Естонія

Естонія вважається найбільш ліберальною пост-радянською країною у плані прав для ЛГБТІ+ спільноти, однак, ЛГБТІ особи в Естонії стикаються з певними правовими викликами, зокрема, нездатністю одружитися. Реагуючи на війну в Україні, Естонія створила спеціальні умови для українців зі статусом тимчасового захисту, зокрема, винятки щодо працевлаштування, житла та соціальної допомоги. Естонія може зацікавити тих, хто планує переселитися або заснувати бізнес у цій країні, оскільки Естонія планує запровадити пільгові умови для українського бізнесу, який перенесе свою діяльність за межі України, зокрема, пільгове оподаткування та варіанти транспортування.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

9 березня 2022 року вступила в силу Постанова уряду Республіки Естонія, яка дозволила громадянам України та членам їхніх родин, які втекли до Естонії від війни, подавати заяви на отримання тимчасового захисту. Тимчасовий захист – це дозвіл на проживання протягом одного року, який може забезпечити безпеку та соціальні гарантії громадянам України та членам їхніх родин. Після подання заяви на отримання тимчасового захисту біженці від війни отримують права, схожі на права громадян Естонії, наприклад, право на освіту, працевлаштування й отримання медичного страхування.
Подати заяву на отримання тимчасового захисту можна в офісах поліції та прикордонної служби (PBGB). Щоб подати заяву на отримання тимчасового захисту, потрібно записатися на прийом заздалегідь.
Щоб подати заяву на отримання тимчасового захисту, потрібно принести свої посвідчення особи або інші документи, наприклад, свідоцтво про народження. Якщо у вас немає жодних документів, потрібно звернутися до Посольства України, яке видасть громадянам України посвідчення особи, після чого можна подати заяву на отримання тимчасового захисту.
Після отримання тимчасового захисту та дозволу на проживання в Естонії потрібно зареєструвати своє місце проживання в Реєстрі населення Естонії. Це можна зробити в офісі місцевих органів самоврядування за місцем вашого проживання. Після реєстрації свого місця проживання ви маєте право на отримання послуг та пільг, призначених для жителів Естонії, зокрема, соціальні виплати, медичні послуги, безкоштовний громадський транспорт або місце у школі чи дитячому садку.

Фінансову підтримку

Разом зі статусом тимчасового захисту заявники на його отримання отримують персональний код. Він забезпечує доступ до соціального захисту та пільг, зокрема:

  • Виплату на проживання: для людей або родин, дохід яких є нижчим від прожиткового мінімуму. Перший дорослий член родини отримує один прожитковий мінімум (150 євро), другий дорослий – 0,8 прожиткового мінімуму (120 євро), неповнолітні діти – 1,2 прожиткового мінімуму (180 євро).
  • Виплату на дитину: 60 євро на місяць на першу та другу дитину в родині та 100 євро на третю та кожну наступну дитину. Починаючи з третьої дитини, великі родини отримують виплату у розмірі 300 євро на місяць, а починаючи з сьомої дитини – 400 євро на місяць.
  • Батьківську виплату: одному з батьків дитини віком до півтора року. Сума компенсації становить 584 євро на місяць протягом максимум 545 днів.
  • Виплату по безробіттю: 292 євро на місяць.
  • Пенсію: для пенсіонерів, які отримують пенсію в Україні. Якщо рівень української пенсії нижчий, ніж національний рівень пенсії в Естонії (275 євро), ви можете попросити про компенсацію різниці.
  • Виплату по інвалідності: від 12,79 до 241,64 євро на місяць.
Виплата на шкільне навчання

Виплата на шкільне навчання – це одноразова виплата у розмірі 50 євро для всіх дітей шкільного віку (віком 7–19 років), які отримали міжнародний захист або тимчасовий захист та йдуть до школи в Естонії вперше. Виплачує її Естонська рада у справах біженців і призначена вона для покриття витрат, пов’язаних з початком школи. На виплату на шкільне навчання можна подати заяву щодо всіх дітей шкільного віку, які почали або мають почати своє навчання в Естонії вперше в 2022 році. На час подання заяви дитина має бути вже записана до школи. Заява подається від імені дитини/дітей їхніми батьками або опікунами.

Компенсація витрат на проживання для українських біженців від війни

Якщо ви отримали тимчасовий захист та переходите з тимчасового помешкання на постійне місце проживання, ви маєте право на отримання одноразової виплати для покриття витрат на укладання договору про оренду. Витрати будуть відшкодовані після того, як ви знайдете придатне помешкання.

  • Для отримання компенсації потрібно подати заяву до місцевих органів самоврядування.
  • Виплата виплачується біженцю від війни, орендодавцю або іншій особі (наприклад, волонтеру, який допомагає біженцю від війни), який поніс витрати, пов’язані з житлом для біженця від війни (наприклад, придбання меблів або предметів домашнього вжитку, виконання ремонтних робіт). Рішення щодо того, кому відшкодовувати витрати, приймається місцевими органами самоврядування.
  • З 1 червня максимальна сума одноразової виплати становить 1200 євро. Необхідність виплати компенсації оцінюється місцевими органами самоврядування.
Доступ до системи охорони здоров’я

Усі особи, які перебувають в Естонії, отримують невідкладну медичну допомогу, якщо у них є серйозна проблема зі здоров’ям або загрозливий для життя стан, навіть якщо особа, яка прибула до Естонії, ще не має безпосередньої правової підстави для перебування в країні.
Невідкладна медична та стоматологічна допомога, тестування на COVID-19 та вакцинація від нього, а також медичні послуги, пов’язані із захистом громадського здоров’я, гарантовані для українців, які отримали тимчасовий захист.
Українці, які отримали дозвіл на тимчасове проживання, прирівнюються до естонців, тобто вони мають такі ж права на отримання медичного страхування, медичних послуг або субсидованих ліків тощо. Однак, отримання дозволу на проживання та естонського персонального ідентифікаційного коду не дає українським біженцям від війни медичне страхування автоматично. Після отримання дозволу на проживання потрібно подати заявку на отримання медичного страхування.
Українці, які прибувають до країни, можуть пройти безкоштовний загальний медичний огляд, який проводиться в лікарнях лікарняної мережі. Під час цього медичного огляду пацієнти проходять загальну перевірку стану здоров’я та огляд на наявність інфекційних захворювань, отримують щеплення, за його необхідності, і отримують необхідні рецепти на ліки.
Під час медичного огляду стан здоров’я біженця від війни реєструється в його медичній картці. За необхідності лікар направляє біженця від війни до спеціалізованого лікаря і приймає рішення щодо продовження поточного лікування та/або лікування хронічних захворювань.
Для реєстрації на медичний огляд вам потрібно звернутися до лікарні безпосередньо у відповідному регіоні:

  • Лінія допомоги сімейних лікарів 1220 (+372 634 6630, якщо телефонуєте з іноземного номера телефону) пропонує медичні консультації англійською та російською мовами. За необхідності вас перенаправлять на лінію невідкладної допомоги 112.
  • Українці можуть вирішити свої проблеми зі здоров’ям (поновлення рецепту, хронічні захворювання, інші питання) у центрах сімейного здоров’я.
  • Аптеки також продають медичну продукцію, окрім наркотичних та психотропних речовин, на підставі фізичних рецептів, виданих в Україні. Фармацевт повинен бути здатний чітко зрозуміти, який вид медичного препарату було виписано особі.
  • Естонська держава також фінансує послуги лікування для українців стосовно ВІЛ, туберкульозу або споживання наркотичних препаратів. Див. більше інформації на вебсайті Інституту розвитку здоров’я.

Психосоціальна підтримка доступна у приймальних центрах та в центрах розселення. За номером телефону підтримки в кризовій ситуації 116 006 (+372 6147 393) можна отримати психічну підтримку. Крім того, ви також можете спілкуватися в онлайн чаті за посиланням www.palunabi.ee/en. Підтримка надається естонською, англійською та російською мовами.

Житло

Органи влади Естонії пропонують короткострокове проживання українцям і підтримують їхні пошуки довгострокового місця проживання.
У день прибуття вам потрібно звернутися до приймального центру, яких є два – у Пярну та Тарту. Лише тут ви можете отримати тимчасове житло від держави. У Таллінні приймальний центр працює лише для надання консультацій, тут більше не надаються місця для тимчасового проживання! Приймальні центри надають біженцям невідкладну допомогу та тимчасове проживання у готелях із харчуванням, поки вони шукають місце для довгострокового проживання. Держава гарантує біженцям 30 днів тимчасового проживання і харчування, але не гарантує проживання в одному і тому ж готелі упродовж 30 днів підряд.
Варіанти довгострокового житла від держави:

  • розміщення в соціальному житлі від місцевих органів самоврядування;
  • оренда квартири з допомогою місцевих органів самоврядування;
  • проживання з волонтерами за узгодження з місцевими органами самоврядування.

Незалежний пошук житла та оренда. Якщо у вас є родичі або знайомі в Естонії, які можуть розмістити вас у себе, вам варто звернутися до них. Крім того, ви можете шукати житло на порталі нерухомості, створеному у співпраці з Радою соціального страхування, який містить пропозиції для українських біженців.

Ви можете також шукати квартири для оренди на вільному ринку через kinnisvara24.ee, city24.ee та kv.ee.

 

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може надати вам тимчасове розміщення (на декілька місяців). Зверніться до команди з питань переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Послуги консультування щодо освіти для українських дітей, молоді та їхніх батьків пропонуються з метою надання їм допомоги зі знаходженням найбільш підходящих можливостей для навчання на початковому, загальному та професійному рівні та з вибором кар’єрного шляху. Послуги консультування почали надавати 1 червня за адресою Tõnismagi 14 у м. Таллінн, ви можете отримати їх там або за телефоном.
Шкільне навчання є обов’язковим для дітей шкільного віку у межах, визначених законом. Естонія надає дітям та молоді з України можливості продовжувати своє навчання у короткостроковій та довгостроковій перспективі. У випадку короткострокового плану немає чіткого очікування, що учень буде продовжувати своє навчання в Естонії на постійній основі, але передумови встановлені. Мета довгострокового плану полягає в інтеграції дітей у місцеву систему освіти.

Діти й молодь, які прибули до Естонії, можуть брати участь в освітньому процесі таким чином:

  • Дошкільна освіта, у дитячих садках та закладах по догляду за дітьми дошкільного віку (1,5-7 років).
  • Базова освіта, в основному обов’язкові загальноосвітні школи для дітей та молоді (7-17 років).
  • Повна середня, професійна та вища освіта – у загальноосвітніх школах І-ІІІ ступеню, професійних училищах та університетах.
  • Навчання та діяльність за інтересами в навчальних закладах, включаючи школи за інтересами, зазвичай починаючи з 7 років.
  • Робота з молоддю – у центрах для молоді для дітей і молоді віком від 7 до 26 років.

Заяву на отримання місця у школі або дитячому садку можна подати в місцевому муніципалітеті навіть до того, як ви отримаєте особисте посвідчення, тимчасовий захист або постійне місце проживання.
Вища освіта в Естонії безкоштовна, за посиланням є інформація англійською мовою щодо декількох стипендій, заснованих для українських студентів.

Транспорт

Щоб користуватися громадським транспортом у Таллінні, усі українські біженці, зареєстровані в Центрі для біженців, отримують квиток – єдину картку (або «зелену картку»).
Тарту також забезпечує українських біженців безкоштовним проїздом на міських автобусах протягом усього року, для цього видається персоналізована автобусна картка на основі особистого коду.

Допомогу у працевлаштуванні

Після прийняття рішення про надання тимчасового захисту і рішення про надання дозволу на тимчасове проживання ви можете починати працювати або зареєструватися як безробітна особа.

Щоб знайти роботу, ви можете зареєструватися як безробітна особа в найближчому офісі Фонду страхування на випадок безробіття. Щоб зареєструватися як безробітна особа, принесіть із собою посвідчення особи та рішення про надання дозволу на проживання.
Поки ви шукаєте роботу, вам буде виплачуватися допомога по безробіттю, якщо ви працювали не менше 180 днів протягом 12 місяців до реєстрації безробітним (у тому числі на території України), виховували дитину до 8 років, навчалися за денною формою або займалися іншою подібною діяльністю. Розмір допомоги по безробіттю становить 292 євро на місяць і її можна отримувати до дев’яти місяців. Допомога не виплачується, якщо у вас є інший дохід, що перевищує 292 євро на місяць.

Вакансії роботи для людей, які прибувають з України, доступні тут та на вебсайті Фонду страхування на випадок безробіття.

Естонія планує запровадити пільгові умови для українського бізнесу, який перенесе свою діяльність за межі України, зокрема, пільгове оподаткування та варіанти транспортування. Українцям, які продовжують працювати на українські підприємства (наприклад, віддалено), дозволено проживати в Естонії, але вони не зобов’язані платити податки уряду Естонії. Startup Estonia надає стартап візи для підприємців та обдарованих українців.

Ці правила будуть діяти максимум упродовж одного року. Можливе продовження цього терміну.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

ЛГБТІ+ особи в Естонії можуть стикатися з правовими проблемами, які не виникають у не ЛГБТІ+ жителів. Одностатева сексуальна активність є легальною в Естонії. З 2016 року одностатеві пари можуть зареєструвати свої відносини як угоду про співмешкання (цивільний союз), що дає їм майже всі такі ж правові засоби захисту, що й гетеросексуальним парам. Незважаючи на це, одностатеві пари не можуть укладати шлюб. Однак, Естонія визнає одностатеві шлюби, укладені за кордоном.

Самотні геї, лесбійки та бісексуальні особи можуть подавати прохання про усиновлення, а одностатевим парам дозволено надавати опіку. Одностатеві пари не можуть спільно усиновити дитину, оскільки естонське законодавство визначає, що це може зробити лише одружена пара. Однак, згідно із Законом про зареєстроване партнерство парам дозволено усиновлювати прийомних дітей.
Крім того, лесбійські пари мають доступ до програм штучного запліднення.

Правове визнання ґендеру

З 2002 року в Естонії трансґендерним особам дозволено змінювати їхній офіційно зареєстрований ґендер та ім’я. Крім того, вони не повинні проходити операцію зі зміни статі, стерилізацію або розлучатися зі своїм партнером. Однак, ця процедура вимагає отримання діагнозу про ґендерну дисфорію/психологічного заключення та обов’язкового медичного втручання.

Місцеву підтримку
ЛГБТ+ організації

Естонська ЛГБТ асоціація пропонує безкоштовне попереднє психологічне консультування англійською, російською та естонською мовами. Також вони можуть допомогти вам знайти ЛГБТ-дружнього психолога чи психіатра.
evelin@lgbt.ee
Також організації підтримають вас у пошуку ЛГБТ-специфічних послуг (зокрема, гормонозамісної терапії), безпечного житла, підтримки спільноти або вирішенні інших питань.
info@lgbt.ee
+372 55515817

Не ЛГБТ+ організації, які допомагають українцям

Естонський центр прав людини пропонує безкоштовну правову допомогу заявникам на отримання притулку та особам, які отримали міжнародний захист, а також біженцям від війни та їхнім рідним, які перебувають в Естонії. Центр також має досвід надання консультацій та представлення інтересів ЛГБТ+ заявників. Звернутися до них можна англійською або російською мовами.
info@humanrights.ee
+372 644 5148

Естонська рада у справах біженців допоможе вам із житлом, харчуванням, ліками, одягом, роботою або іншими щоденними потребами.
+372 5665 9118
anu@pagulasabi.ee
Інформаційний центр Ради у справах біженців: Liivalaia 28, Таллінн; години роботи: 10-17

Інформаційний та приймальний центр міста Таллінн: Niine 2, Таллінн; години роботи: 24/7

Конгрес українців Естонії
ukr.est.congress@gmail.com
+372 5232275
Асоціація українських організацій в Естонії
info@ukraine.ee
ukrainaoae@gmail.com
+372 55659763

Підтримку з домашніми тваринами

Ви можете приїхати до Естонії зі своїми тваринами, на яких немає документів.
Необхідно заповнити відповідний бланк (естонською, українською або англійською мовою) при перетині кордону та відправити його на електронну адресу Ради з питань сільського господарства та продовольства: pta@pta.agri.ee.

Як тільки департамент отримає сповіщення, він звернеться до власника тварини й домовиться щодо огляду, вакцинації та мікрочіпування тварини. Вимагається ізоляція принаймні впродовж 21 дня.

Ветеринари або клініки для тварин пропонують допомогу для тварин, які потребують ветеринарного огляду.
Невідкладну цілодобову допомогу пропонують такі клініки:
Клініка Rannamõisa PetCity, телефон 15 222 (Rannamõisa tee 8, Таллінн).
Клініка Small Animal Emergency Clinic, телефон +372 502 3191 (Mustamäe tee 44-2, Таллінн).
Small Animal Clinic від Естонського університету природничих наук +372 731 3224 (протягом дня), +372 503 3878 (вночі) (Kreutzwaldi 62, Тарту).
Естонське товариство захисту тварин допоможе оплачувати рахунок за надання невідкладної медичної допомоги, якщо ви зателефонуєте за номером +372 519 461 46.
Різні організації активно надають допомогу з харчуванням та необхідним обладнанням для домашніх тварин. Наприклад, допомогу пропонує Естонське товариство захисту тварин +372 519 461 46, info@loomakaitse.eu та Естонський кінологічний союз +372 534 990 80.