Чеська Республіка

Чеська Республіка вважається найпрогресивнішою східноєвропейською країною у плані прав лесбійок, геїв, бісексуалів та трансґендерів. Незважаючи на той факт, що наразі одностатеві пари мають право укладати цивільні партнерства, які передбачають менше прав, ніж шлюб гетеросексуальних осіб, і правове визнання ґендеру вимагає операції та медичного заключення, країна досягла значного прогресу у захисті прав ЛГБТ+ спільноти. Більше того, можна розрахувати на базовий набір послуг і підтримки, який пропонується українцям згідно зі схемою тимчасового захисту, зокрема, дозвіл на працевлаштування, житло, освіту та соціальну підтримку. Пам’ятайте про те, що у Чеській Республіці медичне страхування надається безкоштовно впродовж 180 днів від дня її отримання. Коли цей період закінчується, ви повинні отримати своє власне медичне страхування.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист Чеська Республіка надала тимчасовий захист українцям, які вимушено залишили Україну через кризу в країні.
Українці та члени їхніх родин, які прибули до Чеської Республіки після 24 лютого 2022 року, можуть подати заяву на отримання тимчасового захисту в Крайових центрах допомоги Україні (KACPU)
Окрім заяви, вам потрібно подати:

Статус тимчасового захисту надається (спеціальна довгострокова віза з кодом D / VS / U – спеціальна віза для громадян України) до 3 березня 2023 року з можливим продовженням терміну дії.

Як особа, що отримала тимчасовий захист, ви зможете перебувати у Чеській Республіці протягом максимум одного року (однак, що стосується валідності Закону щодо України, – найпізніше до 31 березня 2023 року), будете мати доступ до державної системи охорони здоров’я протягом 150 днів, доступ до освіти, вільний доступ до ринку праці та право на додаткову допомогу, зокрема, на житло.

Фінансову підтримку

Для отримання соціальних виплат вам потрібно зареєструватися у Відділенні зайнятості. Перша виплата становить 5000 чеських крон (204 євро) на особу, її можна отримати протягом місяця надання тимчасового захисту. Далі, якщо у вас немає джерела доходу (або ваш дохід не дозволяє вам забезпечувати свої базові потреби, тобто харчування, ліки, предмети гігієни тощо), ви можете подати заявку на повторну виплату цієї ж суми. Загалом ви можете отримати 6 таких виплат (один раз на місяць протягом наступних п’яти місяців, вам потрібно щоразу подавати нову заяву). Щомісяця Відділення зайнятості переглядає вашу заяву та вашу ситуацію і приймає рішення щодо пільг. Потрібно також подавати окрему заяву щодо неповнолітніх дітей.

Якщо після отримання виплат упродовж шести місяців ви досі не отримали роботу і дохід, ви можете подати заяву на отримання матеріальної допомоги на суму близько 4000 чеських крон (164 євро) на місяць.

Для осіб, які самостійно орендують житло, існують додаткові субсидії у розмірі 3000 чеських крон (123 євро) на місяць. Виплати перераховуються на рахунок орендодавця у чеському банку.

Також ви можете подати заяву на соціальну допомогу для інвалідів, пенсіонерів та родин із дітьми.

Доступ до системи охорони здоров’я

Якщо ви отримали тимчасовий захист, ви негайно зараховані до державної системи страхування здоров’я на 180 днів від дати його отримання. Після закінчення цього періоду вам потрібно отримати своє власне медичне страхування. Діти та особи віком від 65 років не мають часового обмеження, їхнє страхування є дійсним протягом усього періоду дії їхнього статусу тимчасового захисту у Чеській Республіці.
У Чеській Республіці ви отримаєте комплексне медичне страхування, яке є ідентичним страхуванню місцевих жителів і покриває практично всі потреби (медичні огляди, щеплення, фізична терапія тощо). Страхування також охоплює народження дитини та постнатальні послуги.

Ви повинні платити лише за послуги стоматолога, хоча страхування покриє видалення зуба, рентген, найдешевшу анестезію та пломби. Якщо у вас немає доходу, держава оплачує ваше медичне страхування, а коли ви починаєте працювати, цей обов’язок переходить до вашого роботодавця.

Після отримання страховки ви повинні записатися на прийом до лікаря первинної ланки (терапевта), стоматолога, а жінки – ще й до гінеколога. Ці лікарі будуть вашими контактними особами у спілкуванні зі страховою компанією. Вам потрібно пам’ятати, що кожна страхова компанія має свої власні приймальні пункти та своїх спеціалістів. Якщо ви запишетесь на прийом до спеціаліста, який працює на іншу страхову компанію, ви повинні повністю покрити вартість цього візиту самостійно.

Невідкладна медична допомога надається незалежно від того, хто вас застрахував, українці можуть отримати її ще й в Центрах допомоги біженцям (KACPU).
Ініціатива чеських лікарів для пришвидшення надання біженцям медичної допомоги – перелік лікарів, які готові приймати безкоштовно: http://lekariproukrajinu.cz.

Житло

Після реєстрації в приймальному центрі для біженців, у той же день проводиться переселення (незважаючи на ваші преференції) до спортивних залів, хостелів, готелів та таборів. Можна відмовитися від пропозиції, але при цьому втрачається право на державну субсидію на проживання. Органи влади можуть поселити вас у будь-якому місці країни. Якщо умови проживання надзвичайно жахливі, ви можете подати скаргу до центру реєстрації, і вони переселять вас, за такої можливості. Таке проживання доступне на період від одного місяця до двох років.

Іншим варіантом є огляд постів у відповідних Facebook групах або пошук пропозицій житла на різних вебсайтах.

Також ви можете знайти сім’ю, яка бажає розмістити вас у себе, зараз вони отримують субсидію у розмірі 3000 чеських крон на особу (максимум 12000 на родину) від держави впродовж шести місяців, і багато родин пропонують кімнати у своїх будинках або квартирах. Умови можуть бути різними.

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Дошкільна освіта надається у дитячих садках і в основному призначена для дітей віком від 3 до 6 років; в останній рік до вступу до початкової школи дошкільна освіта є обов’язковою в Чеській Республіці.
Загалом ви обираєте дитячий садок за місцем свого проживання. Якщо ви не впевнені, як це робити, будь ласка, зверніться до муніципалітету або, у випадку Праги, муніципалітету свого району міста. Місцевий дитячий садок, у якому є заяви і українською мовою, допоможе вам подати заяву про прийом. Ви повинні показати своє посвідчення особи, а також посвідчення особи дитини (ви можете скористатися візою або іншим документом). Також потрібно надати свідоцтво про вакцинацію від педіатра у Чеській Республіці (за винятком дітей, які отримують обов’язкову дошкільну освіту).
За навчання та харчування у дитячому садку потрібно платити. Плата за навчання не застосовується до обов’язкової дошкільної освіти. Якщо у вас виникають труднощі з оплатою, школа порадить вам, як вирішити цю ситуацію.

Початкова освіта надається у школах дітям віком від 6 років. Освіта протягом 9 років є обов’язковою.
Зазвичай школу обирають за місцем свого проживання. Якщо ви не впевнені, як це робити, будь ласка, зверніться до муніципалітету або, у випадку Праги, муніципалітету району міста. Місцева школа надасть вам бланк заяви українською мовою і допоможе вам з поданням заяви. Ви повинні показати своє посвідчення особи, а також посвідчення особи дитини (ви можете скористатися візою або іншим документом). Навчання у школі є безкоштовним і ваша дитина отримає підручники від школи. Обід подають у буфеті школи, оплачує його легальний представник дитини. Молодші діти (віком приблизно до 10 років) можуть також після уроків відвідувати групу продовженого дня. Якщо у вас проблеми з оплатою обіду або групи продовженого дня, школа допоможе вам вирішити це питання. Школа також поінформує вас про те, як проходитиме процес адаптації вашої дитини до школи, зокрема, про можливість безкоштовного вивчення чеської мови та додаткову допомогу.

Середня освіта надається у середніх школах; приймаються заявники, які отримали обов’язкову освіту в школі або базову освіту. Якщо громадянин України не має свідоцтва про отримання попередньої освіти, його можна замінити офіційною заявою під присягою (афідевітом). Заявники з-за кордону підтверджують право на проживання, що можна зробити шляхом пред’явлення візового стікеру в закордонному паспорті або документом про надання тимчасового захисту. Громадянин України, який є учнем класу вище дев’ятого, може подати заяву про вступ до старшої школи. Керівник середньої школи приймає рішення щодо того, до якого класу записати учня після перевірки документів про попередню освіту учня.

Вища освіта

Ви можете знайти більше інформації про навчання в університетах Чехії на вебсайті: https://www.studyin.cz/.

Транспорт

Біженці, які прибули до Чеської Республіки через вторгнення Росії в Україну, мають право на безкоштовний проїзд на міжнародних поїздах після пред’явлення українського паспорта. Іншими поїздами можна також користуватися безкоштовно протягом 5 днів після отримання підтвердження надання тимчасового захисту.

Для користування знижками на громадський транспорт Праги біженцям потрібно придбати спеціальний купон для людей із матеріальними труднощами протягом 5 днів після отримання свого тимчасового захисту. Вартість купона становить 165 чеських крон (6,72 євро) на місяць або 444 чеських крони (18,08 євро) на квартал.

Допомогу у працевлаштуванні

Статус тимчасового захисту надає вам право на працевлаштування в Чеській Республіці, вам не потрібно подавати заяву на отримання додаткового дозволу. Статус (у формі візи або окремого документу) видається відразу після подання заяви. Ви можете почати працювати навіть до його отримання. Немає необхідності реєструватися у Департаменті праці, роботодавці самостійно подадуть інформацію про працевлаштування українця.

Після подання заяви до центру тимчасового захисту вам потрібно звернутися до центрів зайнятості за місцем свого проживання, які пояснять вам специфіку ринку праці Чехії.
Іншим варіантом може бути ваш самостійний пошук роботи, наприклад, на вебсайті Міністерства праці або на найбільшому порталі для пошуку роботи у Чеській Республіці (тут збирають оголошення спеціально для біженців, ви можете вибрати всі необхідні фільтри).

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Одностатевий шлюб не є законним, оскільки Розділ 655 Цивільного кодексу визначає шлюб як союз між чоловіком і жінкою. Немає спеціальних шлюбних обмежень щодо транс-осіб. Одностатеві пари можуть легально укласти зареєстроване партнерство згідно із Законом про зареєстровані партнерства. Ці партнерства мають обмежені права порівняно зі шлюбом, наприклад, немає спільної власності майном та немає права на пенсію після смерті годувальника у випадку смерті партнера.

У 2016 році Конституційний Суд ухвалив, що особи, які перебувають у зареєстрованому партнерстві, можуть усиновлювати дітей. Однак, лише один партнер може бути прийомним батьком або матір’ю. У червні 2017 року Конституційний Суд прийняв рішення на користь обох партнерів одностатевої пари, визнаючи їх законними батьками дитини, яку вони отримали завдяки програмі сурогатної вагітності за кордоном. Однак наразі спільне усиновлення та усиновлення прийомної дитини одностатевими парами залишається нелегальним.

Правове визнання ґендеру

Транс-особи мають право легально змінити позначення своєї статі на всіх ідентифікаційних документах, включно з свідоцтвом про народження, згідно з Розділом 72 Закону про реєстрацію, імена та прізвища. Також транс-особи можуть попросити про новий номер соціального забезпечення (який змінюється в залежності від статі) за цим же законом. Правова зміна ґендеру передбачає лише зміну на жіночу чи чоловічу стать. Немає варіанту легально змінити свій ґендер на третій. Легальна зміна ґендеру можлива після 18 років, отримання медичного заключення та операції, а у випадку одруженої особи – обов’язкового розлучення.

Місцеву підтримку
ЛГБТ+ організації

Prague Pride
Mail: help@praguepride.com

  • Загальна орієнтація та консультації для ЛГБТІ+ осіб.
  • Перевезення до Словаччини та Чехії і допомога за місцем вашого знаходження.
  • Гормони та послідуючі медичні послуги для транс/небінарних осіб за необхідності.
  • Розселення у надзвичайних випадках для транс/квір осіб у безпечному місці.

Trans*Parent (організація, яка займається підтримкою та просуванням прав транс-осіб у Чеській Республіці)
Вебсайт: http://www.jsmetransparent.cz/
Електронна пошта: help@transparentprague.cz
Пост про підтримку української транс*особи: https://www.facebook.com/transparentCZ/posts/2826612867634187

Queer Space Network (ЛГБТІ+ організація в Празі):
Вебсайт: https://www.queerspaces.net/refugee-help
Instagram: http://instagram.com/queerspacesnetwork
Електронна пошта: contact@queerspaces.net

Не ЛГБТІ+ організації, які допомагають українцям

Організація допомоги біженцям (Organization for aid to refugees)
Допомога з притулком та проживанням, інформаційний супровід
Лінія гарячої допомоги для біженців із України: +420 228 229 942
Kovářská 4, Praha 9, 190 00

https://www.pomahejukrajine.cz/
Централізована платформа допомоги українцям (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

Підтримку з домашніми тваринами

Тварини, ввезені без дійсного щеплення від сказу/тесту на визначення титру антитіл від сказу, підлягають 10-денному карантину (що означає постійний нагляд з боку власника). Протягом трьох днів після в’їзду домашня тварина повинна пройти ветеринарний огляд (і отримати мікрочіп, за необхідності). У проміжку 5–10 днів після в’їзду потрібно вакцинувати тварину від сказу, якщо щеплення не було зроблено своєчасно.
Декілька ветеринарних клінік та VSF-CZ (Ветеринари без кордонів) пропонують безкоштовні ветеринарні послуги для домашніх тварин біженців із України.