Австрія

Австрія – це одна з країн Європи, що є найтолерантнішими до ЛГБТІ+, які можуть користуватися правами на одруження, спільне усиновлення дитини або правову зміну імені чи ґендеру незалежно від своєї національності чи громадянства. Згідно зі статусом тимчасового захисту українці мають базовий комплект супутніх послуг, зокрема, право на працевлаштування, освіту, медичне страхування та фінансова допомога для забезпечення базових життєвих потреб.

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист біженці з України можуть попросити про надання тимчасового притулку в Австрії і отримати дозвіл на проживання – «ID-картку для переміщених осіб».
Для цього вони повинні зареєструватися в поліцейських центрах реєстрації (у відділках поліції або у спеціальних приймальних чи реєстраційних центрах). За наявності такого тимчасового права на проживання в Австрії немає потреби подавати заявку на отримання притулку. Інформацію щодо тимчасового права на проживання осіб, переміщених з України можна знайти на вебсайті BFA.

Блакитна картка переміщених осіб – це документ, який підтверджує статус (а також право на перебування; а ще це посвідчення особи для переміщених осіб). Для отримання картки потрібно здати свої біометричні дані. Картка буде готова через декілька тижнів.

Щоб отримати статус, протягом трьох днів після прибуття потрібно подати заявку до магістрату на отримання дозволу на проживання. Після цього зареєструйтесь у поліції у місці, призначеному для реєстрації, надайте документи (паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб та інші докази громадянського стану є прийнятними), заповніть бланк реєстрації і надайте свої біометричні дані (відбитки пальців – для всіх осіб віком від 15 років, цифрове фото – для всіх).

Право на проживання є дійсним до 3 березня 2023 року і, якщо не буде заявлено про припинення його дії, може бути автоматично продовжене двічі по 6 місяців.
Тимчасовий захист також забезпечує доступ до ринку праці, освіти і медичного обслуговування.
На осіб, які прибувають до Австрії через збройний конфлікт, не розповсюджуються обмеження щодо в’їзду, пов’язані з COVID-19 (В’їзд до Австрії та оформлення документів до початку подорожі).

Фінансову підтримку

Окрім отримання статусу тимчасового захисту, ви можете подати заявку на отримання фінансової допомоги для забезпечення базових життєвих потреб:

Якщо ви проживаєте у житлі, наданому державою:

  • Забезпечення харчуванням або виплата на харчування на суму не менш ніж 5,50 євро на день;
  • Максимум 40 євро на кишенькові витрати на місяць;
  • Максимум 10 євро виплати на відпочинок на місяць.

Якщо ви проживаєте у житлі, яке знайшли самостійно:

  • Субсидія на оренду житла – до 150 євро на місяць на особу, але не більш ніж 300 євро на сім’ю;
  • Виплата на харчування – до 215 євро на місяць для дорослого, 100 євро для дитини;
  • Допомога для дітей без супроводу (які проживають з родичами або окремими фізичними особами у Відні) – не більш ніж 215 євро на місяць.

Ці суми можуть бути збільшені.

Незалежно від типу житла ви отримаєте:

  • Виплату на одяг: за потреби, максимум 150 євро на рік;
  • Виплату на шкільне приладдя для учнів: за потреби, не більш ніж 200 євро на академічний рік;
  • Медичне страхування – вам нададуть страховий номер, який можна використовувати для отримання електронної картки від Австрійського каси медичного страхування;
  • Медичні послуги – навіть якщо у вас ще немає страхового номера або документа, який заміняє електронну картку, медичне обслуговування все ж гарантоване за наявності будь-яких українських документів;
  • Покриття витрат на поїздки для офіційних зустрічей, а також на переклад.

Фінансова допомога для забезпечення базових життєвих потреб надається протягом 4 місяців. Якщо після цього ви неспроможні заробити на прожиття власними силами, ви можете подати заявку на отримання мінімальної допомоги для малозабезпечених.

Доступ до системи охорони здоров’я

Наразі тимчасово переміщені особи з України можуть отримувати від дипломованих лікарів медичні послуги, рецепт на ліки та направлення на лікування без наявності номера соціального страхування. У принципі, медичні послуги надаються в рамках доступу до програми базової медичної допомоги.
Після реєстрації вам присвоюється страховий номер у якості підтвердження медичного страхування у центрах обслуговування клієнтів Австрійської каси медичного страхування (ÖGK); його можна використати для оформлення заміни електронної картки (e-card).
Навіть якщо ви ще не маєте страхового номера та заміни електронної картки, медичне обслуговування все ж гарантоване за пред’явлення відповідного документа (паспорта або інших документів на проживання, що стосуються України). Детальнішу інформацію щодо медичного страхування можна знайти на домашній сторінці ÖGK.

Маючи страховий номер, ви можете відвідувати лікаря, який працює за угодою зі страховою компанією, – загального терапевта, стоматолога, необхідного вам спеціаліста, ви можете пройти профілактичне обстеження (один раз на рік – для осіб віком від 18 років), а також спеціалізовані огляди для жінок з дітьми (відповідно до паспорту матері та дитини). Страховка покриває медичне обслуговування, догляд на дому, придбання необхідних ліків, перебування у лікарні тощо. Якщо вам потрібні рецептурні ліки, ви отримаєте рецепт безкоштовно. Однак пам’ятайте: вам доведеться оплатити візит до приватного лікаря власними коштами.
Що стосується стоматолога, у вас є право на стоматологічні послуги (включаючи хірургічні) і навіть протезування, якщо без такого лікування ваше здоров’я може зазнати значної шкоди. Головне, що стоматологічні послуги включені до вашого страхування.
Матері з новонародженими дітьми і вагітні жінки, які прибули до Австрії, отримують паспорти матері і дитини. Вагітні жінки мають право на п’ять акушерських оглядів і три ультразвукові обстеження.

Житло

Якщо вам потрібна допомога (наприклад, ви не маєте фінансів або не можете проживати з родичами чи знайомими), вас зарахують до програми базової державної допомоги федерального уряду і федеральних земель. Окрім забезпечення житлом і харчуванням, ви також отримаєте медичні послуги (медичне страхування).
Федеральні землі також запроваджують так звані центри прибуття, які слугують першою довідковою чи координаційною службою.
Карта центрів базової допомоги федеральних земель

Надалі влада Австрії забезпечить вас влаштованим житлом. Житло (яким також може бути офіційний приймальний центр) забезпечується по всій території Австрії. Будь ласка, зверніть увагу на те, що ви не можете вибирати регіон. Наразі терміни перебування не визначені. Якщо ви бажаєте проживати з певними людьми, будь ласка, повідомте їх про це, є можливість організувати проживання спільно або принаймні по сусідству.

В Австрії є волонтерські організації, які допомагають знайти безкоштовне проживання з сім’єю господарів, наприклад, Homes for Ukraine або BBU. (НЕ ПЕРЕВІРЕНО)

Можлива самостійна оренда житла. Якщо ви віддаєте перевагу проживанню у приватній оселі, ви можете отримати такі виплати допомоги для забезпечення базових життєвих потреб, як-от субсидія на оренду житла і харчування. Крім того, біженці не платять податок на проживання.
EL*C створила гостинну мережу лесбійок, які пропонують свої квартири та вільні кімнати біженцям з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C може запропонувати вам лише тимчасове житло (максимум  на декілька місяців). Зверніться до команди з питань розселення за номером +48 571 944 400 або напишіть на адресу info@lesbiangenius.org.

Доступ до освіти

Дошкільна освіта: ясла доступні для дітей віком до 3 років. Дитячий садок доступний для дітей віком від 3 до 6 років. Коли дитині виповнюється 5 років, вона повинна відвідувати центри підготовки до школи.
У Відні батьки можуть вибирати між державними і приватними дитячими садками, дитячими групами, нянями і позакласними групами. Місто Відень субсидує батьківство, тому всі дитячі садки у Відні безкоштовні або зі значно зниженою платою. За харчування, позакласні або додаткові педагогічні послуги потрібно платити. Малозабезпечені мають можливість подати заявку на отримання безкоштовного харчування у дитячих садках. Щоб отримати привілейоване місце у дитячому садку Відня, ви повинні постійно проживати у Відні і бути зареєстрованими у міському реєстрі дітей.

Школа. Усі діти, що постійно проживають в Австрії, повинні закінчити дев’ять класів загальноосвітньої школи. Діти, яким виповнюється 6 років до 1 вересня включно, повинні йти до школи у навчальному році, що починається у вересні того року.

У кожному університеті є своя власна процедура подання і визнання іноземних документів. Студенти, які втекли з України, звільняються від плати за навчання протягом літнього семестру або отримують відшкодування коштів. Існують спеціальні програми підтримки студентів, науковців і культурних діячів.

Транспорт

Наразі можна користуватися безкоштовним квитком «Not-Ticket Ukraine» для поїздок потягами австрійської залізниці (Austrian Federal Railways ÖBB) по всій Австрії. Ви можете отримати «Not-Ticket Ukraine» або безпосередньо у поїзді від персоналу ÖBB, або у касах ÖBB на залізничних станціях. Для цього, за можливості, ваше ім’я і номер паспорта будуть відскановані в електронному вигляді.
Віденський рейсовий громадський транспорт (метро, автобуси, трамваї) дозволив безкоштовний проїзд, вам не потрібно купувати квиток. У випадку перевірки квитків достатньо показати паспорт або ID картку.

Крім того, безкоштовний проїзд автобусами і потягами за умови пред’явлення документів також пропонують компанії, які є членами асоціації громадського транспорту східних земель (VOR) – Відня, Нижньої Австрії і Бургенланду.

Допомогу у працевлаштуванні

Маючи посвідчення для переміщених осіб і дозвіл на працевлаштування, українці мають доступ до ринку праці Австрії. Однак, необхідно зареєструватися у Державній службі зайнятості Австрії (AMS) з цим посвідченням для переміщених осіб. Там будуть зібрані такі ваші дані, як інформація про вашу освіту, ваш професійний досвід і навички, а також інша інформація про вашу особу. AMS допоможе вам знайти роботу, а потім видасть вам дозвіл на працевлаштування, з яким ви зможете працювати. Якщо ви вже знайшли роботу в Австрії, ваш майбутній працедавець може також подати заявку на отримання дозволу на працевлаштування.
Детальніша інформація доступна також українською мовою на домашній сторінці Державної служби зайнятості Австрії (AMS). Крім того, AMS також надає субсидії та повідомляє про актуальні вакансії. Також ви можете скористатися такими послугами AMS, як консультації і курси німецької мови.

Приватні агенції з працевлаштування (НЕ ПЕРЕВІРЕНО):

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Одностатеві шлюби є легальними з 2019 року. Також у 2009 році Австрія прийняла законодавство, яке дозволяє правову зміну ґендеру громадян і з 2019 року країна офіційно визнає небінарний ґендер.

Іноземним одностатевим парам також дозволено реєструвати свій шлюб в Австрії, що означає, що можна одружитися в Австрії, навіть якщо вони не мають громадянства або місця проживання в Австрії.
Одностатеві шлюби, укладені в Австрії, загалом визнають у більшості інших країн, де дозволені одностатеві шлюби, і навпаки.
Можна зареєструватися для укладення шлюбу у будь-якому відділі реєстрації актів громадського стану в Австрії, але, якщо жоден партнер не має громадянства або місця проживання в Австрії, заяву на укладення вашого шлюбу потрібно подавати лише в головному відділі реєстрації у Відні.

N.B: При поданні заяви на отримання ліцензії на одруження в Австрії від обох партнерів вимагається надання таких документів:

  • Свідоцтво про відсутність перешкод до укладання шлюбу / Свідоцтво про право на одруження, завірене штампом апостилю
  • Підтвердження проживання (комунальний рахунок, водійське посвідчення тощо)
  • Оригінал паспорта та його копії
  • Копії сторінки з фотографією з паспортів ваших двох свідків із зазначенням їхніх імен, адреси та місця роботи
  • Оригінал свідоцтва про народження (із зазначенням імен матері та батька), завірене штампом апостилю
  • Якщо ви розлучені – остаточне рішення суду про розлучення та попереднє свідоцтво про одруження
  • Якщо ви вдівець/вдова – свідоцтво про смерть вашого попереднього партнера/партнерки і попереднє свідоцтво про одруження
  • Свідоцтво про завірення зміни імені (односторонній документ, завірений печаткою) – за відповідних обставин
  • Свідоцтво про усиновлення – за відповідних обставин.

Крім того, в Австрії введені антидискримінаційні заходи проти злочинів на підставі сексуальної орієнтації. З 2016 року було застосовано посилені покарання за мову ненависті та правопорушення, вчинені проти осіб на підставі їхньої сексуальної орієнтації.

В Австрії лесбійські пари можуть отримати доступ до штучного запліднення та лікування із застосуванням ЕКО технологій. З 2015 року в Австрії легалізовано повне спільне усиновлення.

Правове визнання ґендеру

В Австрії трансґендерним особам легально дозволено змінювати свої імена і ґендер так, щоб вони відображали їхню ґендерну ідентичність. Станом на 2018 рік, інтерсекс особи можуть змінювати свій ґендер на «інтер», «інша», «Х» або просто залишати це поле незаповненим у своєму свідоцтві про народження.
В Австрії мінімальна вікова вимога до операції по зміні статі становить 18 років.

Місцеву підтримку
ЛГБТІ+ організації

Türkis Rosa Lila Villa – це громадський центр для лесбійок, геїв та транс-осіб у Відні. The Villa – це місце для консультацій та спілкування, а також взаємного підбадьорення і підтримки ЛГБТІ+ осіб з боку ЛГБТІ+ осіб.

Queer Base пропонує регулярні консультації, відкриті для всіх, які стосуються таких тем, як притулок і ЛГБТІ+. Вони пропонують консультації стосовно юридичних питань, соціальних аспектів і оголошення свого статусу, а також співпраці з громадою і підтримки щодо медичних і психологічних питань. Разом з Diakonie Lares і Tralalobe вони влаштовують житло для ЛГБТІ+ біженців.
http://friends.queerbase.at/
Електронна пошта: asylum@queerbase.at
Телефон: 00436646594171
Адреса: Linke Wienzeile 102, 1060 Wien

HOSI Wien
Heumühlgasse 14/1, 1040 Wien
Телефон/факс: +43 1 216 66 04
Мобільний: +43660 2166605

Австрійський інтеграційний фонд (Austrian Integration Fund) (ÖIF) – це фонд Республіки Австрія і партнер федерального уряду, а також численних відповідальних органів у сфері інтеграції і міграції в Австрії. Він консультує біженців та іммігрантів щодо процесу їхньої інтеграції у всіх дев’яти столицях земель і в численних консультаційних центрах по всій Австрії.

Червоний Хрест Австрії (Österreichisches Rotes Kreuz) – Служба міграції і відстеження
Спошукачі притулку, біженці і мігранти отримують допомогу і підтримку, наприклад, допомогу із возз’єднанням родини тощо.

Caritas Austria – Допомога мігрантам
Допомога зі знаходженням роботи і житла, освітні заходи, консультації для мігрантів тощо.

Підтримку з домашніми тваринами

Дозволено ввозити домашніх тварин без документів, ідентифікації і щеплень. Всі необхідні ветеринарні заходи, зокрема, щеплення від сказу і наступний карантин, будуть визначені і призначені після прибуття.
Контактні дані Державного міністерства охорони здоров’я: petsukraine@gesundheitsministerium.gv.at
Підтримку для тварин в Австрії надає Tierschutz Austria.