (не перевірено, чи надають вони якусь підтримку українським біженцям)

DUGINE OBITELJI
Queer Sport Split
Transparent
QSport
Expanse of Gender and Media Culture Common Zone
Iskorak – Центр прав сексуальних та ґендерних меншин
Лесбійська група Kontra
Лесбійська організація Rijeka - LORI
Rispet - LGBT Association Split
Trans Aid – Асоціація з питань просування та захисту прав транс-, інтер- та інших ґендерних видів осіб
Women's Room – Центр сексуальних правs
Zagreb Pride