Ірландія

Ірландія – це одна з країн ЄС, яка гарантує законні права для ЛГБТІ осіб. Подібно до інших країн-членів ЄС, Ірландія надає статус тимчасового захисту українцям, що втікають від війни, забезпечуючи їх такими ж правами, що і громадян Ірландії. Це охоплює право на працевлаштування, освіту, а також соціальне забезпечення та охорону здоров’я.
Будь ласка, зверніть увагу на те, що, хоча Ірландія не входить до Шенгенської зони, вона відмінила свої візові вимоги до українців, але пам’ятайте: якщо ви подорожуєте з членами сім’ї, які не є громадянами України, для в’їзду до Ірландії їм може знадобитися віза.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Наразі громадянам України не потрібна віза, аби подорожувати до Ірландії. Вам також не потрібне підтвердження вакцинації від COVID-19 і не потрібно проходити тест на COVID-19 перед приїздом.
Якщо у вас немає діючого паспорта, для подорожі до Ірландії ви можете скористатися іншим видом посвідчення особи (наприклад, національною ID карткою, паспортом із закінченим терміном дії або свідоцтвом про народження).
Якщо ви подорожуєте з членами родини, які не є громадянами України, їм може знадобитися віза для в’їзду до Ірландії.
Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист біженці з України можуть просити про отримання тимчасового захисту в Ірландії.
Після прибуття вам потрібно звернутися до приймального центру в аеропорту або порту. Якщо ви прибули до аеропорту Дубліна, вас відведуть до приймального центру в конференц-центрі City West Convention Centre в Дубліні.
В іншому разі ви можете отримати допомогу в Центрі підтримки України. Такі центри наразі є в Дубліні, Лімерику і Корку.

  • Дублін: Dublin 8 Intreo Centre, Guild Building, Cork Street, Dublin 8, D08 XH90
  • Корк: Cork City PSC and PPSN Centre, Department of Social Protection, Hanover Street, Cork, T12 PX62
  • Лімерик: Dominick Street, Limerick, V94 X327

Після прибуття до Ірландії вас зустріне персонал IPAS – Служби розміщення для міжнародного захисту. Ці спеціалісти допоможуть вам заповнити папери. Ось, що вам потрібно:

  • Лист від Департаменту юстиції або жовтий лист про тимчасовий захист. Оформлюється у Дублінському аеропорту, а саме – у центрі підтримки в Старому терміналі. Завдяки йому ви можете залишати Ірландію і повертатися протягом одного року. Пізніше ви можете продовжити дію жовтого листа на термін до трьох років.
  • Податковий номер PPS: для цього вам потрібно заповнити анкету. Це можна зробити в аеропорту або будь-якому центрі Intreo, тобто Державній службі зайнятості. Номер видають у формі листа. Протягом двох-трьох тижнів приходить ще пластикова картка.
Фінансову підтримку

Після прибуття до Ірландії ви можете подати заявку до Департаменту соціального захисту для отримання допомоги для малозабезпечених. Це щотижнева виплата соціальної допомоги для вас та будь-яких можливих осіб на вашому утриманні (наприклад, дітей).
Щоб отримати будь-яку соціальну виплату в Ірландії, вам потрібен особистий податковий номер (номер PPS).
Соціальна допомога, заявку на яку ви подаєте, залежить від ваших обставин. До деяких щотижневих виплат, доступних для людей, що приїжджають з України, належать, зокрема:

  • Виплата для неповної сім’ї (OFP) – щотижнева виплата для людей віком до 66 років, які виховують дітей без підтримки партнера. Для отримання OFP вам потрібно мати хоча б одну дитину віком до 7 років (існує декілька винятків). Ви можете працювати і отримувати OFP, але ваш дохід не повинен перевищувати певну суму. Якщо вашій дитині більше 7 років, ви можете отримувати щотижневу допомогу під назвою Тимчасова виплата для спошукачів роботи (Jobseeker’s Transitional payment).
  • Тимчасова виплата для спошукачів роботи (JST) – щотижнева виплата для людей, які самостійно виховують дітей, і наймолодша дитина яких – віком від 7 до 13 років. Ви можете працювати і отримувати JST, але ваш дохід не повинен перевищувати певну суму.
  • Виплата для спошукачів роботи (JA) – щотижнева виплата для людей віком від 18 до 66 років, які не працевлаштовані і шукають роботу. Ви можете працювати і отримувати JA. Однак, ви можете працювати лише певну кількість днів і ваш дохід не повинен перевищувати певну суму.
  • Виплата у зв’язку з інвалідністю (DA) – щотижнева виплата для людей віком від 16 до 66 років, які мають інвалідність. Ви можете працювати і отримувати DA, але ваш дохід не повинен перевищувати певну суму.
  • Виплата доглядальнику (CA) – щотижнева виплата для осіб, які доглядають особу, що потребує допомоги через свій вік, інвалідність чи хворобу (зокрема, психічне захворювання). Ви можете працювати і отримувати CA. Кількість годин роботи і дохід не повинні перевищувати певні обмеження.
  • Державна пенсія (без попередніх внесків) (SPNC) – щотижнева виплата для осіб віком 66 і більше років, які мають невеликий дохід або зовсім не мають доходів. Ви можете працювати і отримувати SPNC, але ваш дохід не повинен перевищувати певну суму.
  • Додаткова соціальна допомога (SWA) – щотижнева виплата. Це невідкладна або тимчасова виплата. Наприклад, якщо ви подали заявку на отримання соціальної допомоги, але ще не отримали її, ви можете отримати SWA, поки чекаєте на свою виплату. Деякі люди з України отримали цю виплату, коли вперше прибули до Ірландії.
  • Допомога з орендою – це виплата, призначена допомогти з оплатою вартості особисто орендованого житла.

Ви можете знайти більше інформації про різні види соціальної допомоги, вказані на citizensinformation.ie.

Доступ до системи охорони здоров’я

В Ірландії медичні послуги надаються у державній системі охорони здоров’я Ірландії, очолюваної Міністерством охорони здоров’я (HSE). Ви зможете отримати ті ж медичні послуги, що й люди, які живуть в Ірландії, зокрема:

Усі, хто прибуває до Ірландії згідно з Директивою про тимчасовий захист, також мають право на отримання медичної картки за спрощеною процедурою. Медична картка дозволяє вам безкоштовно відвідувати лікаря, отримувати доступ до інших медичних послуг, а також отримувати ліки за зниженою ціною. Діти віком від 16 років повинні подавати заявку на окрему медичну картку.
Ви повинні подати заявку на вашу медичну картку за допомогою спеціальної заяви на отримання медичної картки (pdf) для людей з України. Бланк заяви на отримання медичної картки також доступний українською мовою (pdf). Також ви можете відправити заповнений вами бланк електронною поштою на адресу PCRS.Applications@HSE.ie або поштою на адресу, вказану на бланку.
Українська громада в Ірландії створила перелік україномовних психотерапевтів з Київського Гештальт Університету, які надають безкоштовні консультації.

Житло

Якщо вам було надано тимчасовий захист, ви можете отримати допомогу з тим, щоб добратися до якогось житла, якщо воно вам потрібне. Після приїзду до Ірландії ви повинні сказати спеціалістам міграційної служби про те, що ви потребуєте житла, і вони спрямують вас до Служби розміщення для міжнародного захисту (IPAS).
Житло від IPAS є безкоштовним і охоплює різні типи розміщення. Наприклад, вас можуть поселити у готель, гостьовий будиночок або інший тип державного чи приватного житла, зокрема, у житло, яке зобов’язалися надати жителі громади. Тип житла, який вам запропонують, залежить від того, що є в наявності на той час. Якщо ви відмовитеся від двох пропозицій житла, ви більше не отримаєте жодних пропозицій.

Волонтерська (приватна) допомога з пошуком житла (НЕ ПЕРЕВІРЕНО):

EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може запропонувати вам лише тимчасове житло (максимум  на декілька місяців). Зверніться до команди з питань розселення за номером +48 571 944 400 або напишіть на адресу info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

В Ірландії всіма питаннями щодо сім’ї і дитинства займається Агентство у справах сім’ї та дітей Túsla.
Підтримка для дітей молодшого віку. Догляд за дітьми в Ірландії доступний для дітей віком від 6 місяців до 15 років. Догляд надається:

  • центрами надання послуг догляду за дітьми;
  • нянями, які піклуються про дітей удома;
  • нянями або гувернантками, які працюють з дитиною вдома.

Держава надає допомогу з оплатою догляду за дитиною через Національну схему догляду за дітьми (NCS). NCS оплачує витрати на догляд за дітьми повністю або частково. NCS є доступною тільки для зареєстрованих організацій з догляду за дітьми. Що стосується українців під тимчасовим захистом, NCS покриває всю вартість догляду за дітьми у відповідності до угод про спонсорство NCS. Ваш місцевий комітет з питань догляду за дітьми може спрямувати вас до відповідного спонсора NCS.

Дошкільна освіта працює згідно зі Схемою догляду та виховання дітей молодшого віку (ECCE). Починаючи з трьох років, ваша дитина може бути готовою до відвідування дошкільної підготовчої групи. Схема дозволяє дітям безкоштовно відвідувати дитячі садки, школи Монтесорі, ігрові групи протягом трьох годин на день, 5 днів на тиждень, 38 тижнів на рік. Ви можете користуватися класами/групами/школами, вказаними вище, протягом доступних годин роботи програми за додаткову оплату.

Школа. Очікується, що діти будуть відвідувати школу, починаючи з 4 або 5 років. Освіта є безкоштовною. Вартість позакласних занять становить близько 500 євро на місяць. Школи пропонують програми для адаптації і додаткові мовні заняття. Ірландська (гальська) мова, мова Ірландії, викладається у школах і є обов’язковою для учнів віком до 12 років.

Вища освіта є платною і передбачає вступні іспити. Наразі студенти й абітурієнти з України прирівнені в їхніх правах до громадян ЄС. Вам не потрібно платити платежі за навчання за кордоном. Стипендії не надаються. Ви можете подати заявку на міжнародну програму Erasmus + для отримання фінансової підтримки для українських студентів.

Транспорт

Після прибуття до Ірландії ви можете безкоштовно скористатися будь-яким субсидованим громадським транспортом (залізниця Ірландії, Bus Eireann, Go-Ahead Ireland, Dublin Bus і Luas), щоб добратися до свого кінцевого пункту призначення.
Ви повинні пред’явити свій український паспорт або інший документ, що посвідчує особу, виданий державними органами України, і доказ того, що ви прибули до Ірландії протягом останніх семи днів.
Ви можете безкоштовно їздити дублінськими автобусами протягом перших семи днів після свого прибуття до Ірландії, після цього ви маєте оплачувати свій проїзд.

Допомогу у працевлаштуванні

У вас є право працювати в Ірландії, якщо у вас є ваш дозвільний лист на підтвердження того, що ви отримали тимчасовий захист згідно з Директивою ЄС. Ви можете також працювати на себе (бути самозайнятою особою) і можете отримати доступ до професійної освіти в Ірландії.

Усі особи, які отримують виплату для спошукачів роботи, повинні бути готовими до повної зайнятості і шукати такої можливості. Ви можете працювати неповний робочий день, але ви повинні продовжувати шукати роботу на повний робочий день.

Ви можете отримати допомогу у пошуках роботи від Intreo (Державної служби зайнятості).

Ви можете:

  • поговорити з спеціалістом Служби зайнятості у своєму місцевому центрі Intreo або його відділенні;
  • піти на захід, організований службою зайнятості для українців неподалік вас. Ви повинні отримати запрошення, але може з’явитися на захід і без нього.
  • знайти вакансії і подати заявку на роботу за допомогою онлайн вебсайтів з вакансіями роботи www.jobsireland.ie – інформація доступна українською мовою.

GoingFar має безкоштовну програму менторства для українців, які шукають роботу. (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

EPIC програма може допомогти вам знайти роботу і розвинути навички, які допоможуть вам підготуватися для роботи в Ірландії.

JobAid допомагає українцям знайти роботу в Європейському Союзі. Ви можете пошукати доступні вакансії в Ірландії. Запропоновані вакансії стосуються лише людей, які виїхали з України через війну.

CVhelp.ie має безкоштовні шаблони резюме для різних типів вакансій.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Одностатеві шлюби є законними. При винесенні вироку злочини на підґрунті ненависті щодо сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності не розглядаються як обставини, які обтяжують покарання. Однак, мова ненависті через сексуальну орієнтацію заборонена згідно з Законом про заборону підбурювання до ненависті від 1989 року.
Якщо ви укладаєте шлюб в Ірландії (незалежно від того, чи маєте ви громадянство Ірландії, чи іншої країни), ви повинні повідомити реєстратору про свій намір про укладення шлюбу не менш ніж за 3 місяці до дня свого весілля.
Перш ніж піти на зустріч з приводу повідомлення про намір укласти шлюб, ви і ваш партнер повинні зібрати відповідні документи і підготувати платежі, зокрема:

  • Оригінали (або завірені копії) особистих документів, зокрема, паспорти, свідоцтва про народження, свідоцтва про розлучення тощо
  • Інформацію про свій майбутній шлюб та свідків
  • Бланк збору даних (Data Capture Form)
  • Платіж за повідомлення

Підтвердження адреси (оригінал та фотокопія з датами протягом не пізніше останніх 3 місяців).
Одностатеві пари мають рівні права на спільне усиновлення і усиновлення другим партнером. Одностатеві партнери громадян ЄС в Ірландії можуть подавати заявку на отримання візи на підставі шлюбу, громадського партнерства чи партнерства de facto на підставі спільного проживання.

Правове визнання ґендеру

Транс-особи можуть легально змінюватися свій ґендер шляхом подання заявки на свідоцтво про визнання ґендеру згідно з Розділами 8, 12, 18 і 27 Закону про визнання ґендеру від 2015 року. Згідно з цим законом можна отримати нове свідоцтво про народження, яке відображає цю зміну. Правова зміна ґендеру передбачає лише зміну на жіночу чи чоловічу стать. Немає варіанту третього ґендеру. Правова зміна ґендеру для осіб віком від 18 років вимагає лише самостійної заяви. Для транс-осіб віком 16–18 років зміна ґендеру передбачає отримання ухвали суду, згоди батьків і свідоцтва від медичного спеціаліста, а також ендокринолога або психіатра. Транс-особи будь-якого віку можуть змінити своє офіційно зареєстроване ім’я на всіх документах, що посвідчують особу, окрім свого свідоцтва про народження, за використання одностороннього документа, скріпленого печаткою. Особи віком 14–18 років повинні отримати згоду батьків на оформлення одностороннього документу, скріпленого печаткою. Що стосується осіб віком до 14 років, такий односторонній документ повинен бути виданий одним з батьків від імені дитини за згоди другого з батьків (за необхідності, такий документ можуть оформити опікуни).

Місцеву підтримку

Форум громадської підтримки було створено у кожному районі місцевого самоврядування, аби допомагати з наданням місцевої підтримки українцям.

Лесбійські організації

LINC
LINC підтримує жінок-лесбійок і бісексуалок і забезпечує надання їм багатьох послуг і видів діяльності
Контактна інформація: Кейт Мойніган (Kate Moynihan)
Електронна пошта: kate@linc.ie

ЛГБТІ+ Ірландії
Підтримка та захист ЛГБТ+ біженців
Електронна адреса: lgbtasylumsupport@lgbt.ie
Телефон: 016859280

Мережа трансґендерної рівності в Ірландії (TENI)
TENI підтримує трансґендерних та небінарних осіб і надає їм широкий діапазон послуг

Amach! ЛГБТ
Amach! ЛГБТ – це служба підтримки для ЛГБТ+ спільноти у Голуеї і регіоні.

Bi+ Ireland
Bi+ Ireland намагається створити місце, у якому бі-особи можуть знайти друзів, отримати підтримку з боку однодумців і зменшити рівень ізоляції, яку вони можуть відчувати.

Intersex Ireland 
Електронна пошта: intesex.ie@gmail.com

Підтримку з домашніми тваринами

Запроваджено спеціальні умови для ввезення домашніх улюбленців з України. Це означає, що ви можете привезти своїх домашніх улюбленців навіть, якщо для них бракує документів або вони не відповідають звичайним правилам для в’їзду до Ірландії. Спеціальні умови застосовуються лише тоді, коли ви самі подорожуєте зі своїм домашнім улюбленцем.
Якщо ви ввозите домашніх тварин, ви все ж повинні надати якомога більше інформації про них, наприклад, інформацію про щеплення, мікрочіпування і відсутність глистів.