Італія

Згідно з положеннями про статус тимчасового захисту, наданого в Італії, українці мають право на проживання, медичні послуги, доступ до житла, ринку праці та освіти. Однак, статус ЛГБТ прав в Італії є найгіршим серед західноєвропейських країн. Зокрема, це правова заборона одностатевих шлюбів, а також відсутність будь-яких прав щодо батьківства для одностатевих пар, наприклад, усиновлення і штучного запліднення.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

У світлі рішень, прийнятих Європейським Союзом, уряд Італії підписав постанову, за якою він зобов’язується гарантувати і надавати тимчасовий захист громадянам України й іншим особам.

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист Італія надає тимчасовий захист особам, переміщеним з України внаслідок кризи у країні.

Тимчасовий захист триватиме протягом одного року, починаючи з 4 березня 2022 року, і може бути продовжений ще на один рік (6+6 місяців), власники такого захисту мають такі права:

  • працювати;
  • вільно пересуватися;
  • проживати;
  • отримувати медичну допомогу і соціальні виплати; а також
  • для неповнолітніх дітей – мати негайний доступ до системи освіти.

Дозвіл на перебування під тимчасовим захистом дозволяє заявнику працювати і проживати в Італії. Особи не можуть зареєструвати своє проживання одночасно в Італії та іншій країні-члені ЄС.

Щоб почати процедуру отримання тимчасового захисту, будь ласка, зверніться до відповідного офісу Міграційної служби (Ufficio Immigrazione, італійською) у Questura (службі забезпечення громадського порядку), який надасть вам усю необхідну інформацію щодо процедури, прав і наслідків для одержувача тимчасового захисту. Для офіційного оформлення вашого запиту вам потрібно взяти з собою:

  • 2 ваші паспортні фотографії;
  • документи на підтвердження наявності приватного житла, за потреби;
  • паспорт зі штампом про в’їзд;
  • заява про присутність, якщо у вас немає штампу про в’їзд у паспорті;
  • свідоцтва на підтвердження сімейних стосунків, за потреби.

Questura проведе розслідування запиту на отримання захисту, а тоді надрукує і видасть дозвіл на проживання в електронному форматі.

Фінансову підтримку

Управління цивільного захисту Італії забезпечує спошукачів тимчасового захисту, які знайшли приватне житло, виплатою на суму в 300 євро на місяць на особу і, у випадку неповнолітніх осіб, додатковою щомісячною виплатою на суму в 150 євро на кожну дитину віком до 18 років. Ця виплата буде виплачуватися протягом максимум трьох місяців від дати в’їзду до Італії. Якщо одержувачі знайдуть роботу в Італії, вони продовжуватимуть отримувати виплату протягом максимум 60 днів.
Ви можете подати заяву про отримання допомоги на себе, своїх дітей і неповнолітніх, опікуном яких ви є. Лише батько чи мати, попередньо зареєстровані в базі даних щодо дитини під час подання заяви на отримання тимчасового захисту, можуть отримувати виплату на неповнолітніх дітей. Особисті дані неповнолітніх дітей, які прибули до Італії у супроводі своїх батьків, автоматично вносять до бази даних. Батьки мають лише заповнити заяву.

Для отримання фінансової допомоги вам потрібно спочатку подати заяву на отримання дозволу на проживання за програмою тимчасового захисту. Це потрібно зробити у відділку поліції – у Міграційній службі – за місцем вашого проживання (Questura - Ufficio Immigrazione). Так ви отримаєте італійський ідентифікаційний номер (Codice Fiscale), який дозволить вам зайти на онлайн платформу Управління цивільного захисту і подати заяву на отримання грошових виплат. Кінцева дата подання прохання про фінансову допомогу – 30 вересня 2022 року. Виплати будуть здійснюватися щомісячно лише протягом трьох місяців з дати, вказаної на свідоцтві заяви на дозвіл на проживання з тимчасовим захистом.
Ви можете заповнити заяву на фінансову допомогу тут. У випадку технічних проблем ви можете звернутися електронною поштою на адресу apps@protezionecivile.it. За найпершої можливості з вами зв’яжуться, щоб допомогти вам вирішити це питання.

Доступ до системи охорони здоров’я

Тимчасові іммігранти з України мають право на безкоштовну державну медичну допомогу, але її обсяг залежить від їхнього статусу. Якщо дозвіл на тимчасовий захист не було видано, українці в Італії мають вільний доступ до невідкладної медичної допомоги у відділеннях невідкладної допомоги, вакцинації, направлення на медичний огляд, відвідування спеціалізованих лікарів і ліків.

Для отримання медичних послуг вам потрібен код STP (straniero temporaneamente presente – для іноземця, який тимчасово проживає в Італії) або SSR картка для дітей і вагітних жінок. Видає їх Azienda Sanitaria Locale (ASL). Зверніться до них відразу після прибуття до Італії. Для отримання коду потрібно спочатку надати свої особисті дані (візьміть з собою паспорт).

Свідоцтво про тимчасовий захист в Італії надає тимчасовим іммігрантам з України доступ до безкоштовної державної медичної системи на рівних умовах з громадянами Італії.

Для отримання доступу вам потрібно зареєструватися в медичних закладах ASL за місцем проживання, у якому було подано запит на тимчасовий захист, і вибрати терапевта загальної практики (подібного до сімейного лікаря в Україні) або педіатра для дитини. Це можна зробити безпосередньо в закладі під час реєстрації.

Безкоштовний номер, за яким українці в Італії можуть ставити будь-які запитання: 1500 (цілодобово; з 8:00 до 20:00 – українською і російською).

Перелік безкоштовних медичних послуг для українців в Італії:

  • консультації та спостереження з боку терапевта загальної практики або педіатра;
  • невідкладна медична допомога;
  • щеплення від COVID-19 і допомога у випадку захворювання на COVID-19;
  • консультації та спостереження з боку вузькоспеціалізованих спеціалістів після направлення терапевтом загальної практики або педіатром;
  • щеплення згідно з календарем щеплень;
  • ведення вагітності і допомога при народженні дитини, а також у післяродовий період;
  • загальний медичний огляд;
  • госпіталізація під керівництвом терапевта загальної практики або лікаря швидкої допомоги;
  • огляд на туберкульоз;
  • основні стоматологічні процедури;
  • безкоштовні ліки або ліки, які є частково безкоштовними.
Житло

Якщо в Італії у вас є батьки або друзі, яким ви можете довіряти і які можуть запропонувати вам житло, харчування і прихисток, ви можете зареєструватися в Questura міста проживання своїх господарів і заявити, що вони прихистять вас. Далі ваші господарі повинні офіційно зареєструвати цю заяву в Questura протягом двох днів.

Громадяни України можуть знайти житло після прибуття одним з наступних способів:

Можна звернутися до офісу префектури міста, який ви знаєте. Можна безкоштовно зателефонувати до Центру регіональної взаємодії за номером 800-894545.

Розгляньте наступні вебсайти, на яких біженці з України можуть знайти житло (НЕ ПЕРЕВІРЕНО):

UkraineTakeShelter
Refugees Welcome Italia
Prihistok
Група з питань допомоги, житла і прихистку для українців в Італії (Group help, accommodation and shelter for Ukrainians in Italy) (Facebook)

Доступ до освіти

Неповнолітні діти мають негайний доступ до системи освіти.

Щоб записати дітей до школи, батьки повинні заповнити форму, надану секретаріатом школи.
Якщо у батьків уже є наступні документи, можна надати їх до секретаріату:

  • свідоцтво про народження;
  • свідоцтво про щеплення;
  • свідоцтво зі школи, в якій дитина навчалася у країні свого походження.

За відсутності цих документів батьки можуть самі засвідчити дату народження учня, клас, який відвідувала дитина у країні свого походження, та іншу необхідну інформацію.

Ви можете записати свою дитину до школи у будь-який час протягом навчального року, навіть якщо навчальний процес уже почався. Всі діти мають право відвідувати школу в Італії, навіть якщо вони не відповідають правилам проживання і вакцинації.

Оскільки відвідувати ясла і дитячий садок не обов’язково, щоб ходити до них, діти повинні мати профілактичні щеплення.

Транспорт

Протягом 5 днів після дати свого прибуття українські біженці, які в’їжджають до Італії, можуть безкоштовно подорожувати Intercity, Eurocity і регіональними поїздами Trentitalia або човнами, щоб допливти до островів.

Trenord: безкоштовний проїзд усіма поїздами з українським паспортом або ID карткою.

Flixbus: безкоштовний проїзд усіма автобусами з українським паспортом або ID карткою.

MarinoBus: безкоштовний проїзд усіма автобусами з українським паспортом або ID карткою.

Itabus: безкоштовний проїзд усіма автобусами з українським паспортом або ID карткою та/або негативним тестом на Covid або підтвердженням вакцинації.

Українці, які прибувають до Риму, втікаючи від російського вторгнення до їхньої батьківщини, можуть безкоштовно користуватися автобусами, метро, трамваями і наземним метро столиці, підпорядкованими муніципальному перевізнику ATAC, після пред’явлення коду STP).

Допомогу у працевлаштуванні

Статус тимчасового захисту дає вам право працювати в Італії, вам не потрібно подавати заяву на отримання якогось додаткового дозволу.

Українцям потрібно звернутися до Questura – регіональних комісаріатів. Спочатку їм видають первинний документ (La ricevuta del Modello 209) з фотографією і податковим кодом (codice fiscale). Цей документ дає право легально працювати у країні. Фактичний дозвіл на тимчасове проживання надається українцям пізніше.

Люди з України можуть працювати в якості самозайнятих або найманих осіб після запиту в Questura щодо дозволу на проживання, як виняток до максимальних квот, визначених щорічною програмою. Це виняток до правил визнання медичних професійних кваліфікацій для українських лікарів, медсестер і працівників системи охорони здоров’я (OSS), які проживали в Україні до 24 лютого. Докладніше: https://www.integrazionemigranti.gov.it/Dettaglio-approfondimento/id/44/Emergenza-Ucraina

Ви можете звернутися до Центру працевлаштування (CPI) і приватних агенцій з працевлаштування (APL), які надають списки наявних вакансій, інформацію про підготовку і допоможуть вам написати резюме. Ви можете знайти найближчий Центр працевлаштування тут. Всі 16-річні особи, які проживають в Італії, можуть реєструватися у Центрі працевлаштування.

Для реєстрації потрібен дозвіл на проживання в Італії. Ви можете подати заяву на його отримання у муніципалітеті або комуні. Реєстрація проводиться особисто шляхом заповнення спеціальної форми і пред’явлення посвідчення особи, дозволу на проживання або квитанції про подання заяви на отримання дозволу на проживання. Щоб зареєструватися у Центрі працевлаштування CPI, потрібно також заповнити Декларацію про негайну готовність (DID). Її можна заповнити з допомогою співробітників центру працевлаштування або на онлайн платформі ANPAL.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Сексуальні відносини між особами однієї статі є легальними. Одностатеві шлюби є незаконними. Одностатеві пари можуть легально створювати цивільні союзи або реєструватися як «de facto couples» відповідно до Статті 1 Закону №76/2016. Шлюб, укладений особою, яка після цього змінила свій офіційно зареєстрований ґендер, автоматично змінюється на цивільний союз, якщо ця пара не бажає розлучитися. Нещодавно суди почали надавати одностатевим парам можливість усиновлення другим партнером за особливих обставин (наприклад, Касаційний суд, 22 червня 2016 року, №12962).

Одностатеві пари не можуть спільно усиновити дитину, оскільки усиновлення можливе лише для одружених пар. Нещодавно суди почали надавати одностатевим парам можливість усиновлення другим партнером за особливих обставин (зроблено деякі винятки, що дозволяють усиновити дитину партнера за умови згоди від іншого біологічного батька).
З 2021 року Італія визнає усиновлення, оформлені одностатевими парами за кордоном.

Правове визнання ґендеру

Операції зі зміни статі є легальними після медичного схвалення. Однак, ґендерна ідентичність не вказана у антидискримінаційному законодавстві Італії, а це означає, що трансґендерні особи можуть стикатися з дискримінацією у таких сферах, як працевлаштування, доступ до товарів і послуг, житло, освіта і медичні послуги.

Місцеву підтримку
Лесбійські організації

ALFI - Associazione Lesbica Femminista Italiana – це лесбійська організація, поширена у 4 містах: Неаполі, Бергамо, Удіне і Перуджа.

Lesbiche Bologna – це лесбійська організація, основне місце діяльності якої знаходиться у Болоньї.

Організація ЛГБТІ+

Arcigay – це найбільша організація ЛГБТІ в Італії, її підрозділи знаходяться у декількох містах і містечках по всій країні.

Загальні організації, які допомагають українцям

Українці в Італії / Украинцы в Италии

Люди за розвиток / People for Development
https://www.facebook.com/fondazioneavsi

Підтримку з домашніми тваринами

Громадяни України можуть подорожувати до Італії з домашніми тваринами без документів.
Якщо у вас виникнуть проблеми на кордоні під час подорожі з тваринами, зверніться до LAV Italia:
Тел.: +39064461325
Електронна пошта – info@lav.it