Мальта

Мальта – це маленька країна, яка залишається країною Європи, що надає ЛГБТІ особам більший доступ до прав. Більше того, Мальта пропонує базовий набір послуг підтримки для українців, які втікають від війни, зокрема, право на працевлаштування, житло, освіту та соціальний захист. Також Мальта є однією з точок входу міграційних потоків до Європи, тому країна має добре налагоджену інфраструктуру міграційної служби. Але майте на увазі, що відносно невелика кількість українців зареєструвалася для отримання тимчасового захисту, тому можливо, що влада досі не виробила практики для деяких складних чи унікальних випадків.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Якщо ви – громадянин України, який шукає захисту на Мальті, ви повинні подати заяву про отримання статусу тимчасового захисту до Агентства міжнародного захисту (IPA).
Після надання тимчасового захисту ви можете працювати, реєструватися на обов’язкове медичне страхування і мати право на соціальну допомогу від уряду Мальти.
На Мальті тимчасовий захист надається також особам без громадянства та громадянам не України, а інших країн, які можуть довести, що вони законно проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого у відповідності до законодавства України, і які нездатні повернутися в безпечних та тривалих умовах до країни або регіону свого походження.
Відповідно до положень Директиви про тимчасовий захист, власники статусу мають право на таке:

  • дозволи на проживання;
  • доступ до ринку праці та житла;
  • соціальне забезпечення та допомога;
  • медичні послуги (зокрема, як мінімум, основна невідкладна допомога та основне лікування захворювання);
  • доступ до освіти для дітей та підлітків.

Власники статусу тимчасового захисту отримають дозвіл, дійсний до 4 березня 2023 року. Якщо причини надання тимчасового захисту залишатимуться дійсники, цей статус може бути поновлений на ще два послідовних періоди по 6 місяців кожен, тобто до 4 березня 2024 року.

Фінансову підтримку

Для отримання соціальної допомоги вам потрібно подати заяву на отримання пільг через один із servizz.gov хабів.
Будучи одержувачем статусу тимчасового захисту, ви можете отримати допомогу, еквівалентну основній соціальній допомозі. Це право на основну соціальну допомогу є доступним відразу після отримання свідоцтва про тимчасовий захист.
Якщо ви живете на самоті, соціальна допомога надається лише особисто вам. Однак, якщо ваше домогосподарство складається і з інших членів родини, вашій сім’ї надається додаткова соціальна допомога, включаючи виплати для інших членів родини. Ці виплати можуть виплачуватися вам у щотижневих чеках, поки ви не зможете відкрити рахунок у місцевому банку. Ви будете отримувати ці виплати, поки не займетеся прибутковою діяльністю або поки не закінчиться період дійсності вашого статусу тимчасового захисту, наданого Мальтою.

Доступ до системи охорони здоров’я

Ви маєте право на безкоштовну медичну допомогу, якщо у вас є свідоцтво від IPA (статус тимчасового захисту). Якщо ви не зареєстровані в IPA, ви повинні користуватися своєю власною медичною страховкою або самостійно платити за послуги.
На Мальті є різні державні медичні центри, тому, будь ласка, зателефонуйте за цим номером, щоб дізнатися про найближчий до вас: +356 21 231 231
112 – це номер для надзвичайних ситуацій.

Житло

Житло, фінансоване державою, доступне для українців через систему приймальних центрів для спошукачів притулку, хоча більшість новоприбулих проживають з членами своєї родини та друзями.
Ви можете запитати про варіанти проживання на https://homeaffairs.gov.mt/en/MHAS-Departments/awas/Pages/AWAS.aspx.

Доступ до освіти

Щоб записати свою дитину до державної школи на Мальті, вам потрібно заповнити цей онлайн формуляр або завантажити примірник тут. Доступ до шкіл Мальти надається дітям за умови їхньої повної вакцинації від хвороб згідно з поточним Мальтійським національним графіком щеплень, застосовним до мальтійських та іноземних учнів, які відвідують мальтійські школи. За відсутності карти щеплень Мальтійські органи охорони здоров’я безкоштовно забезпечать українських дітей усіма необхідними щепленнями.

Транспорт

Немає жодної інформації про винятки щодо транспорту для українців на Мальті.

Допомогу у працевлаштуванні

Ви можете починати працювати відразу після отримання статусу тимчасового захисту.
Якщо вам запропонували роботу на Мальті, ви повинні зареєструватися в органах влади. Вам потрібно надати копію свідоцтва від IPA (про статус тимчасового захисту) своєму роботодавцю, який повинен зареєструвати вас як свого працівника. Починати працювати на Мальті без цієї реєстрації – нелегально.

Open Application Porthole доступний для осіб, які постраждали від поточної воєнної ситуації в Україні. Якщо ви шукаєте можливостей на Мальті, вони вам допоможуть.

Також ви можете шукати роботу на популярних мальтійських платформах, наприклад,

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

У 2022 році Мальта запровадила рівноправний шлюб, новий ліберальний закон про визнання ґендеру, заборону на конверсійну терапію та новаторські засоби захисту для інтерсекс осіб.

Одностатеві пари на Мальті мають право одружуватися або створювати цивільний союз. Останній надає парам точно такі ж юридичні права та обов’язки, як і шлюб, включаючи право на спільне усиновлення дітей.

На Мальті немає жодних обмежень щодо одруження, пов’язаних з проживанням. Щоб подати заяву на одруження (Прохання про публікацію імен заручених до шлюбу), ви повинні заповнити Формуляр RZ1 і подати його до Реєстру шлюбів у Валетті або Гозо разом з документами, перерахованими нижче. Це стосується і цивільних, і релігійних шлюбів.
Заява повинна бути отримана принаймні за 6 тижнів до дати вашого запланованого шлюбу, але не більш ніж за 3 місяці до нього. Після прибуття до Мальти перед своїм весіллям ви повинні відвідати Реєстр шлюбів у Валетті або Гозо для остаточного вирішення справ. На цьому прийомі ви повинні представити свої паспорти.
Документи:

  • Прохання про публікацію імен заручених до шлюбу (Формуляр RZ1);
  • Заяви під присягою (Формуляр RZ2);
  • Оригінал повного свідоцтва про народження, в якому вказані імена обох ваших батьків;
  • Паспорт;

Інші важливі документи, зокрема, свідоцтво про неодружений статус від вашого місцевого реєстратора – тобто Свідоцтво про відсутність перешкод (якщо ви не були одружені раніше), ухвала суду, яка остаточно та безповоротно вступила в силу, та попередні свідоцтва про укладення шлюбу (якщо ви були одружені раніше тощо).

Мальтійське законодавство надає право всиновлення одруженим парам, цивільним партнерам та самотнім особам, включно з самотніми ЛГБТ особами. Крім того, на Мальті лесбійські пари мають право на штучне запліднення. Сурогатність наразі є незаконною незалежно від сексуальної орієнтації.

Правове визнання ґендеру

Трансґендерні особи можуть змінити свої офіційні документи, просто заповнивши аффідевіт у нотаріуса, що виключає будь-яку вимогу щодо медичних процедур зі зміни статі. Однак, операція зі зміни статі та гормонозамісна терапія не є безкоштовними і не завжди легкодоступні.

Місцеву підтримку
ЛГБТ+ організації

Мальтійський рух за права геїв (Malta Gay Rights Movement (MGRM))
MGRM пропонує різні послуги підтримки для ЛГБТІ+ осіб, а також їхніх родин та друзів. До них відносяться Національна гаряча лінія для геїв, щотижнева зустріч для ЛГБТІ+ молоді, соціальна робота та консультаційна підтримка, юридичні консультації та онлайн підтримка за допомогою електронної пошти та соціальних мереж.
32, Parish Street, Mosta, MST 2021, Мальта.
T: +356 2143 0009
M: +356 9925 5559
Електронна пошта: mgrm@maltagayrights.org

LGBTI+ Gozo
Організація пропонує багато різних послуг квір-молоді та старшим людям, а також батькам квір-осіб.
lgbtigozo@gmail.com
+356 99356622

Не ЛГБТІ+ організації, які допомагають українцям

CARITAS MALTA
Соціальна допомога, психологічна та психічна підтримка (групи підтримки). Години роботи: понеділок–п’ятниця з 8.00 до 20.00 (з 8:00 до 13:45 протягом літа). Для призначення зустрічі зверніться до них електронною поштою або телефоном. Офіс: 5, Triq l-Iljun, Il-Furjana. Контактна інформація: +356 2590 6600 | info@caritasmalta.org | Facebook: https://www.facebook.com/CaritasMalta/

Єзуїтське служіння для біженців
Юридичні консультації, медичні послуги, психологічна підтримка. Години роботи: понеділок–п’ятниця з 10:00 до 16:00, четвер з 09:00 до 12:00. Для призначення зустрічі зверніться до них електронною поштою або телефоном. Офіс: St. Aloysius Sports Complex, 50, Triq ix-Xorrox, Birkirkara. Контактна інформація: +356 2144 2751 | info@jrsmalta.org.mt | Facebook: https://www.facebook.com/jrsmaltapage

Мальтійська комісія для емігрантів (MALTA EMIGRANTS' COMMISSION)
Соціальна підтримка (консультування щодо базових потреб, курси англійської мови, проживання) Години роботи: понеділок–п’ятниця з 8.30 до 12.30 і з 15:00 до 17:00 (з 8:30 до 13:30 протягом літа). Офіс: Dar l-Emigrant, Castille Place, Valletta. Контактна інформація: +356 2122 2644 ; +356 2123 2545 ; +356 2124 0255 | mecmalta@vol.net.mt

RICHMOND FOUNDATION
Психологічна підтримка, проживання. Години роботи: з понеділка по п’ятницю – з 08.00 до 16.00. Офіс: 424, Triq St Joseph High, Santa Venera. Контактна інформація: +356 2122 4580 | info@richmond.org.mt | Facebook : https://www.facebook.com/Richmond-Foundation-Malta-479876322105216

Підтримку з домашніми тваринами

Домашні тварини, привезені з України, не повинні проходити серологічні тести на титри антитіл від сказу і можуть бути ввезені без попередньої особистої заяви на отримання дозволу. Транспортні компанії (повітрям або паромом) та співробітники митниці проінформують Управління ветеринарного регулювання (VRD) про прибуття та кількість тварин, які прибувають з України. VRD гарантує карантин цих тварин протягом необхідного періоду і безкоштовно проведе необхідні процедури.