Словаччина

Загалом Словаччина приймає вимушених переселенців з України і пропонує їм житло, соціальні виплати і освіту. Однак, процеси подання заяви є різними для різних груп людей, а для отримання соціальних виплат українці повинні подати заяву до Міністерства праці, соціальної політики і сім’ї. Одностатеві пари визнані лише у випадку, якщо шлюб був укладений за кордоном, але вони не можуть усиновити дитину як пара. До 2022 року процедура правової зміни ґендеру вимагала стерилізації, а фактичне застосування змін у законодавстві досі незрозуміле.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист Словаччина надає тимчасовий захист людям, які вимушено покидають Україну через військову агресію Росії. Детальна інформація доступна тут: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_en

Громадяни України з біометричним паспортом можуть в’їхати до Словаччини за безвізовим режимом і перебувати тут без візи максимум 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. В’їзд дозволений усім особам, що втікають від конфлікту. Після проведення індивідуального оцінювання в’їзд буде також дозволений особам без дійсних проїзних документів (біометричного паспорту, візи). Наприклад, можна ідентифікувати свою особу за допомогою дійсного або недійсного проїзного документу, посвідчення особи, водійського посвідчення або будь-якого іншого документу з фотографією разом зі свідоцтвом про народження.
Що стосується неповнолітніх, заява про застосування тимчасового прихистку має бути зроблена у «гарячих точках» (центрах з великою місткістю) особисто законним опікуном або опікуном, призначеним у судовому порядку; неповнолітній має бути присутнім при оголошенні заяви.
Якщо у вас є проїзний, ідентифікаційний або інший документ, вам негайно буде надано тимчасовий захист. Якщо ні, вашу заяву розглядатимуть щонайбільше протягом 30 днів. Якщо вашу заяву про отримання тимчасового прихистку схвалять, вам видадуть дозвіл на перебування, позначений «DOČASNÉ ÚTOČISKO» (раніше документи позначали відміткою «ODÍDENEC».

Згідно з Директивою, тимчасовий захист надається на один рік по 27 країнах ЄС (до березня 2023 року) з можливістю подальшого продовження дії на термін до одного року. Для новоприбулих з України цей тимчасовий захист може бути розширений на членів родини, які перебувають на утриманні, а не тільки на близьких членів родини. Таким чином, не лише чоловік/дружина, неповнолітня дитина, батько/мати неповнолітньої дитини, але також і інший близький родич, який проживає у цьому ж домогосподарстві і повністю або частково залежить від свого родича, може подати заяву на тимчасовий захист разом з громадянином України.

Громадяни України і члени їхніх сімей, які втікають від війни в країні, можуть подати заяву на отримання тимчасового захисту в Словаччині електронним способом, через онлайн послуги (українською, словацькою і англійською) Міністерства внутрішніх справ, що пришвидшить процес розгляду заяви.

Якщо громадянин України бажає подати заяву на отримання тимчасового захисту, можна звернутися до великих реєстраційних центрів, що знаходяться у наступних місцях:

Управління поліції у справах іноземців займається заявами:

  • з понеділка по п’ятницю – з 07.00 до 19.00
  • субота, неділя – з 07.00 до 15.00

Управління поліції у справах іноземців у Братиславі, Дунайській Стреді, Трнаві, Прешові і Кошице приймають заяви на тимчасовий захист лише від вагітних жінок, сімей з дітьми (лише якщо принаймні одній дитині менше 6 років), людей віком від 65 років та інших вразливих осіб. Що стосується інших, буде забезпечено транспортування до великого реєстраційного центру.

Контактні номери телефону: 0850 211 478, +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662, Telegram/Signal: +421 908 767 853 (лише голосові дзвінки)
ua.gov.sk – портал державних адміністративних органів Словацької Республіки
www.ukraineslovakia.sk – вебсайт, заснований Лігою з прав людини і ГО Mareena
Гарячі лінії Міністерства внутрішніх справ для осіб, які розмовляють українською мовою: +421 513 816 111 і +421 259 765 111
OZ Sme spolu (Ми є разом): +421 911 201 889

Фінансову підтримку

У лютому-квітні 2022 року переміщені особи мали доступ до соціального захисту від Міністерства праці, соціальної політики і сім’ї після отримання дозволу на перебування з позначенням «ODÍDENEC». Однак, з травня 2022 року вони мають право на фінансову допомогу від OSN, UNHCR, UNICEF і Червоного Хреста, які надають підтримку органам влади Словаччини. Цю фінансову допомогу будуть виплачувати українцям з червня 2022 року.

Сума буде розрахована на підставі кількості членів родини і їхнього віку, максимальна сума становить 380 євро. Ці суми були встановлені урядом Словаччини відповідно до таблиці, наведеної нижче. Всі організації, які беруть участь у програмі невідкладної готівкової допомоги, погодилися з урядом Словаччини щодо надання однакової суми допомоги. Родини, у складі яких є особа з тяжкою інвалідністю, можуть отримати додаткову готівкову допомогу, розмір якої ґрунтується на оцінці. UNHCR і Червоний Хрест спрямують ці родини до UNICEF та IOM, які проведуть оцінювання і на його основі нададуть підтримку.

Категорія Визначення Сума на особу на місяць
Дорослі Віком від 18 років 80,00 євро
Дитина (немовля або дитина, яка починає ходити) ≤ 3 років 160,00 євро
Дитина від 3+ до <18 років 60,00 євро

 

Докладніша інформація щодо надання цієї підтримки зазначена в Інформації про фінансову допомогу з боку міжнародних організацій.
Діти з України мають право на виплату на харчування у дитячому садку і початковій школі (поки вони їх відвідують).
Для отримання детальнішої інформації словацькою та українською мовами, а також бланків заяв, відвідайте, будь ласка, вебсайт Центрального управління праці.

Доступ до системи охорони здоров’я

Після пред’явлення доказу наявності тимчасового захисту українці можуть отримувати невідкладну медичну допомогу і вартість цих послуг буде покриватися з бюджету Міністерства охорони здоров’я. Вони можуть отримати невідкладну медичну допомогу протягом перших 30 днів після в’їзду до Словаччини навіть без документу, який підтверджує їхній статус тимчасового захисту. Після отримання документів вони матимуть необмежений доступ до невідкладної медичної допомоги. Всі громадяни України мають право на безкоштовне щеплення від коронавірусу.

Житло

Після того, як ви перетнете кордон, представники урядових і неурядових організацій допоможуть вам знайти житло. Уряд Словаччини заохочує своїх громадян пропонувати своє житло і надає їм за це фінансову підтримку. Також існують гуманітарні центри Міграційної служби, де особа може перебувати до знаходження іншого житла, але українців приймають до них лише за наявності вільних місць, що буває зрідка, оскільки ці центри в основному призначені для біженців, а не осіб, які просять про тимчасовий захист.
Для отримання інформації про різні форми допомоги відвідайте, будь ласка, наступні сторінки:

Kto pomôže Ukrajine (Хто допоможе Україні) – платформа, яка охоплює різні форми допомоги (житло, психологічна, медична, фінансова допомога)

Pomoc pre Ukrajinu (Допомога для України) – списки державного житла, готелів і приватного житла

SOS Ukraine Slovakia - Українська громада у Словаччині
Гаряча лінія +421 911 201 889
Електронна адреса: ukrajina.sk.sos@gmail.com
Facebook: Ukraine-Slovakia SOS

Доступ до освіти

Після подання заяви на отримання тимчасового захисту діти можуть відвідувати школу у Словаччині; переміщені особи можуть звернутися до місцевого дитячого садка, початкової або середньої школи і записати до них своїх дітей. Школа перевірить рівень їхньої освіти і знання словацької мови і помістить їх у відповідний клас. Після запису до школи дитині також забезпечать можливість вивчення словацької мови одночасно з проходженням навчання.
Докладнішу інформацію можна знайти на вебсайті Міністерства освіти Словацької Республіки.
Інформацію для студентів вищих навчальних закладів можна знайти на вебсайті SAIA, n. o.

У студентів з України є дві можливості навчатися у словацькому університеті:

  • недипломне навчання (так звана «академічна мобільність») – для тих, хто вже розпочав своє навчання в українському університеті (на рівні бакалаврату, магістратури або докторантури) і хотів би отримати заліки ECTS з окремих предметів, які згодом будуть визнані в рідному університеті (якщо на вебсайті відповідного університету немає спеціально вказаних контактних даних для українських студентів, пошукайте контактні дані його відділу міжнародних зв’язків).
  • повноцінне дипломне навчання – студенти мають бути офіційно прийняті до словацького університету для дипломного навчання, що зазвичай означає, що вони повинні пройти офіційний процес прийому.

Також існує легальна можливість так званого переведення навчання з українського університету до словацького університету. Цей процес залежить від наявності вакантного місця у вибраному словацькому університеті і переліку заліків та екзаменів, які українські студенти вже склали в українському університеті. Прийняття рішення покладається виключно на університет.
Для повноцінного навчання у магістратурі студенти повинні надати диплом і додаток до диплома про закінчення хоча б бакалаврату. Для повноцінного навчання в аспірантурі особам потрібно надати диплом і додаток до диплома про закінчення хоча б магістратури. Для отримання можливості використання вищезгаданих документів для прийому на навчання, можливо, їм доведеться пройти процес визнання (див. Детальнішу інформацію про визнання за посиланням https://www.minedu.sk/recognition-of-foreign-diplomas/.

Транспорт

Транспортні засоби, зареєстровані в Україні, будуть звільнені від сплати дорожнього збору на автострадах.
Словацька залізнична компанія запровадила безкоштовний проїзд на всіх поїздах для громадян України з дійсним паспортом або ID карткою. На поїздах без обов’язкових квитків із зазначенням місця також можливий проїзд без такого дійсного квитка.
Декілька регіонів Словаччини запроваджують безкоштовний проїзд автобусами.
Інформацію про залізничне і автобусне сполучення можна знайти ТУТ.

Допомогу у працевлаштуванні

Особи, яким надано тимчасовий захист, можуть виходити на ринок праці негайно після отримання визнання свого статусу, що дозволяє працедавцям наймати людей, які ще не мають дозволу на роботу, без примусового дотримання додаткових вимог, які зазвичай застосовувалися до працевлаштування громадянина третьої країни у Словаччині. Це означає, що працедавці можуть наймати людей навіть без дозволу на роботу, просто з наданим статусом тимчасового захисту.
Якщо особам надали тимчасовий захист, вони можуть працювати у Словаччині без необхідності отримання будь-яких інших дозволів. Однак, вони не мають права вести бізнес (або бути самозайнятою особою).
Практичну інформацію, поради і посилання на вебсайти, пов’язані з пошуком роботи в Словаччині, можна знайти тут.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Словаччина надає одностатевим парам обмежені законні права, зокрема щодо успадкування, однак, з 2022 року країна не визнає одностатеві шлюби чи цивільні союзи, хоча одностатеві шлюби, укладені за кордоном, визнані законодавством Словаччини, їм дозволено перебувати і проживати в Словаччині. У 2018 році Європейський Суд ухвалив, що термін «сторона подружжя» є ґендерно нейтральним і не обов’язково має на увазі особу протилежної статі. Одностатеві пари, які проживають у Словаччині, але до цього уклали шлюб у країні-члені ЄС, що легалізувала одностатеві шлюби, і в яких один партнер є громадянином ЄС, мають повноцінні права проживання в результаті ухвали. Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про своє дотримання ухвали і визнання одностатевих шлюбів.
Законодавство Словаччини дозволяє будь-якій особі усиновлювати дітей. Однак, особи, які не перебувають в одному шлюбі, не можуть усиновити одну і ту ж дитину. Для неодружених пар це означає, що лише один партнер з пари може усиновити дитину.

Правове визнання ґендеру

У Словаччині трансґендерним особам дозволено змінювати офіційно зареєстрований ґендер з 1995 року. З 2022 року ця процедура більше не вимагає проведення операції і стерилізації. Оскільки це законодавство було прийнято зовсім нещодавно, його фактичне застосування досі не повністю зрозуміле.

Місцеву підтримку

PRIZMA Kosice

Для представників ЛГБТІ спільноти, які приїжджають зі словацько-українського кордону і мандрують далі:

  1. Забезпечення транспортування автомобілем зі словацько-українського кордону «Vyšné Nemecké – Ужгород» до Košice і його околиць (за необхідності можлива домовленість про ЛГБТІ-дружнє транспортування далі).
  2. Допомога у налаштуванні контакту представників ЛГБТІ-спільноти, що їдуть до інших країн, з іншими ЛГБТІ+ організаціями, які надають підтримку (у Празі, Будапешті тощо).
  3. Допомога у пошуках тимчасового житла, безпечного для ЛГБТІ спільноти у Košice (за необхідності, надання такого житла в інших місцях).

Для представників ЛГБТІ спільноти, які зацікавлені у тому, щоб залишитися у Словаччині, особливо у Košice і його околицях, також пропонуються такі послуги:

  1. Безкоштовна психологічна підтримка
  2. Допомога щодо потреб ЛГБ осіб
  3. Допомога щодо потреб трансґендерних осіб
  4. Безпечне середовище для зустрічей з іншими ЛГБТІ+ особами

Представникам

ЛГБТІ спільноти, які не мають громадянства України і не можуть повернутися до своєї рідної країни через загрозу переслідування, пропонується підтримка, їм також надають інформацію та контактні дані відповідних організацій, які можуть допомогти у процесі подання заяви на отримання притулку.
Для подання прохання про допомогу та підтримку потрібно надіслати лист на адресу: help@pridekosice.sk