Франція

Хоча після прибуття біженці отримують необхідну допомогу, ви наштовхнетесь на перешкоди, коли будете подавати заявку на подальшу підтримку (щодо проживання, медичного страхування, зниженої ціни проїзду). Але позитивним моментом є те, що ви можете приблизно зрозуміти, на що ви маєте право, якщо звернетесь до ресурсів, вказаних у вкладках нижче. Найбільшу підтримку біженці отримують у сфері освіти. Лесбійські пари мають такі ж права, як і гетеросексуальні пари. Українські одностатеві пари можуть укласти шлюб у Франції, але ця процедура забере певний час і зусилля (див. відповідну вкладку).

Категорія:

Опис

Тимчасовий статус

Відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист Франція надає тимчасовий захист для людей, які вимушено покидають Україну через військову агресію Росії. Детальна інформація доступна тут: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/stronger-europe-world/eu-solidarity-ukraine/eu-assistance-ukraine/information-people-fleeing-war-ukraine_en

Права, які надаються заявникам на отримання тимчасового захисту в Франції:

  • дозвіл на тимчасове проживання у Франції протягом шести місяців;
  • дозвіл на роботу;
  • доступ до медичних послуг;
  • освіта для неповнолітніх;
  • допомога з проживанням.

Для подання заяви на отримання тимчасового захисту потрібно їхати до:

Paris: Пункт прийому «Accueil Ukraine» - Paris Expo porte de Versailles - Зала 2.1 (метро і трамвай Porte de Versailles - з проспекту Ернеста Ренана 75015 Париж).

Nice: Адміністративно-приймальний центр для людей, які втікають від війи в Україні (Centre administratif et d’accueil pour les personnes fuyant la guerre en Ukraine) - Зала Malatesta 64 Avenue Cyrille Besset 06100 Ніца.

Strasbourg: Центр прийому громадян з України (Centre d’accueil pour les ressortissants ukrainiens): Place de la Bourse - 67 000 Страсбург

Інші міста/містечка: Зверніться до найближчої префектури (див. на карті). Префектура – це орган, якому французька держава доручає організацію прийому та офіційну реєстрацію переселенців, а також доступ до їхнього проживання у Франції.

Ви отримаєте дозвіл на тимчасове проживання (provisoire de séjour – APS) терміном до 6 місяців. Цей період може бути розширений максимум до 3 років.

Потрібно подавати заяву разом з документами (наприклад, українським паспортом або іншим доказом громадянства), які демонструють, що ви відповідаєте критеріям до надання статусу тимчасового захисту. Якщо ваша заява буде прийнята, ви отримаєте статус і будете спрямовані до Управління імміграції та інтеграції Франції (l’Office français de l’immigration et de l’intégration (OFII)) https://www.ofii.fr/en/.

Фінансову підтримку

Відразу після отримання тимчасового захисту ви можете отримати фінансову допомогу (сума якої розраховується на основі кількості членів родини).

Тут ви можете перевірити суму, яка виплачується на один день з розрахунку на розмір сім’ї, а також наявності чи відсутності житла: https://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F33314 (папка Montant).

Особа, яка отримала статус тимчасового захисту, отримає в OFII картку ADA (грошової допомоги для шукачів притулку) і зможе оплачувати нею товари і послуги.

Доступ до системи охорони здоров’я

Після отримання дозволу на тимчасове проживання (APS) біженці отримують медичне страхування (Assurance Maladie) та додаткове солідарне медичне страхування CSS, і всі їхні витрати на медичне обслуговування будуть покриті.

Страховки покривають лікування, консультації лікарів, рецептурні ліки і лабораторні аналізи. Також біженці мають доступ до психологічної підтримки.

Біженці, які потребують медичної допомоги, але не мають APS, можуть звернутися до найближчої державної лікарні і показати свій паспорт або будь-який інший документ, що посвідчує особу.

Біженці з інвалідністю можуть поінформувати свою префектуру про свої особливі потреби.

Житло

Після прибуття біженці залишатимуться у приймальних центрах на 1-2 ночі. Залежно від структури родини і місцевих умов біженцям нададуть тимчасове місце проживання на декілька тижнів/місяців, поки їм не забезпечать постійне місце проживання. Біженці мають право на персональну житлову допомогу (APL), яка надається для зменшення орендної плати за місце проживання (при цьому вимагається офіційне орендування житла).

Тут ви можете перевірити максимальну суму особистої допомоги на проживання залежно від розміру сім’ї та зони проживання: https://www.mes-allocs.fr/guides/aide-logement/apl/simulation-apl/

Для отримання допомоги біженці повинні подати клопотання до Фонду сімейної допомоги (CAF) https://www.caf.fr/allocataires/droits-et-prestations/s-informer-sur-les-aides

EL*C створили мережу лесбійського хостингу з осіб, які надають свої помешкання і вільні кімнати для біженців з України. Будь ласка, зверніть увагу на те, що EL*C можуть запропонувати вам тимчасовий варіант (на декілька місяців). Зверніться до команди переселення за номером: +48 571 944 400 та info@lesbiangenius.org

Доступ до освіти

Дітей віком до 3 років можна записати до ясель, найближчих до місця їхнього проживання. Зверніться безпосередньо до ясель (для термінового запису) або мерії (для триваліших домовленостей).

3-10 років: зверніться до мерії;

11-18 років: зверніться до найближчої до вашого місця проживання школи або найближчого місцевого департаменту Національної служби з питань освіти.

Підлітки віком 16-18 років можуть також отримати допомогу з пошуком роботи або професійної підготовки.

Вища освіта: Студенти, які отримали APS, можуть подати заяву до Campus France на адресу ukraine@campusfrance.org, або заповнити бланк заяви на порталі невідкладного прийому:

https://campusfrance.smapply.io/prog/ukraine_emergency/ та зачекати, поки ця організація зв’яжеться з ними зі своїми пропозиціями щодо подальшого навчання. Більше інформації англійською мовою тут: https://www.campusfrance.org/en/displaced-students-from-ukraine-under-the-status-of-temporary-protection-campus-france-helps-you

Транспорт

Після отримання дозволу на тимчасове проживання (APS) біженці можуть подати заяву про отримання номера соціального забезпечення, і коли отримають його, вони можуть подати заяву на отримання транспортної картки, яка дає її власнику 75% знижку на послуги транспорту.

Також біженці мають право на одну безкоштовну поїздку поїздом у межах Франції або до сусідніх країн. Будь ласка, перевірте детальну інформацію тут: https://www.sncf.com/fr/groupe/gratuite-trains-refugies-ukrainiens

Допомогу у працевлаштуванні

Після отримання дозволу на тимчасове проживання (APS) біженці мають право працювати. Ви можете просити допомоги Державної служби зайнятості у префектурі, яка допоможе вам знайти роботу. Ця організація може також допомогти вам знайти безкоштовні курси французької мови.

Визнання одностатевих пар / Визнання одностатевого батьківства

Шлюб: Французькі одностатеві пари визнаються так само, як і гетеросексуальні пари у питаннях цивільного шлюбу і усиновлення. Одностатеві пари іноземців можуть укласти шлюб у Франції. Однак, для українців ця процедура може бути ускладненою через війну: вони не зможуть отримати певні документи (зокрема, свідоцтво про народження, легалізоване апостилем) або надати підтвердження адреси (договір про оренду). Інформація щодо процедури та документів: https://www.expatica.com/fr/living/love/getting-married-in-france-101112/

Батьківство: Лесбійські пари можуть подавати клопотання про штучне запліднення, і у свідоцтві про народження дітей, народжених з такою медичною допомогою, буде вказано, що вони мають двох «матерів». Також одностатеві пари можуть усиновлювати дітей, однак, до встановлення батьківських прав вони повинні одружитися.

Правове визнання ґендеру

Починаючи з 2016 року, стерилізація і доказ лікування більше не вимагаються для того, щоб особи могли мати юридичне відображення того, ким вони є, у своїх документах.

Місцеву підтримку

Лесбійські організації у Франції:

Association Les Dégommeuses (Париж)

Association Bagdam Espace lesbien (Тулуза)

ЛГБТІ організації у Франції:

Inter-LGBT - французька федерація ЛГБТ організацій. Список організацій можна переглянути тут: https://www.inter-lgbt.org/presentation/associations-membres/

Підтримку з домашніми тваринами

Якщо біженці, що прибувають до Франції зі своєю кішкою чи собакою, не можуть пред’явити міжнародний паспорт свого домашнього улюбленця і докази вакцинації від сказу, вони повинні якомога швидше звернутися до місцевого ветеринарного офісу або Direction Départementale de la Protection des Populations.