Швеція

Швеція – це одна з найбільш дружніх до ЛГБТІ+ спільноти країн Європи. Вона забезпечує основний набір послуг для українських біженців, зокрема, різні схеми підтримки, залежно від складу вашої родини і варіанту проживання. Однак, ви не можете вибирати місце проживання, якщо розраховує, що вас ним забезпечить держава.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Українські громадяни, які втекли від війни в Україні, можуть мати право отримати дозвіл на проживання, маючи статус тимчасового захисту в Швеції згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист.
Щоб потрапити під дію Директиви про тимчасовий захист, потрібно, щоб ви приїхали до Швеції 30 жовтня 2021 року або після цієї дати, і залишалися в Швеції з часу прибуття до країни.
Якщо вам надали дозвіл на проживання згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист, він є дійсним до 4 березня 2023 року. Якщо до того часу ситуація з безпекою в Україні не покращиться, Міграційна служба Швеції може ухвалити рішення про продовження дії дозволу.

Директива дає вам право на:

  • житло від Міграційної служби Швеції;
  • працевлаштування;
  • відвідування школи для дітей;
  • певні медичні послуги;
  • фінансову підтримку.

Ви отримаєте картку дозволу на проживання (UT card), яка підтверджує, що ви маєте дозвіл на проживання на підставі тимчасового захисту, і що ви маєте право на працевлаштування.
Щойно ваша картка дозволу на проживання буде готова, її вам надішлють поштою або повідомлять вам, де ви можете її забрати. Якщо ви зміните свою адресу, не забудьте поінформувати про це Міграційну службу Швеції. Ви можете це зробити, надіславши заповнений бланк Повідомлення про адресу/Зміну адреси до найближчого до вас приймального відділу.
Картка також демонструє, що ви маєте право на підтримку згідно з Законом про прийняття спошукачів притулку та інших осіб (LMA), що означає, що ви маєте такі ж права, як і спошукач притулку, щодо житла і фінансової допомоги від Міграційної служби Швеції. Беріть свою картку дозволу на проживання з собою, коли звертаєтеся по медичну допомогу або хочете забрати ліки з аптеки за виписаним вам рецептом. Картка дає вам право на медичні послуги і ліки за нижчою ціною.
Більше про те, які права ви маєте після отримання картки дозволу на проживання згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист (Міграційна служба Швеції)

Фінансову підтримку

Якщо вам потрібні їжа і житло, їх вам нададуть, коли ви подасте заяву на отримання дозволу на проживання.

Ви можете отримати дозвіл на проживання, дійсний від дати, коли вам надали цей дозвіл, до 4 березня 2023 року.
Якщо у вас немає власних коштів, ви можете подати заяву на отримання фінансової допомоги від Міграційної служби Швеції. Ви маєте право на фінансову допомогу після того, як отримаєте рішення щодо надання захисту згідно з Директивою про тимчасовий захист. Якщо ви також подаєте заяву на допомогу для ваших дітей, ви повинні заповнити по одному бланку на кожну особу. Кошти, які ви отримаєте від Міграційної служби Швеції, призначені для покриття вашого харчування, одягу і особистих витрат.

Ви можете подати заяву на отримання фінансової допомоги під час відвідування офісу Міграційної служби Швеції або шляхом подання бланку заяви до Міграційної служби Швеції поштою. Найраніше, коли Міграційна служба Швеції може надати фінансову допомогу, – це з дня, коли було подано заяву на її отримання.
Якщо ви отримуєте фінансову допомогу від Міграційної служби Швеції, важливо повідомити їй про зміну своєї фінансової ситуації, наприклад, якщо ви знайдете роботу або зміните місце проживання. Зміна вашої адреси може означати, що потрібно змінити рівень вашої допомоги. Якщо у той період, поки ви отримуєте щоденну виплату від уряду Швеції, ви не повідомите відповідним органам влади про те, що ви заробляєте, – це розглядатиметься як кримінальний злочин.
Ви можете подати заяву на дві різні форми фінансової допомоги від Міграційної служби Швеції: щоденна виплата і спеціальна виплата.

Щоденна виплата

Щоденна виплата відрізняється залежно від того, чи ви живете у житлі від Міграційної служби Швеції, де харчування включено, чи у житлі, де харчування не включено. Крім того, обсяг щоденної виплати також буде відрізнятися, якщо ви вирішите забезпечити себе житлом самостійно.

У житлі зі включеним харчуванням щоденна виплата становить

  • 24 шведських крони/день для самотнього дорослого
  • 19 шведських крон/день на особу для дорослих, що спільно оплачують витрати домогосподарства
  • 12 шведських крон/день на дітей віком до 17 років включно.

У житлі з невключеним харчуванням щоденна виплата становить:

  • 71 шведська крона/день для самотнього дорослого
  • 61 шведська крона/день на особу для дорослих, що спільно оплачують витрати домогосподарства
  • 37 шведських крон/день на дітей віком 0-3 років
  • 43 шведських крони/день на дітей віком 4-10 років
  • 50 шведських крон/день на дітей віком 11-17 років

Родини, у яких більше двох дітей, отримують щоденні виплати на двох старших дітей і половину щоденної виплати на інших дітей.
Крім харчування, щоденна виплата повинна покривати одяг і взуття, медичні послуги і ліки, догляд за зубами, предмети гігієни, інші витратні матеріали та дозвілля.

Спеціальна виплата

Якщо ви дуже потребуєте чогось, що не було покрито щоденною виплатою, ви можете подати заяву на спеціальну виплату, щоб покрити витрати. Ви маєте довести, що ви дуже потребуєте предмет або послугу, і є неспроможними оплатити їх самостійно. Наприклад, це можуть бути окуляри, дитячий візок або тепле зимове взуття. Міграційна служба Швеції завжди проводить індивідуальну оцінку вашої потреби.
Ви можете отримати виплату лише для найдешевшого варіанту, необхідного для задоволення потреби.
Ваше право на отримання спеціальної виплати може змінитися, якщо ви переїдете до власного житла у місцевості, яка знаходиться у переліку Міграційної служби Швеції щодо місцевостей з соціальними і економічними труднощами.

Банківська картка

Якщо Міграційна служба Швеції надає вам щоденні виплати, ви отримаєте банківську картку, яка підв’язана до рахунку, на який перераховуються кошти. Лише Міграційна служба Швеції може перераховувати кошти на цей рахунок. Якщо ви хочете відкрити банківський рахунок у Швеції, наприклад, на який роботодавець може перераховувати кошти, ви повинні звернутися до шведського банку.

Доступ до системи охорони здоров’я

Згідно з Директивою про тимчасовий захист усі дорослі із дійсним дозволом на проживання, що скористались тимчасовим захистом, мають право на невідкладну медичну допомогу, невідкладну стоматологічну допомогу та інші невідкладні медичні послуги (згідно з рішенням щодо охорони здоров’я). Також ви маєте право на послуги ведення вагітності і послуги, які надаються згідно з Законом про інфекційні захворювання (закон, призначений для попередження поширення інфекційних захворювань).
Після отримання дозволу на проживання згідно з Директивою про тимчасовий захист ви отримаєте запрошення на безкоштовний медичний огляд. Під час медичного огляду ви отримаєте консультацію щодо вашого здоров’я, можливість пройти певні медичні тести і отримати інформацію про здоров’я і медичні послуги в Швеції.
Діти віком до 18 років мають право на такі ж медичні і стоматологічні послуги, як і інші діти, що живуть у Швеції. Більша частиною медичних послуг для дітей є безкоштовними.
Якщо ви покажете свою картку дозволу на проживання (UT), ви заплатите меншу суму під час отримання медичних послуг або зможете вибрати певні ліки в аптеці.
Якщо ви захворієте, отримаєте ушкодження або психічну хворобу, в першу чергу ви маєте піти до медичного центру (vårdcentral). Медичний центр – це місцевий медичний заклад з державним фінансуванням. З-поміж іншого, там ви можете відвідати медсестру, терапевта або радника. Якщо за їхньою оцінкою ви потребуєте більш спеціалізованого догляду, вони можуть допомогти і направити вас до відповідного закладу.
Перед відвідуванням медичного центру часто доводиться записуватися на прийом. Коли ви йдете до лікаря, у вас є право на перекладача. Під час запису на прийом скажіть, що вам потрібен перекладач.
Якщо ви маєте інвалідність, яка ускладнює ваше спілкування з Міграційною службою Швеції або іншими органами влади, ми можете отримати допомогу і підтримку для таких випадків. Наявність інвалідності – це не перешкода для отримання дозволу на проживання. Поговоріть зі своїм приймальним відділом про те, яку підтримку ви можете отримати.

Детальніша інформація про медичні послуги

  • На вебсайті www.1177.se
  • Ви також можете зателефонувати до медичного центру (Vårdguiden) за номером 1177. Так ви зможете поговорити з медсестрою, яка відповість на запитання і дасть пораду щодо здоров’я і медичних послуг. Також медсестра може оцінити вашу потребу в догляді і направити вас до належного медичного закладу, за такої необхідності.
  • Kvinnofridslinjen (Національна лінія допомоги для жінок в Швеції) пропонує поради і підтримку жінкам, які зазнали погроз і/або фізичного, психологічного і сексуального насилля. Зателефонуйте за номером 020-50 50 50. Лише за декілька хвилин вам організують наявність перекладача. Детальнішу інформацію можна знайти на kvinnofridslinjen.se
  • Якщо ви гостро захворіли і потребуєте швидкої допомоги, зателефонуйте за номером екстреної допомоги 112. Телефонуйте за цим же номером, якщо вам потрібно звернутися до поліції або пожежної частини у надзвичайній ситуації.
Житло

Ви можете вибирати – знаходити собі житло самостійно чи отримати допомогу з житлом від Міграційної служби Швеції. Якщо ви виберете варіант самостійного знаходження житла, ви маєте платити орендну плату самостійно.

Можете скористатися групами у Facebook для пошуку тимчасового житла у Швеції, наприклад, Ukrainian refugees in Sweden-Accommodation, Help & Shelter (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

Будь ласка, зверніть увагу на те, що Міграційна служба Швеції має перелік житлових районів з соціальними й економічними труднощами. Якщо ви виберете проживання у такій місцевості, ви можете втратити своє право на фінансову підтримку від Міграційної служби Швеції.
На цій сторінці ви можете дізнатися, чи адреса, на яку ви хочете переїхати, знаходиться у місцевості, яка може вплинути на ваше право отримувати компенсацію.
Адреси приймальних пунктів

Якщо вам потрібна допомога Міграційної служби Швеції щодо житла, ви не зможете вибирати, де жити. Вам нададуть житло там, де є вільні місця, і, можливо, вам доведеться переїхати до іншого житла від Міграційної служби Швеції, щоб звільнити місце для більшої кількості людей.
Міграційна служба Швеції орендує житло різних типів. Це може бути квартира, де ви самі готуєте їжу, кімната, де ви спільно з іншими користуєтеся кухнею, або більший центр розселення, де їжу подають у спільній їдальні.
Від усіх осіб, які проживають в одному з центрів розселення Міграційної служби Швеції, може очікуватися спільне користування кімнатою з іншими особами. Родини завжди отримують окрему кімнату. Самотні люди користуються кімнатою спільно з особами своєї статі.
Якщо ви перебуваєте в особливо вразливій ситуації, ви можете мати право на житло, адаптоване до ваших потреб. Наприклад, це може стосуватися осіб з інвалідністю, людей, що страждають від фізичних чи психічних захворювань, ЛГБТІ+ осіб, вагітних або літніх людей. Якнайшвидше поговоріть з Міграційною службою Швеції про ваші потреби, і вони зроблять все можливе, щоб знайти житло, яке вам підійде.

Доступ до освіти

Відповідно до Директиви про тимчасовий захист діти з дозволом на проживання мають право відвідувати дитячий садок або школу. У Швеції всі школи є безкоштовними.
Діти мають право відвідувати дитячий садок після досягнення однорічного віку, якщо їхні батьки, наприклад, працюють або навчаються, або якщо дитина має іншу потребу в такому піклуванні через сімейні обставини. Починаючи з осіннього семестру року, в якому діти досягають трирічного віку, вони мають право відвідувати дитячий садок, навіть якщо їхні батьки не працюють і не навчаються.
Муніципалітет вашої місцевості несе відповідальність за забезпечення місця в школі для вашої дитини. Зверніться до муніципалітету і повідомте їм про своє бажання, щоб ваші діти відвідували школу. Якщо при цьому вам потрібна допомога, зверніться до Міграційної служби Швеції. Також ви можете знайти інформацію на вебсайті муніципалітету. Муніципалітет повідомить вам про свої дитячі садки і школи і надасть подальшу допомогу.
Про шведську систему дитячих садків і шкіл
Муніципалітети у Швеції

Транспорт

У південній Швеції біженцям з України не потрібен квиток, щоб користуватися Skånetrafiken. Усі біженці з паспортом або ID карткою з України можуть подорожувати безкоштовно. Це стосується автобусів і поїздів.

У регіоні Västra Götaland, Västtrafik пропонує біженцям з України безкоштовний проїзд. Ви маєте пред’явити український паспорт або документ для ідентифікації і зможете безкоштовно подорожувати всіма транспортними засобами Västtrafik.

У районі Стокгольму вам дозволено користуватися своїм українським паспортом чи ID карткою як дійсним квитком у громадському транспорті. Пред’явіть свій паспорт чи ID картку водію автобуса.

У регіоні Värmland Värmlandstrafik пропонує українським біженцям безкоштовний проїзд у громадському транспорті регіону Värmland. Це означає, що будь-яка особа, яка може пред’явити українську ID картку або паспорт, може подорожувати безкоштовно всіма автобусами і поїздами Karlstadbuss і Värmlandstrafik.

У регіоні Gävleborg, X-trafik пропонує безкоштовний проїзд громадським транспортом для кожного, хто може пред’явити український паспорт чи ID картку. Це правило стосується поїздок усіма автобусами і поїздами протягом наступних трьох місяців, починаючи з березня.

Допомогу у працевлаштуванні

Якщо вам надали дозвіл на проживання згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист і вам 16 і більше років, ви маєте право працювати у Швеції. Якщо ви бажаєте отримати допомогу з пошуком роботи у Швеції, ви можете зареєструватися в Arbetsförmedlingen (Державна служба зайнятості Швеції). Ви можете зареєструватися під час відвідин офісу служби (Центр Державної служби зайнятості). Наразі зареєструватися онлайн неможливо, оскільки це вимагає наявності шведського особистого ідентифікаційного номеру.
Подати заяву на працевлаштування через Arbetsförmedlingen (Державна служба зайнятості Швеції)

Знайти роботу на www.arbetsformedlingen.se

Якщо ви знайдете роботу, вам потрібно зареєструватися в Податковій службі Швеції, щоб платити податки. Ви або ваш роботодавець повинні подати реєстраційну форму орієнтовного податку на прибуток (так званий A-skatt). Якщо вам надано дозвіл на проживання згідно з Директивою про тимчасовий захист, ви можете почати працювати навіть до того, як Податкова служба Швеції ухвалить рішення щодо вашого орієнтовного податку на прибуток.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Поточне шлюбне право є ґендер-нейтральним; це означає, що шлюбні права і обов’язки стосуються всіх одружених пар. Це передбачає право одружених одностатевих пар на спільне батьківство, усиновлення і штучне запліднення. Шведське законодавство також однаково ставиться до всіх пар, які не перебувають у шлюбі, але проживають спільно – так звані «sambos».
Якщо ви є громадянином іншої держави без проживання у Швеції, у деяких випадках ви можете також одружитися у Швеції. Вам не потрібно жити (мати постійне проживання) у Швеції або мати громадянство Швеції, щоб там одружитися.
Якщо жодна особа з пари не має громадянства Швеції або постійного проживання у Швеції, вони мають проживати (або одній особі з пари потрібно мати громадянство, а іншій – проживати) у країні, де одностатеві партнерства або шлюби є легальними (наприклад, Нідерланди, Португалія, Німеччина, Аргентина тощо).
Якщо одна особа з пари має громадянство Швеції або проживає у Швеції, пара може одружитися у Швеції, навіть якщо інша особа з пари проживає або має громадянство країни, де одностатеві пари не можуть одружитися/зареєструвати партнерство легально.

З 2003 року батьки/матері-одинаки і одностатеві пари одного легального ґендеру мають можливість подавати заяву і отримувати дозвіл на спільне усиновлення у Швеції.
З 2005 року у Швеції одностатеві жіночі пари мають можливість доступу до штучного запліднення у клініці з використанням сперми донорів. Після відміни у 2013 році вимоги щодо стерилізації транс-осіб, які змінили свій легальний ґендер, у Швеції чоловіки з трансґендерним минулим мають доступ до штучного запліднення у клініці (незалежно від того, чи вони є самотніми, чи перебувають у відносинах).

Правове визнання ґендеру

З 2013 року особа, яка бажає змінити свій ґендер у реєстрі населення, більше не повинна бути громадянином Швеції або не перебувати у шлюбі. Однак така особа повинна бути офіційно зареєстрована у реєстрі населення Швеції. Загалом, у Швеції діють ухвали та рішення щодо зміни ґендерної ідентичності з інших країн. Також у 2013 році Законом про легальне визнання ґендеру було відмінено обов’язкову вимогу про стерилізацію.
З 1 січня 2019 року новий закон вказує транс-осіб, які є батьками, у документах їхньої дитини згідно з їхньою офіційно зареєстрованою ґендерною ідентичністю. Транс-чоловіків, які народжують дитину, вказують як «батько», а транс-жінок – як «мати».
Правове визнання ґендеру наразі неможливе для небінарних осіб, оскільки Швеція не визнає більше двох бінарних ґендерів.

Місцеву підтримку

Swedes For Ukraine (Шведи для України)

Emergency support for LGBT+ (Невідкладна допомога для ЛГБТ+) українців

Невідкладна допомога для ЛГБТ+ українців (Emergency support for LGBTQI+ Ukrainians) – це ініціатива співпраці між RFSL, Шведською федерацією захисту ЛГБТІ+ прав і RFSL Ungdom, Шведською федерацією молоді з питань захисту ЛГБТІ+ прав, через їхню національну мережу Новачків і Новачків-молоді для підтримки і координації людей, які прибувають до Швеції з України.

Підтримку з домашніми тваринами

До домашніх тварин, яких їхні власники завозять з України до Швеції, застосовуються форс-мажорні винятки. Оцінка необхідних заходів контролю інфекцій буде проводитися стосовно кожного конкретного випадку. Коли власники домашніх тварин прибувають до країни, вони повинні повідомити персоналу центру про тварину і надати наявні документи на тварину. Якщо тварина не відповідає вимогам до імпорту, можуть вживатися різні заходи. Це може бути ID-маркування тварини, взяття аналізу крові і розміщення тварини у тимчасовому ізоляторі під наглядом до моменту, коли тварину можна повернути її власнику.

Див. докладніше про домашніх тварин з України на вебсайті Ради сільського господарства Швеції